• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi

słuchowisko
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
4 marca 2021
10
2 oceny
"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" - premiera drugiego słuchowiska z cyklu Uchosfera Teatru Miniatura i Radia Gdańsk

Macie ochotę na podwodną podróż przez morza i oceany świata? Od 4 marca co tydzień możecie się zanurzyć w dźwiękową opowieść na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne'a. Premiery kolejnych 5 odcinków słuchowiska odbędą się co czwartek o 17.00 na YouTube Miniatury, będzie ich też można posłuchać na Spotify.

Uchosfera to cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Pierwsza premiera z cyklu, "Frankenstein" na podstawie powieści Mary Shelley w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i oprawie dźwiękowej Dominika Strycharskiego, odbyła się 31 października 2020 roku.

Do zrealizowania drugiej pozycji cyklu Miniatura zaprosiła Annę Wieczur-Bluszcz, reżyserkę wielokrotnie nagradzaną za słuchowiska, która w gdańskim teatrze stworzyła cenioną "Kasieńkę" oraz słuchowisko "Tam, gdzie mieszka cisza" nagrodzone I nagrodą XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" zabierze was na pokład Nautiliusa, podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo. Razem z profesorem zoologii Pierre'm Aronnaxem, jego służącym Conseilem oraz łowcą wielorybów i harpunnikiem Nedem Landem zwiedzicie morza i oceany świata, biorąc udział w rozmaitych przygodach.

Dźwiękowy świat podwodnych krajobrazów i form życia, a także życia na Nautiliusie stworzył Piotr Pawlak, gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Debiutował pod koniec lat 80. w zespole Bielizna. Na przestrzeni lat współtworzył zespoły takie jak Kury, Łoskot, Kaszebe, Yeshe czy Męskie Granie Orkiestra 2019. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów.

Uchosfera jest elementem szerszej obecności Teatru Miniatura w Internecie pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci, w ramach której powstają m.in. kolejne odcinki miniserialu "Papety: z ostatniej chwili" czy cykl E-mocje wspierający rodziców w procesie wychowania, a dzieci w rozwoju emocjonalnym.

Dostęp bezpłatny na YouTube TeatrMiniatura i Spotify Uchosfera Miniatury

"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi"
słuchowisko familijne na podstawie powieści Juliusza Verne'a

adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Piotr Pawlak
realizacja akustyczna: Stefan Kotiuk
produkcja: Emilia Orzechowska
obsada:
Piotr Srebrowski - Aronnax
Marcin Marzec - Kapitan Nemo
Piotr Kłudka - Conseil
Jacek Majok - Ned Land
Krystian Wieczyński - Kapitan Farragaut
Jakub Ehrlich, Wojciech Stachura - załoga, Papuasi

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk

Charakteryzacja do sesji fotograficznej promującej słuchowisko: STYLAB Laboratorium Stylu
Sesja fotograficzna: Piotr Pędziszewski

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Premiera:
4 marca 2021, godz. 17.00 | I odcinek - dostępny TUTAJ
11 marca 2021, godz. 17.00 | II odcinek - dostępny TUTAJ
18 marca 2021, godz. 17.00 | III odcinek
25 marca 2021, godz. 17.00 | IV odcinek
1 kwietnia 2021, godz. 17.00 | V odcinek

O cyklu Uchosfera

Wejdźcie w dźwiękowe światy zapisane w najlepszych dawnych powieściach! Spędźcie rodzinnie czas, wsłuchując się w historie, które zaciekawią i młodszych, i starszych. Cenieni polscy reżyserzy i kompozytorzy spotykają się w tym projekcie, by stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całej rodziny.

Projekt Uchosfera ma na celu realizację cyklu słuchowisk familijnych na bazie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy stworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Do realizacji wybraliśmy powieści, które odsyłają do swoistych wyobrażonych światów, ciekawych do odtworzenia w fonosferze. Zaproszeni do projektu reżyserzy i reżyserki oraz kompozytorzy i kompozytorki we współpracy z aktorami i aktorkami Teatru Miniatura tworzą swoje fonoświaty, adaptując wybrane powieści.

Uchosfera jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki", powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk - "Tam, gdzie mieszka cisza" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz - otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery