Spektakl

Dwóch w twoim domu

najbliższy spektakl:
18 stycznia 2018
godz. 19:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Czarna Sala

adres:
Gdańsk, Świętego Ducha 2 pokaż na mapie
ceny biletów:
norm. 25 zł
kasy:
58 301-13-28
data premiery:
24 sierpnia 2014
czas trwania:
2 godz. 20 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.5 / 5 (15 głosów)

Terminy spektakli

18 stycznia 2018 (czwartek) godz. 19:00

norm. 25 zł
Kup bilet

19 stycznia 2018 (piątek) godz. 19:00

norm. 40 zł
ulg. 30 zł
sprzedaż on-line zakończona
gdzie kupić?

20 stycznia 2018 (sobota) godz. 18:00

norm. 40 zł
ulg. 30 zł
Kup bilet

Dwóch w twoim domu
Jelena Griemina

Punktem wyjścia DWÓCH W TWOIM DOMU stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010).

Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB.

Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc.

Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako "komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

Reżyseria: Rudolf Zioło
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

Obsada:
Magdalena Boć - Olga Nieklajewa
Grzegorz Gzyl - Władimir Nieklajew
Jakub Mróz - Pierwszy
Piotr Łukawski - Drugi

Recenzja Trojmiasto.pl

Co myślą o nas Rosjanie? Weekend literatury w Sopocie za nami

O tym, że spotkania z literaturą są ważne i trafiają do grona licznych wielbicieli przekonuje trzecia edycja Literackiego Sopotu, która...

Koszmar aresztu we własnym domu - o "Dwóch w twoim domu" Teatru Wybrzeże

Czy areszt domowy to faktycznie łagodna forma zniewolenia? Bohater spektaklu "Dwóch w twoim domu" Uładzimir Niaklajeu nie ma wątpliwości,...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (10)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  12.12.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.