Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dzień Otwarty Europejskiego Centrum Solidarności (37 opinii)

W sobotę 14 maja zapraszamy na Dzień Otwarty Europejskiego Centrum Solidarności.
W samo południe na Placu Solidarności z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ECS.


O godz. 13:00 zostanie otwarta brama historyczna nr 2. Do godz. 16:00 w programie m.in.: wystawy plenerowe, warsztaty graffiti, przejażdżka rowerem po stoczni, gry i zabawy dla dzieci, prezentacja działalności i archiwum ECS oraz zbiórka pamiątek.

Od godz. 19:00 na wystawie Drogi do Wolności - Noc Muzeów pod hasłem: "Słodki" PRL. W programie m.in. konkurs - Przebierz się na słodko, muzyka miksowana na żywo, śpiewanie hitów PRL w kolejce i sztuka graffiti na Twojej ulicy.


12.00
Wmurowanie kamienia węgielnego, Plac Solidarności

12.00 - 16.00
Prezentacja kostek domina znanych z obchodów 20 rocznicy upadku komunizmu, ul. Doki

13.00
Otwarcie historycznej bramy nr 2

13.00 - 16.00
Teren historycznej Stoczni Gdańskiej
- wystawa plenerowa ECS "10 lat, 10 miesięcy, 10 tygodni, 10 dni"
- pokaz i warsztaty graffiti dla młodzieży
- gry i zabawy edukacyjne dla dzieci (pod okiem instruktorów m.in. konkurs plastyczny, budowanie makiety ECS z kartonów, układanie puzzli z napisem Solidarność i mapą Europy)
- prezentacja pojazdów byłej Milicji Obywatelskiej (więźniarka i samochód transportowy MO)
- przejażdżka wózkiem akumulatorowym
- wycieczka rowerowa po stoczni z przewodnikiem (weź swój rower - odjazd o 14.00)
- przejażdżka Subiektywną Linią Autobusową (odjazd o godz. 13.30 i 15.00)
- oglądanie z wysokiego dźwigu, jak powstaje budynek ECS
Sala BHP
- prezentacje działalności ECS
- multimedialna prezentacja przyszłej wystawy stałej oraz makiety budynku ECS
- projekcje filmów dokumentalnych zrealizowanych przez ECS (projekcje 13.15 "Film o Wolnej Polsce", 14.15 "Świetlik", 15.15 "Nie byliśmy bohaterami")
Budynek byłej dyrekcji Stoczni
- otwarcie archiwum ECS, prezentacja zbiorów, m.in. oryginalny sprzęt do powielania, oryginalne dokumenty, prasa, plakaty, księgozbiór, materiały filmowe, obiekty związane z codzienną pracą robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej i z kopalni "Wujek"
- drukowanie ulotek
- wystawa fotografii ze zbiorów ECS
- pokaz profesjonalnego montażu materiałów filmowych, możliwość nagrania osobistych wspomnień ze strajków, stanu wojennego i działalności w Solidarności
- demonstracja nasłuchu radiowego na oryginalnej radiostacji z epoki
- spotkanie z opozycjonistą - szefem "Parszywej 12"
- zbiórka pamiątek


Organizatorzy zapraszają mieszkańców Trójmiasta także do przekazywania PAMIĄTEK z okresu Solidarności i działalności opozycji antykomunistycznej: dokumenty osobiste, listy, fotografie, nagrania filmowe i dźwiękowe, plakaty, książki i czasopisma, albumy okolicznościowe, pisma i dokumenty urzędowe, znaczki okolicznościowe, pieczątki, maszyny drukarskie (drugi obieg) oraz inne przedmioty, które składają się na dziedzictwo Solidarności.


ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W DNIU 14 MAJA
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku informuje, że w związku z organizacją uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności w dniu 14 maja nastąpią zmiany organizacji ruchu w tym rejonie miasta.

