• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dzień Nauki Polskiej

Kolejna edycja wydarzenia popularyzującego naukę, organizowanego przez członków ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN, z których każdy przygotował specjalny program na 19 lutego, czyli na Dzień Nauki Polskiej. To święto państwowe poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy.

Hevelianum postanowiło uczcić ten dzień, prezentując dokonania gdańskich naukowców. Pragnie przedstawić ich pasje, cele naukowe oraz osiągnięcia oraz skoncentrować się na dokonaniach gdańskiej kadry naukowej, jednocześnie zaglądając w przyszłość nauki polskiej.

W tym roku zaprasza do wysłuchania rozmów z laureatkami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza: prof. Małgorzatą Omilanowską-Kiljańczyk (kategoria nauk humanistycznych i społecznych) i prof. Ewą Łojkowską (kategoria nauk ścisłych i przyrodniczych), które zgodziły się opowiedzieć o swojej ścieżce naukowej, dorobku i inspiracjach. O nagrodzie, którą otrzymały w tym roku i o nich samych można przeczytać tu [klik].

Profesor dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk - otrzymała nagrodę w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, będąc uznanym w skali krajowej i międzynarodowej autorytetem z zakresu historii sztuki. "Jej liczne prace naukowe wnoszą istotny wkład do wiedzy o międzynarodowych relacjach kulturowych, w szczególności na obszarze krajów nadbałtyckich. Głęboko angażuje się w problematykę architektoniczną Gdańska i Pomorza. W aktywności badawczej inspirowanej przesłankami poznawczymi zawsze dba o wszechstronny przekaz pozyskanej wiedzy do otoczenia społecznego. Aktywnie uczestniczy w działalności różnych instytucji nauki i kultury. Jest uczoną wnoszącą nieprzemijający wkład do wiedzy o polskiej kulturze." - czytamy na portalu gdansk.pl.

Profesor dr hab. Ewa Łojkowska - "W kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych - podaje dalej portal - uhonorowana została prof. dr hab. Ewa Łojkowska za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności poznanie i opisanie pełnej puli genetycznej patogenów roślin z gatunków Dickeya solani i Pectobacterium parmentieri, opracowanie testów molekularnych pozwalających na ich efektywne wykrywanie i identyfikację oraz opracowanie innowacyjnych metod ochrony roślin przed patogenami."

- Ponieważ Hevelianum jest silnie związane zarówno z Gdańskiem, jak i z Heweliuszem, postanowiliśmy uczcić ten dzień, zapraszając do rozmowy gdańskie naukowczynie. Pragniemy przedstawić ich pasje, cele naukowe oraz osiągnięcia. Chcemy skoncentrować się na dokonaniach gdańskiej kadry naukowej, jednocześnie zaglądając w przyszłość nauki polskiej - mówi Magdalena Maszewska, specjalistka ds. edukacji matematyczno-fizycznej Hevelianum.

Emisja rozmów na Facebooku i YouTube Hevelianum w sobotę, 19 lutego o godz. 11:00 i 12:00.

Opinie

Sprawdź się

Twórcą Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji jest: