• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dzień Otwarty Europejskiego Centrum Solidarności (37 opinii)

W sobotę 14 maja zapraszamy na Dzień Otwarty Europejskiego Centrum Solidarności.
W samo południe na Placu Solidarności z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ECS.


O godz. 13:00 zostanie otwarta brama historyczna nr 2. Do godz. 16:00 w programie m.in.: wystawy plenerowe, warsztaty graffiti, przejażdżka rowerem po stoczni, gry i zabawy dla dzieci, prezentacja działalności i archiwum ECS oraz zbiórka pamiątek.

Od godz. 19:00 na wystawie Drogi do Wolności - Noc Muzeów pod hasłem: "Słodki" PRL. W programie m.in. konkurs - Przebierz się na słodko, muzyka miksowana na żywo, śpiewanie hitów PRL w kolejce i sztuka graffiti na Twojej ulicy.


12.00
Wmurowanie kamienia węgielnego, Plac Solidarności

12.00 - 16.00
Prezentacja kostek domina znanych z obchodów 20 rocznicy upadku komunizmu, ul. Doki

13.00
Otwarcie historycznej bramy nr 2

13.00 - 16.00
Teren historycznej Stoczni Gdańskiej
- wystawa plenerowa ECS "10 lat, 10 miesięcy, 10 tygodni, 10 dni"
- pokaz i warsztaty graffiti dla młodzieży
- gry i zabawy edukacyjne dla dzieci (pod okiem instruktorów m.in. konkurs plastyczny, budowanie makiety ECS z kartonów, układanie puzzli z napisem Solidarność i mapą Europy)
- prezentacja pojazdów byłej Milicji Obywatelskiej (więźniarka i samochód transportowy MO)
- przejażdżka wózkiem akumulatorowym
- wycieczka rowerowa po stoczni z przewodnikiem (weź swój rower - odjazd o 14.00)
- przejażdżka Subiektywną Linią Autobusową (odjazd o godz. 13.30 i 15.00)
- oglądanie z wysokiego dźwigu, jak powstaje budynek ECS
Sala BHP
- prezentacje działalności ECS
- multimedialna prezentacja przyszłej wystawy stałej oraz makiety budynku ECS
- projekcje filmów dokumentalnych zrealizowanych przez ECS (projekcje 13.15 "Film o Wolnej Polsce", 14.15 "Świetlik", 15.15 "Nie byliśmy bohaterami")
Budynek byłej dyrekcji Stoczni
- otwarcie archiwum ECS, prezentacja zbiorów, m.in. oryginalny sprzęt do powielania, oryginalne dokumenty, prasa, plakaty, księgozbiór, materiały filmowe, obiekty związane z codzienną pracą robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej i z kopalni "Wujek"
- drukowanie ulotek
- wystawa fotografii ze zbiorów ECS
- pokaz profesjonalnego montażu materiałów filmowych, możliwość nagrania osobistych wspomnień ze strajków, stanu wojennego i działalności w Solidarności
- demonstracja nasłuchu radiowego na oryginalnej radiostacji z epoki
- spotkanie z opozycjonistą - szefem "Parszywej 12"
- zbiórka pamiątek


Organizatorzy zapraszają mieszkańców Trójmiasta także do przekazywania PAMIĄTEK z okresu Solidarności i działalności opozycji antykomunistycznej: dokumenty osobiste, listy, fotografie, nagrania filmowe i dźwiękowe, plakaty, książki i czasopisma, albumy okolicznościowe, pisma i dokumenty urzędowe, znaczki okolicznościowe, pieczątki, maszyny drukarskie (drugi obieg) oraz inne przedmioty, które składają się na dziedzictwo Solidarności.


ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W DNIU 14 MAJA
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku informuje, że w związku z organizacją uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności w dniu 14 maja nastąpią zmiany organizacji ruchu w tym rejonie miasta.

- w godz. 6:00 - 16:00 zostają całkowicie wyłączone z ruchu ulice: Wały Piastowskie (od ul. Kupieckiej, do ul. Jana z Kolna, Łagiewnik (od ul. Wałowej do ul. Wały Piastowskiej), Doki, Jana z Kolna (od ul. Wały Piastowskie do dworca autobusowego przy ul. Jana z Kolna).
- dojazd do Nowego Portu i ul. Marynarki Polskiej możliwy będzie Al. Zwycięstwa i Al. Hallera.
- w godz. 04:00 - 16:00 autobusy linii dziennych, kończących bieg na pętlach "Jana z Kolna" i "Wałowa" będą miały skróconą trasę do przystanku "Dworzec Główny". Autobusy zawracać będą na ul. Błędnik.
Zawieszona będzie obsługa przystanków: "Wałowa", "Jana z Kolna", "Rybaki Górne (n/ż)", "Aksamitna", "Łagiewniki", "Wały Piastowskie"

Ze względów bezpieczeństwa od godz. 7.30 do godz. 13.30 wokół miejsca uroczystości utworzona zostanie strefa zamknięta. Wstęp do tej strefy możliwy będzie wyłącznie za okazaniem zaproszenia lub specjalnego identyfikatora. Wejścia do strefy znajdować się będą od strony ul. Wały Piastowskie i przez most od strony węzła Brama Oliwska.

Przeczytaj także

Opinie (37) 3 zablokowane

  • (2)

    Przyjdę zaprotestować przeciw wyrzucaniu w błoto naszych pieniędzy!

    • 1 2

    • (1)

      twoich??????????????

      • 0 1

      • moich

        tak a co?

        • 0 0

  • a ja popieram.....

    pójdę z córką - niech coś zobaczy, choćby zadymę i protesty mieszkańców - to o niebo lepsze niż kolejny program w TVN , a pamięć PRL warto kultywować - choćby po to aby u tych którzy tęsknią za tymi czasami pamięć się odświerzyła, bo często słyszę opinie ,że za komuny było lepiej..... zostawię bez komentarza..... no to po co wam nowe drogi ? skoro paliwo było wterdy na kartki................krtykowawać najłatwiej tym co nic nie robią -całe szczęście ,że nikt was nie słucha , a heppening -z pewnością uatrakcyjni wydarzenie....do zobaczenia !

    • 1 0

  • Zażenowanie historyczne.

    Miałem okazję w sobotę wybrać się na noc muzeów w Gdańsku, a dokładnie na dzień otwarty ECS- wystawę Drogi do Wolności. O ile cała "otoczka" tego co zostało przygotowane dla oczekujących osób w kolejce, wydaje się godna pochwały to cała reszta zasługuje na naganę , a nawet interwencje władz tej instytucji. Cała sprawa dotyczy Pana, który rozumiem że w imieniu ECS oprowadzał po tej wystawie.
    Przeboleć można, że sposób wypowiedzi oraz jej przekaz kierowany był jak do dzieci w wieku przedszkolnym, które dopiero co zaczynają swoją edukacje, to największą zbrodnią, były OSOBISTE wypowiedzi Pana przewodnika- z wykształcenia Historyka. Przytoczę tutaj jedną wypowiedź, która dyskwalifikuje daną osobę jako człowieka nauki, która ma przekazywać rzetelne informację historyczne- podparte faktami naukowymi, a nie swoje osobiste refleksje.
    "Lech Wałęsa- był "Bolkiem". Może nie ma na to dowodów historycznych, ale musiałby być gladiatorem , by dać się nie złamać".

    Panie 'Przewodniku". Liczę na to że przypomni Pan sobie zajęcia z historii współczesnej, metodologii badań naukowych i przestanie Pan wygłaszać swoje prywatne opinie, a zacznie opierać się na wynikach badań historycznych.
    Chyba najlepszym rozwiązaniem była odpowiednia zmiana personalna na danym stanowisku, chociaż w imię demokracji, o której tak głośno była mowa na tej wystawie, każdy ma szansę naprawienia swoich błędów.

    Pozdrawiam,
    Paweł Kończyński

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?