stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dwie premiery - koncert (1 opinia)

DWIE PREMIERY | koncert
Spektakl muzyczny "Sztuka oddychania" i koncert zespołu Almost Jazz Group

lut 6

niedziela, godz. 17:00, 20:00

bilety 79 - 159 zł
Kup bilet
lip 31

niedziela, godz. 20:00

Gdynia,
bilety 100 zł
Kup bilet
Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz ​Domu Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego.

jazz - koncerty w Trójmieście


W pierwszej części wieczoru odbędzie się spektakl "Sztuka oddychania".

To intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro DE ARTE RESPIRANDI, na którą składa się zjawisko unikatowe: muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy.

Podczas tego muzycznego spektaklu usłyszymy takie utwory, jak: Yueta Murray'a Barsky'ego na flet traverso solo, Tijdglas Mirandy Driessen na traverso i elektronikę oraz On the Lirycal Katarzyny Szwed na traverso, shvi i live electronics. Nie ma tu prostych historii - są skojarzenia czterech indywidualnych współczesnych artystek - traversistki, tancerki, performerki i rzeźbiarki, które prezentują ​oddech przez pryzmat swojego medium.​ Projekt współtworzą Maja Miro-Wiśniewska, ​Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca, ​Agafia Wieliczko oraz ​Adriana Majdzińska z galerii WL4.

"Projekt ten szuka nowych miejsc dla brzmienia osiemnastowiecznych fletów. Interesuje mnie także ciało w grze - jego jamki, dukty, lewarki. Gra na traverso jest w pewnym sensie doskonaleniem się w zaawansowanej sztuce oddychania: gdzie otworzyć ciało, co unieść, którędy poprowadzić nieuchwytne powietrze? Jego kształt, nadany przez flecistę, to kwintesencja dźwięku." - Maja Miro.

"...Kompozycji współczesnych pisanych specjalnie na flety historyczne nie ma zbyt wiele,(...) projekty takie jak De arte respirandi są dobrym sposobem na to, by pokazać piękno fletu traverso miłośnikom muzyki współczesnej." - Iwona Granacka.

Występują:

Maja Miro-Wiśniewska - poprzeczny flet barokowy
​Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca) - choreografia, taniec
​Agafia Wieliczko - choreografia, taniec
​Adriana Majdzińska (WL4) - scenografia, instalacje


Druga część wieczoru to koncert Almost Jazz Group.

To trójmiejski kwartet jazzowy, założony w 2012 roku przez pianistę Ignacego Jana Wiśniewskiego i akordeonistę Pawła Nowaka. Usłyszymy materiał z ich trzeciej płyty "FADE OUT". Tym razem zespół sięgnął wyłącznie po własne kompozycje, napisane przez wszystkich muzyków kwartetu. Ich muzyka oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami, a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego groove'u. Łączy w sobie wpływy przestrzennego, bogato harmonizowanego i nowocześnie rozwibrowanego skandynawskiego jazzu, ze środkowoeuropejską melodyką i słowiańską liryką.

Wystąpią:

Paweł A. Nowak - akordeon, akordina
Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian
Maciej Sadowski - kontrabas
Antoni Wojnar - perkusja

Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Z. Michalska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Opinie (1)

  • Strata czasu!

    Lepiej iść na koncert Akcentu!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku powstało Muzeum Narodowe w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane