• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Dwa tygodnie z Gdańskim Festiwalem Tańca

Łukasz Rudziński
10 czerwca 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Opinie (16)
Spektakl Compagnie Linga "no.thing" w choreografii Katarzyny Gdaniec w ciągu pół roku od swojej premiery zdążył już zachwycić widzów i fachowców w Europie Zachodniej. Jak zostanie przyjęty przez trójmiejską publiczność, dowiemy się 18 i 19 czerwca. Spektakl Compagnie Linga "no.thing" w choreografii Katarzyny Gdaniec w ciągu pół roku od swojej premiery zdążył już zachwycić widzów i fachowców w Europie Zachodniej. Jak zostanie przyjęty przez trójmiejską publiczność, dowiemy się 18 i 19 czerwca.

Od niedzieli 13 czerwca aż do niedzieli 27 czerwca będziemy świadkami największego wydarzenia tanecznego na Pomorzu. