• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dziedzictwo Wielkiego Stepu: warsztaty dla seniorów

17 listopada 2018 r. w Muzeum Gdańska, w ramach wystawy czasowej Dziedzictwo Wielkiego Stepu, odbędą się dwa bezpłatne wydarzenia dla gdańskich rodzin oraz seniorek i seniorów poświęcone "Złotemu Człowiekowi" - popularnonaukowy wykład prof. Witolda Świętosławskiego oraz specjalistyczne oprowadzanie kuratorskie dr Anny Frąckowskiej.

w każdą środę (od 17.04 do 24.04.2024), godz. 17:00 - 21:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
Złoty Człowiek to tytuł projektu Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu i jednocześnie nazwa, pod którą należy rozumieć jeden z wyjątkowych skarbów kultury światowej. Chodzi tu o odkryte przez archeologów w latach 70. XX w. na terenie Kazachstanu przedmioty z grobowca lokalnego księcia. Złote i złocone, a także srebrne, bezcenne zabytki sprzed blisko trzech tysięcy lat przed naszą erą możemy dziś oglądać w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska do 10 grudnia 2018 r. W najbliższą sobotę z historią Wielkiego Stepu będzie można zapoznać się nieodpłatnie.

W ramach dwuczęściowego wydarzenia prof. Witold Świętosławski z Instytutu Archeologii UG przedstawi problematykę uzbrojenia średniowiecznych wojowników Wielkiego Stepu oraz omówi ich wpływ na uformowanie się sylwetki średniowiecznego, europejskiego rycerza. Okazuje się, że te dwa - z pozoru odległe światy - łączyło wiele. Popularnonaukowy wykład w Wielkiej Sali Wety, uzupełniony multimediami, potrwa ok. 45-50 min.

W drugiej części spotkania dr Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska omówi kontekst kulturowy eksponatów prezentowanych na wystawie oraz techniki złotnicze, dzięki którym powstały arcydzieła sztuki Wielkiego Stepu pokazywane w Galerii Palowej.

Godzinne oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w Galerii Palowej po wykładzie prof. Witolda Świętosławskiego.

Witold Świętosławski (ur. 1 stycznia 1956 w Zgierzu). Archeolog, profesor doktor habilitowany, od 1 września 2012 dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. Specjalista w dziedzinie badań archeologicznych średniowiecza oraz bronioznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem śladów bytności ludów Wielkiego Stepu na terenach ziem polskich oraz kultury materialnej średniowiecza w Polsce i państwie zakonu krzyżackiego w Prusach. Jest autorem kilku publikacji książkowych i ponad 100 artykułów.

Kierował pracami wykopaliskowymi na Pomorzu, Mazurach, Kujawach i w Polsce Środkowej. Uczestniczył w badaniach wykopaliskowych na kilkudziesięciu stanowiskach, m.in. w Polsce, Mongolii, Baszkirii, Uralu i Zauralu. Odbył podróże badawcze m.in. do Czech, Bułgarii, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rosji, Austrii, Finlandii, Danii, Francji.

Opinie

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?