Spektakl

Dwóch w twoim domu

najbliższy spektakl:
25 kwietnia 2018
godz. 19:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Czarna Sala

adres:
Gdańsk, Świętego Ducha 2 pokaż na mapie
ceny biletów:
norm. 30 zł , ulg. 25 zł
kasy:
58 301-13-28
data premiery:
24 sierpnia 2014
czas trwania:
2 godz. 20 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.4 / 5 (17 głosów)

Patronat

Terminy spektakli

25 kwietnia 2018 (środa) godz. 19:00

norm. 30 zł
ulg. 25 zł
Kup bilet

26 kwietnia 2018 (czwartek) godz. 19:00

norm. 25 zł
ulg. 2 zł
sprzedaż on-line zakończona
gdzie kupić?

4 maja 2018 (piątek) godz. 19:00

norm. 40 zł
ulg. 30 zł
Kup bilet

5 maja 2018 (sobota) godz. 20:30

norm. 40 zł
ulg. 30 zł
Kup bilet

Dwóch w twoim domu
Jelena Griemina

Punktem wyjścia DWÓCH W TWOIM DOMU stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010).

Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB.

Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc.

Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako "komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

Reżyseria: Rudolf Zioło
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

Obsada:
Magdalena Boć - Olga Nieklajewa
Grzegorz Gzyl - Władimir Nieklajew
Jakub Mróz - Pierwszy
Piotr Łukawski - Drugi

Recenzja Trojmiasto.pl

Co myślą o nas Rosjanie? Weekend literatury w Sopocie za nami

O tym, że spotkania z literaturą są ważne i trafiają do grona licznych wielbicieli przekonuje trzecia edycja Literackiego Sopotu, która...

Koszmar aresztu we własnym domu - o "Dwóch w twoim domu" Teatru Wybrzeże

Czy areszt domowy to faktycznie łagodna forma zniewolenia? Bohater spektaklu "Dwóch w twoim domu" Uładzimir Niaklajeu nie ma wątpliwości,...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (12)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.