• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Dzienniki Majdanu

spektakl dramatyczny
kasy:
58 772-41-12
wystawia:
Europejskie Centrum Solidarności
w ramach wydarzenia:
8. All About Freedom
Teatr Powszechny w Warszawie
Dzienniki Majdanu
Natalia Worożbyt

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Premiera: 24 października 2014

Tekst dramatu Natalii Worożbyt miał już w Gdańsku swoją premierę.
W marcu 2014 roku ukraińscy dramaturdzy i aktorzy przybyli z Kijowa do Gdańska na TEATRALNY MAJDAN, aby przeczytać dramaty dokumentalne, które powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Tekst okazał się bardzo autentyczny, ponieważ przedstawili go świadkowie i uczestnicy wydarzeń na Majdanie.

23 marca 2014 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury przeczytali dramat Niebieski Bus Dimy Lewickiego, ukraińskiego dramaturga i scenarzysty, który odsłonił przesłanki protestujących, narastającą atmosferę strachu, a jednocześnie poczucie dumy ze współtworzenia historii.

Dzień później na scenie Malarnia teatru Wybrzeże rozbrzmiał dramat Natalii Worożbyt.
- Nie tak dawno my walczyliśmy o naszą wolność, mam nadzieję, że ofiary Majdanu przyczynią się do powstania wolnej Ukrainy - mówiła po prezentacji dramatu jedna ze słuchaczek.
TEATRALNY MAJDAN odbył się z inicjatywy Agaty Sadowskiej, współpracowniczki portalu www.teatromiasto.pl.

Organizatorami przedsięwzięcia były: Fundacja dla Sztuki ARS LONGA, Urząd Miejski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Wybrzeże, Nadbałtyckie Centrum Kultury, partnerami: Gdańska Fundacja Dobroczynności, Instytut Kultury Miejskiej oraz Świetlica Krytyki Politycznej Trójmiasto.

Za kanwę dokumentalnego scenariusza posłużyły spisywane na gorąco relacje uczestników protestów na kijowskim Majdanie Niezależności, poczynione przez ruch teatralny Nowy Dramat Ukraiński. Ruch powstał na fundamencie festiwalu Tydzień Najnowszego Dramatu, który od 2011 roku odbywa się każdej jesieni w Kijowie, gromadząc dramaturgów, reżyserów, aktorów i teatrologów. Członkowie ruchu starają się prowadzić dialog z rzeczywistością, podejmować tematy trudne, być rzetelnymi i szukać nowych dróg w sztuce.

Dzienniki Majdanu poczyniła Natalia Worożbyt - dramaturg i scenarzystka.
- Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie - mówi Natalia Worożbyt. - Jedyną wadą autorów projektu jest to, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość.

W spektaklu Klemma gorące relacje uczestników protestu zamieniają się w odległe wspomnienia. Ukraina przyszłości przypomina zakład produkcyjny. Na zewnątrz wciąż trwa wojna. Czyja to kolonia? Kto z niej czerpie zyski? Czy każda rewolucja musi zostać zdradzona?


Reżyseria: Wojtek Klemm
Produkcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Scenografia: Anna Met
Dramaturgia: Joanna Wichowska
Muzyka: Micha Kaplan
Ruch sceniczny: Efrat Stempler

Obsada:
Paulina Chruściel
Grzegorz Falkowski
Paulina Holtz
Michał Napiątek
Maria Robaszkiewicz
Michał Sitarski
Kazimierz Wysota

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery