Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska

kasy: 789-449-654

Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska

Wybierz numer

58 573-31-28 789-449-654
k...@muzeumgdansk.pl pokaż
  • Zdjęcie 1/2 - Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/2 - Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska Gdańsk 3
 

TV Filmy

Historyczna zmiana warty w Gdańsku
17023

Historyczna zmiana warty w Gdańsku

Imprezy

Artykuły o nas

O nas

Dwór Artusa, który znajduje się naprzeciwko słynnej fontanny Neptuna, jest nazywany salonem dawnego Gdańska. Tu znajduje się największy piec kaflowy Europy, mierzący 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.
Dwór Artusa w Gdańsku znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta w pierzei północnej. Jest jednym z dziesięciu obiektów, które powstały nad Bałtykiem od początku XVI w. i jedynym zachowanym w tak oryginalnym stanie do końca XX w.

Mit o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu odpowiadał bogatym mieszczanom gdańskim, naśladującym feudalne obyczaje rycerstwa. W Dworze stworzono centrum życia towarzyskiego, ujętego w szczegółowe przepisy. Odbywały się tu spotkania, biesiady, wesela, a także grano sztuki teatralne. Od 1742 r. służył również jako giełda. Budynek dworu wzniesiono w latach 1476-1481. Odbudowę, po zniszczeniach drugiej wojny światowej, zakończono w 1997 r. Wielką, gotycką halę dworu wypełniono dziełami sztuki fundowanymi przez bractwa Dworu Artusa od XV do XIX w.

Do najważniejszych zabytków dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

W skład zespołu muzealnego Dworu Artusa wchodzi także patrycjuszowska kamienica z historycznym wnętrzem, zw. Sienią Gdańską, której wystrój pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. Obecnie Dwór Artusa gromadzi zbiory ilustrujące dzieje i funkcje całego zespołu na tle życia gospodarczego i publicznego miasta, formowanie się kultury świeckiej gdańskiego mieszczaństwa.

W Dworze Artusa podejmowane są współcześnie (podobnie, jak w czasach jego największej świetności) najwybitniejsze osobistości odwiedzające Gdańsk, np. monarchowie i prezydenci państw.

Jak pisze prof. Jerzy Samp: ,,Wiele razy, przyglądając się baczniej gdańskim kamieniczkom próbowałem odnaleźć owo jedno jedyne, najprawdziwsze okrągłe małe okienko". Jednak do kontynuacji poszukiwań kamienicy i okna zachęcały również ostatnie zdania powieści: ,,A że mieszkańcy Gdańska słyną z poszanowania dla zabytków przeszłości, więc kto wie, może i ta pamiątka jeszcze się u nich przechowała? Może do dziś dnia panienka z okienka tam wygląda i tęsknie czeka, i wypatruje, czy raz jeszcze nie pojawi się przed nią marynarz od puckiej floty". Przytoczone zdania, zamykające powieść, brzmiące prawie jak testament autorki, zawierają jednocześnie gotowy scenariusz i sugestie dalszej popularyzacji - obecnie ponad 100-letniej już legendy i stworzenia nowego jej materialnego wcielania.

Godziny otwarcia i ceny biletów: https://muzeumgdansk.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście.