stat

Dzięki Bogu. Spotkanie z Agatą Diduszko i Martą Abramowicz

"Dzięki Bogu" (reż. François Ozon) - pokaz przedpremierowy z udziałem Agaty Diduszko-Zyglewskiej, dziennikarki i aktywistki, m.in. autorki książki "Krucjata polska" i Marty Abramowicz, reporterki, m.in. autorki książek "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" oraz "Zakonnice odchodzą po cichu". Rozmowę poprowadzi Agnieszka Michajłow.

wrz 19

niedziela, godz. 19:00

Galeria Szczudło Straszyn, Ul. Młyńska 7
Na zaproszenie
piątek, 13 września, godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu François Ozona. DZIĘKI BOGU to oparta na faktach, trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak ofiary księdza-pedofila organizują się po 30 latach, aby w końcu wymierzyć sprawiedliwość.

Bohaterami filmu są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż pełni ważną funkcję w strukturach kościelnych.

Film Ozona wywołał duży szum przede wszystkim we Francji, gdzie obejrzało go ponad 881 tysięcy widzów. Miesiąc po premierze, jeden z bohaterów kardynał, Philippe Barbarin został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii.

Rozmowę po projekcji poprowadzi Agnieszka Michajłow.

Agata Diduszko-Zyglewska
Dziennikarka, publicystka, działaczka społeczna; od 2018 radna Warszawy (i przewodnicząca Komisji Kultury Rady Warszawy); członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet; autorka i prowadząca feministycznego programu satyrycznego "Przy Kawie o Sprawie" - nominowana do Okularów Równości 2019; autorka książki "Krucjata polska" (wyd. Krytyki Politycznej 2019); nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2018; współtwórczyni mapy kościelnej pedofilii w Polsce; współautorka raportu o tuszowaniu kościelnej pedofilii przez polskich biskupów, który m.in. razem z Joanną Scheuring-Wielgus przekazała w lutym 2019 papieżowi Franciszkowi; współautorka dokumentu "Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020"; członkini Inicjatywy Chlebem i Solą i zespołu programowego Forum Przyszłości Kultury; współautorka książki "Szwecja czyta. Polska czyta" (wraz z Katarzyną Tubylewicz, wyd. Krytyki Politycznej, 2015); w 2018 znalazła się na liście 50 Śmiałych 2018 Roku "Wysokich Obcasów".

Marta Abramowicz
Dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata. Jedna z dwunastu Superbohaterek Wysokich Obcasów 2019.

Agnieszka Michajłow
Dziennikarka radiowa, przez 25 lat była związana z Radiem Gdańsk, gdzie prowadziła m.in. poranny cykl "Rozmowa kontrolowana".

O FILMIE:
DZIĘKI BOGU | Grâce à Dieu
reż. François Ozon, Belgia/Francja 2019, 137'
(in FR with PL subtitles)

MFF w Berlinie 2019: Nagroda Grand Prix Jury - Srebrny Niedźwiedź - wygrana, Konkurs Główny - nominacja
MFF Nowe Horyzonty 2019: Sekcja mBank Pokazy Galowe

Alexandre mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François (Denis Ménochet, "Bękarty wojny") i Emmanuel (Swann Arlaud, "Sponsoring"). Film "Dzięki Bogu" skupia się na ofiarach - ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi oraz ich nieoczywisty stosunek do wiary. Światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale, gdzie film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Wielką Nagrodę Jury. Miesiąc później, kardynał Philippe Barbarin (metropolita Lyonu, przedstawiony w filmie) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii. O czynach księdza Preynata, jednego z kapłanów swojej diecezji, który ostatecznie wykorzystał co najmniej 70 chłopców (tyle przypadków zgłoszono), wiedział od 1991 roku. W lipcu br. Preynat został wydalony ze stanu duchownego. Jego proces ma się odbyć jeszcze w tym roku.
Film "Dzięki Bogu" wspaniale pokazuje, że wspólne działania ofiar mogą przynieść realne skutki, oraz niesie nadzieję, że proceder molestowania seksualnego w Kościele może zostać zatrzymany.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    15 zł
18 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)
- dostępne są w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz online: https://bit.ly/2lSFbuX

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest: