stat
Wydarzenie już się odbyło

"Dziady" Opowieści i Pieśni w Pałacu

We wtorek, 30 listopada zapraszamy Seniorów 60+ do Domu Sąsiedzkiego w Pałacu (al. Grunwaldzka 5 Gdańsk Wrzeszcz) na spotkanie nawiązujące do tradycji Dziadów. Opowiadać i śpiewać będzie Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści wraz z pieśniarkami Akademii Głosów Tradycji. Spotkanie prezentuje zebrane opowieści z różnych stron świata. Przeplatane są spostrzeżeniami o tym, jak obchodzone są Dni Zmarłych w Meksyku, jak były u nas podczas Dziadów, jak są obecnie.

sty 22

sobota, godz. 11:00 - 13:30

Gdańsk Wrzeszcz, Dom Sąsiedzki w Pałacu /...
Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
Dołączenie pieśni zadusznych i nawiązanie do Pustych Nocy nasuwa spostrzeżenie odnośnie odchodzenia i pożegnań ze zmarłymi nie-tak-dawno-temu i dziś. W którą stronę zmierzamy? Co możemy i powinniśmy robić?

OPOWIEŚCI O ŚMIERCI. TEJ ŻYWEJ
Śmierć to trudny temat. Często nie chcemy o niej myśleć, boimy się, kojarzy nam się ze smutkiem i żalem za tymi, których groby odwiedzamy z początkiem listopada. Dlatego spotkajmy się na opowieściach o Niej. Baśnie i opowieści z różnych stron świata pokazują jej różne oblicza, symbole, przestrzenie.

Niektóre są wzruszające, inne zabawne. Dają do myślenia, czy Śmierć jest bardziej końcem, czy częścią cyklu życia?

opowiada i śpiewa: Szymon Góralczyk,
instrumenty: kankles, tank drum, drumla, bęben obręczowy

Wyjątkowym gatunkiem wśród pieśni tradycyjnych są pieśni pogrzebowe, żałobne i lamenty. W repertuarze Akademii Głosów Tradycji zajmują one szczególne miejsce. To hipnotyzujące, wielozwrotkowe pieśni, pochodzace z przekazu ustnego, z rekonstrukcji archiwalnych nagrań a także Śpiewnika Pelplińskiego.

To dzięki nim najbliżsi zmarłego wyrażają swój ból po stracie, ale i dopełniają obrządku, by człowiek przenoszony w inny stan nie pozostał w zawieszeniu, gdzieś pomiędzy... W tekstach pieśni zadusznych można znaleźć wiele uniwersalnych treści. Opowiadają o przemijaniu, o tym, że życie ludzkie jest nietrwałe. Niektórzy znajdą w pieśni modlitwę, ukojenie a inni zadumają nad własną śmiertelnością.

Wybór pieśni jest nieprzypadkowy. Swą treścią naturalnie współgrają z "Dziadami", opowieściami Szymona Goralczyka. Występują śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie: Anna Bochnak, Joanna Gostkowska i Olga Krasoń.

fot. w grafice Sebastian Duzowski

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025 Edycja 2021.

Informacja o biletach

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:
- MAILOWO: dom.sasiedzki@fundacjarc.org.pl
- SMS-em pod nr tel. 786 923 310

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwotna nazwa dzisiejszego Teatru Miejskiego w Gdyni to...?