• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzielnicowa zbiórka pamiątek do projektu Historie Gdańskich Dzielnic

W środę, 29 marca, w dzielnicach Kokoszki, Matarnia oraz Osowa odbędzie się stacjonarna zbiór pamiątek do VII odsłony projektu Historie Gdańskich Dzielnic. Oferta adresowana jest głównie do seniorek i seniorów oraz osób wykluczonych cyfrowo. Pracownicy Muzeum Gdańska będą przyjmować fotografie oraz pamiątki ilustrujące życie codzienne dzielnic i ich najważniejsze budynki.

Od 2017 r. Muzeum Gdańska realizuje projekt "Historie Gdańskich Dzielnic", którego celem jest przedstawienie dziejów małych ojczyzn, z których składa się Gdańsk. Projekt składa się z 3 części: wystawy plenerowej prezentowanej na terenie dzielnic, wykładów popularnonaukowych oraz publikacji o charakterze naukowym. Publikacja o Kokoszkach, Matarni i Osowej planowana jest na 2025 rok. Aby ją ukończyć muzealnicy poszukują zdjęć i pamiątek, które każdy chętny może przekazać do Muzeum, albo oddać je w celu przygotowania kopii cyfrowych.

Jakie zdjęcia można przekazać?
Przekazane zdjęcia powinny ilustrować życie dzielnic do około 2010 roku. Zebrane w trakcie zbiórki fotografie i obiekty zostaną wypożyczone do Muzeum Gdańska w celu ich digitalizacji i zwrócone właścicielom. Można zgłosić chęć ich przekazania do zbiorów Muzeum Gdańska.

Osoby zainteresowane proszone są o przyniesienie oryginalnych zdjęć z przygotowanym opisem (data i miejsce wykonania fotografii oraz przedstawione na nich obiekty i osoby). Możliwe jest przekazanie innych przedmiotów, np. dokumentów, czy pamiątek rodzinnych. Istotne, aby obiekty obrazowały historię dzielnic i były z nimi związane. Najciekawsze z nich znajdą się na wystawie plenerowej "Historie Gdańskich Dzielnic: Kokoszki, Matarnia, Osowa", której otwarcie zaplanowane jest na 17 czerwca w Kokoszkach.
Gdzie i kiedy można przekazać pamiątki?
Zbiórka stacjonarna odbędzie się w środę, 29 marca 2023 roku w następujących miejscach:

Kokoszki: Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18, godz. 12.00-13.00;
Matarnia: Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Radarowa 26, godz. 13.30-14.30;
Osowa: Klub Sąsiedzki GARAŻ, ul. Kielnieńska 128, godz. 15.00-16.00.

Opinie

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?