• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień Kobiet w Stoczni Gdańskiej: spacer herstoryczny

Instytut Kultury Miejskiej oraz Metropolitanka zapraszają na dwa spacery herstoryczne z okazji Dnia Kobiet, który chcemy celebrować jako dzień pamięci o znanych i nieznanych bohaterkach związanych ze Stocznią Gdańską, których postacie przypomnimy (lub dopiero odkryjemy!) podczas dwóch różnych spacerów prowadzonych przed doświadczone przewodniczki i działaczki społeczne: Annę Miler i Agnieszkę Chylińską.

6 - 28 sierpnia 2022, godz. 11:00, 14:00

Wstęp wolny
paź 16

niedziela, godz. 11:00- 13:00

Wstęp wolny
Przewodniczka: Anna Miler
Dzień Kobiet upamiętnia walkę o prawa kobiet, służy jej kontynuacji, ale i świętowaniu dokonań przodkiń. Okolicznościowy spacer będzie się koncentrował wokół herstorii stoczniowego aktywizmu - codziennych starań o lepsze warunki pracy i tych bardziej spektakularnych, jak wystąpienia działaczek na zjazdach związków zawodowych i strajkach. Będzie mowa i o przodownicach, które niczym superbohaterki miały inspirować kolejne kobiety, i o pracownicy administracji, która drukowała ulotki Solidarności na stoczniowym sprzęcie.

Zapisy na wydarzenie: ikm.gda.pl/zapisy-metropolitanka
(miejsce zbiórki zostanie podane w informacji zwrotnej po dokonaniu zapisu)

Drugi spacer odbędzie się 12 marca 2022 (sobota), 11:00 - 12:30
Przewodniczka: Agnieszka Chylińska


Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety podczas strajków? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jakiego wsparcia socjalnego udzielano osobom pracującym w Stoczni i jak wyglądało życie kulturalne zakładu? Na te i inne pytania odpowiemy na okolicznościowym spacerze, pokazując Stocznię Gdańską z perspektywy suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Poznacie anegdoty i ciekawostki, na przykład o stoczniowych uprawach, z których pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie z okazji Dnia Kobiet. Będzie nie tylko o Annie Walentynowicz, ale też o Alinie Pienkowskiej, Helenie Dmochowskiej i Urszuli Ściubeł.

Informacja o biletach

Zapisy na wydarzenie: ikm.gda.pl/zapisy-metropolitanka

Miejsce zbiórki zostanie podane w informacji zwrotnej po dokonaniu zapisu!

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki trójmiejski teatr dysponuje Nową Sceną?