stat
Impreza już się odbyła

Dyskretny urok Jerzego Treutlera

Galeria Brama Nizinna zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa: "Dyskretny urok Jerzego Treutlera". Niektórzy artyści obdarowują swoim talentem. Podobnie jest z twórczością Jerzego Treutlera, w którego Archiwum odnajdujemy oprócz plakatu, bogaty zbiór rysunków studyjnych, obserwacji rzeczywistości lat powojennych, rysunków satyrycznych i prasowych, projektów książek oraz ilustracji książkowych, czy znaków graficznych ze słynną jaskółką Przedsiębiorstwa Państwowego Moda Polska w dużej części prezentowany w 2020 roku w czasie retrospektywnej wystawy prac twórcy w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Bogaty wachlarz możliwości twórczych Jerzego Treutlera, jego niezrównana ciekawość świata i ludzi, erudycja oraz pracowite życie zawodowe toczące się trzema torami: indywidualnego projektowania autorskiego, nadzoru artystycznego oraz działalności rzeczoznawcy (tytuł nadany przez Ministra Kultury i Sztuki), jurora i konsultanta wciąż powodowały chęć doskonalenia warsztatu, opartego o niezrównany rysunek z gestu.

Kiedy na przełomie lat dziewięćdziesiątych grafikę zaczął opanowywać komputer, świat twórczości analogowej zmuszony był oddać pola, mimo to Treutler kontynuował prace posługując się medium cyfrowym (okładki książek, rysunki satyryczne). I być może właśnie tęsknota za światem impresjonistów, których całe życie podziwiał, ich poczucie piękna i wolności tworzenia stanowiła dla Jerzego Treutlera rodzaj antidotum na czas przełomu lat 90tych. Zbiór rysunków na papierze w technice suchych pasteli bukietów kwiatów, powstałych na początku lat 90tych, w których odnajdujemy podziw dla prac Suzanne Valadon (1867-193, francuskiej artystki, malarki, ale i ulubionej modelki Augustea Renoira (1841-1919), afirmującej wolność ducha szczerość w oddawaniu niezwykłości świata, zostawił intymny ślad w pracach Jerzego Treutlera, człowieka niezwykle wrażliwego na piękno.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji Ewy Zwierzyńskiej-Severi, które za pośrednictwem AJAT oraz Galerii Brama Nizinna udostępniamy Państwu po raz pierwszy. Szczególne podziękowania dla Zenona Szulczewskiego oraz Cezarego Zawidzkiego (Galeria Brama Nizinna) oraz Nigela Arthura (Brytyjski Instytut Filmowy).

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku powstała pierwsza opera napisana w Gdańsku?