Dżentelmeni Roku 2009

10 wspaniałych czyli Dżentelmeni Roku 2009- w każdym calu.
10 wspaniałych czyli Dżentelmeni Roku 2009- w każdym calu. fot. Anna Szczodrowska

10 biznesmenów, samorządowców, naukowców, oraz jeden oficer dołączyło do liczącej niemal 200 osób grupy - Dżentelmenów Pomorskich. W miniony weekend w Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance, odbył się 17. finał Plebiscytu Dżentelmen Roku 2009.To prawdopodobnie jedyny w Polsce plebiscyt w którym by wziąć udział nie trzeba się ścigać. Panowie zapraszani do grona dżentelmenów muszą - jedynie albo też aż - być dobrze ułożeni, szlachetni, o nienagannych manierach, wysokim standardzie etycznym i szarmanckości wobec dam. Najlepiej gdyby mieli niebanalne hobby i nieograniczone poczucie humoru. Zwłaszcza te dwie ostatnie zalety musieli udowodnić podczas uroczystości przyjmowani do grona dżentelmenów.

W tym roku przeważali miłośnicy wszelakich sportów. Zdarzył się jednak np. wiceadmirał Waldemar Głuszko, szef sztabu Marynarki Wojennej, który musiał pokazać niestandardowe zastosowanie sekstantu do tropienia żony, wielokrotny mistrz kolarstwa Czesław Lang, który demonstrował składanie roweru na czas, czy wicemarszałek pomorski Mieczysław Struk który przed publicznością zgromadzoną na uroczystości szlifował umiejętność śpiewu w ukochanym języku kaszubskim.

Siedmiu kolejnych dżentelmenów to między innymi dwóch lekarzy - ordynator oddziału urazowo- ortopedycznego Pomorskiego Centrum Traumatologii i miłośnik rzutu kulą Michał Pawlak i specjalista chorób nerwowych prof. Walenty Michał Nyka , znawca niestandardowych zastosowań wałka. Do szacownego grona dołączyli też biznesmeni: Janusz Jarosiński, prezes zarządu Portu Morskiego Gdynia SA, Jan Puchalski właściciel firmy PUJAN z Elbląga, Kazimierz Woźniak właściciel firmy ELWOZ, Krzysztof Raczkowski prezes zarządu TOP Shopping oraz Ryszard Strzyżewicz, prezes zarządu Portu Morskiego Gdańsk SA.

Nagrodą była statuetka, dyplom oraz prawo do wstąpienia do elitarnego Klubu Dżentelmena. A należą do niego już między innymi: senator prof. Edmund Wittbrodt, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski czy prezes LOTOS Paweł Olechnowicz oraz honorowi członkowie były Prezydent RP Lech Wałęsa i abp Tadeusz Gocłowski.

W tym roku gala plebiscytu Dżentelmen Roku 2009 odbyła się w Filharmonii Bałtyckiej. Gospodarzem części artystycznej był także członek klubu dżentelmena, Włodzmierz Nawotka.

Jasno świecącymi tego wieczora gwiazdami byli artyści którzy zaszczycili uroczystość. A był to zespół fenomenalnych wszechstronnych muzyków Tangata Quintet w składzie: Klaudiusz Baran na bandeonie, Grzegorz Lalek na skrzypcach, Piotr Malicki na gitarze elektrycznej, fenomenalny Sebastian Wypych na kontrabasie i szef zespołu , pianista i kompozytor Hadrian Filip Tabęcki.

A artystom przewodził posiadający urok Lucjana Kydryńskiego, temperament maestro Jerzego Maksymiuka i właściwy chyba tylko sobie talent do czynienia z każdego swojego występu prawdziwym show - wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz, który wraz z zespołem zaprezentował zestaw najsłynniejszych tang w porywających aranżacjach w programie pod tytułem "Tango moja miłość".

Statuetka
Statuetka
Czesław Lang
Czesław Lang
Mieczysław Struk
Mieczysław Struk


Waldemar Głuszko
Waldemar Głuszko
 Janusz Jarosiński
Janusz Jarosiński
 Michał Pawlak
Michał Pawlak


Tangata Quintet
Tangata Quintet
Krzysztof Jakowicz
Krzysztof Jakowicz

Opinie (6)

 • Budyń - Dżentelmeni Dekady 1999-2009 (1)

  • 2 1

  • Dżentelmen Stulecia

   Lech Bolesław Wałesa z synem Jarosławem i Sławkiem Nowakiem na doczepke

   • 2 1

 • ale o co chodzi? (1)

  Matko ! Ten teskt powinien znależć sie w dziale "Sałatka towarzyska nawet moze lekko nie swieza" , a nie w dziale "kultura"

  • 5 1

  • masz racje

   • 0 0

 • Barej - obmacywacz kobiet

  Ryszard Barej (ksywa - śmierdzące skarpetki) obmacuje pracownice w KRUS w Szklarskiej Porębie.

  • 1 1

 • - propagowanie w społeczeństwie zasad etyki, moralności,
  dobrych obyczajów i należytych form postępowania w życiu publicznym i prywatnym,
  - umożliwianie kontaktów towarzyskich i zawodowych między członkami Klubu
  celem wymiany myśli, poglądów i doświadczeń,
  - wzajemna pomoc i współdziałanie członków Klubu.
  Plebiscytowi przyświeca motto Dżentelmenem się jest, dżentelmenem się nie bywa a moze dżentelmenem sie bywa jak wybiora
  POPIERAJMY SIE panowie o przepraszam "PANOWIE"
  Radzilabym bardziej przeswietlac tych panow bo okaze sie ,ze to farsa anie gala

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?