- w godz. 6:00 - 16:00 zostają całkowicie wyłączone z ruchu ulice: Wały Piastowskie (od ul. Kupieckiej, do ul. Jana z Kolna, Łagiewnik (od ul. Wałowej do ul. Wały Piastowskiej), Doki, Jana z Kolna (od ul. Wały Piastowskie do dworca autobusowego przy ul. Jana z Kolna).
- dojazd do Nowego Portu i ul. Marynarki Polskiej możliwy będzie Al. Zwycięstwa i Al. Hallera.
- w godz. 04:00 - 16:00 autobusy linii dziennych, kończących bieg na pętlach "Jana z Kolna" i "Wałowa" będą miały skróconą trasę do przystanku "Dworzec Główny". Autobusy zawracać będą na ul. Błędnik.
Zawieszona będzie obsługa przystanków: "Wałowa", "Jana z Kolna", "Rybaki Górne (n/ż)", "Aksamitna", "Łagiewniki", "Wały Piastowskie"

Ze względów bezpieczeństwa od godz. 7.30 do godz. 13.30 wokół miejsca uroczystości utworzona zostanie strefa zamknięta. Wstęp do tej strefy możliwy będzie wyłącznie za okazaniem zaproszenia lub specjalnego identyfikatora. Wejścia do strefy znajdować się będą od strony ul. Wały Piastowskie i przez most od strony węzła Brama Oliwska.

Przeczytaj także

Opinie (37) 3 zablokowane

 • rowerem po stoczni - to fajne

  • 14 5

 • Gdybyś wiedziała jakie pensje mają pracownicy ECSu to nie byłoby już takie fajne. Wszyscy na to płacimy. Do ECS to się wybiorę ale tylko jak będzie jakaś pikieta żeby rozgonić to towarzystwo budyniowe.

  • 14 4

 • Od godz. 19:00 na wystawie Drogi do Wolności - Noc Muzeów pod hasłem: "Słodki" PRL. W programie m.in. konkurs - Przebierz się na słodko, muzyka miksowana na żywo, śpiewanie hitów PRL w kolejce i sztuka graffiti na Twojej ulicy.

  czyżby zabawa w Różowe lata 70? Po raz kolejni pracownicy ECS się ośmieszają.

  • 18 5

 • ECS - dobry pomysł

  Świetny pomysł na promocję tego miejsca, które w przyszłości będzie pokazywało turystom z jakich wydarzeń my gdańszczanie najbardziej możemy być dumni na mapie europejskiej

  • 13 30

 • Szkoły,baseny i nowe drogi...

  tego nam Gdańszczanom brakuje.ECS to ciepłe posadki dla rozdmuchanej biurokracji i mnóstwo utopionej kasy na utrzymanie tego planowanego molocha. Gdańsk-Południe mówi STOP niepotrzebnym inwestycjom.

  • 33 9

 • "...oraz zbiórka pamiątek"

  Bez komentarza...

  • 9 1

 • cieeeekawe za czyje pieniądze ten dzień otwarty, jak i cały ten ECS

  skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 20 7

 • Koszt utrzymania ECS z kieszeni Gdańszczan

  Po co nam naprawione drogi nowe baseny przedszkola szkoły .... zamiast te go będziemy mieli ECS i wielki kredyt do spłaty w postaci podnoszonego podatku za grunty przez Budynia i kolegę liska.

  • 27 2

 • Wystarczy by przeszli sie po resztkach stoczni

  Niech zobaczą co Solidarność zrobiła ze stocznią i do czego doprowadziły rządy w tym kraju
  Stocznia to ECS skansen elektryka który zrobił spięcie gdzieś w centrali

  • 7 4

 • Mam nadzieję że będzie padał deszcz wiał wiatr i będzie grzmiało :-)

  Nikt kto ma rozum nie popiera budowy ECS za pieniądze gdańszczan bo my tu dróg nie mamy a nawet szkół podstawowych brakuje a Adamowicz Paweł prezydent z zawodu twierdzi że mamy super i drogi są zbędne

  • 23 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?