stat
Impreza już się odbyła

Dziewczynki 2 Cycki - wystawa

Galeria Sztuka Wyboru zaprasza na drugą edycję dziewczynek! Tegorocznym motywem wystawy będą "Cycki".

3 października 2021 - 30 stycznia 2022, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk, Oddział Sztuki Nowoczesnej,...
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
dziewczynki 2 CYCKI
Otwarcie wystawy: 10.10.2019 o 19:00
Zakończenie wystawy: 27.10.2019

W październiku 2017 dziewczynki towarzyszyły odsłonięciu rzeźby "YONI" Jerzego Dobrzańskiego na terenie Garnizonu Kultury we Wrzeszczu.

Obecność rzeźby symbolizującej kobiecą siłę na terenie dawnej jednostki wojskowej przemienia to miejsce ze strzeżonego terenu męskiego na strefę otwartą również na kulturę kobiecą.

Ten feministyczny akcent Garnizonu stwarza pretekst do pielęgnowania i promowania twórczości kobiet.

Tegoroczna edycja dziewczynek bierze na kobiecy warsztat cielesność. Tym razem tematem wystawy będą piersi. Opowieści, których narratorkami są wyłącznie ich właścicielki, opowiadane ich językiem i na ich zasadach. Kobiece piersi, które od wieków były obiektami westchnień w męskim świecie sztuki, mogą być inaczej traktowane i przedstawiane przez kobiety. Kwestia płciowości w sztuce jest interesującym zagadnieniem. Inicjuje zupełnie nowe przestrzenie interpretacyjne w odbiorze dzieł. Myśląc o sztuce feministycznej musimy zadać sobie trud dekonstrukcji wszystkiego co wiemy o sztuce i seksualności napiętnowanej przez mężczyzn lub przedstawianej przez podporządkowane im kobiety. Zależy nam na pokazaniu autentycznych wypowiedzi konstruowanych na kobiecych zasadach.
Dlatego nabór do wystawy kierowałyśmy właśnie do artystek.

"Sedno leży w tym, że wedle naszej wiedzy nie było naprawdę wielkich artystek, choć było wiele artystek interesujących i bardzo dobrych, których dorobek nie został dostatecznie zbadany i doceniony. Tak jak nie było niezależnie od naszych chęci, wspaniałych litewskich pianistów jazzowych czy tenisistów Eskimosów" Linda Nochlin, Dlaczego nie było wielkich artystek?

Artystki:
Mimi Wasilewska, Paulina Stokowska, Ewelina Skowrońska, Zuzanna Kowalczyk, Monika Konczakowska, Katarzyna Grządziela, Monika Jenowein-Patyczek, Marianna Grabska, Joanna Muzyka, Marta Bystroń, Ewa Stryjska, Karolina Dwórznik, Barbara Faron, grupa "MALWY", Izabela Piotrowiak, Zuzanna Dudzic, Von Kozlowska, Ada Kamińska, Maria Krupa, Kate van Dalls, Alina Śmietana, Aga Bartosz, Aleksandra Perzyńska, Mary Zaleska, Kati Dobrogo, Magdalena Król, Maja Starakiewicz, Agnieszka Jewasińska, Ola Fronc, Michalina Tańska, Katarzyna Porczak, Agnieszka Ossowska i Katarzyna Maruczyńska, Elżbieta Krasińska, Hanna Kmieć.

Organizator wystawy: Sztuka Wyboru,
Fundacja Pokój na Sztuki i Fundacja Sztuka z Wyboru
Wybór prac: Magdalena Kalisz Natalia Warwas-Błach

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Kto napisał książkę zainspirowaną życiem w falowcu?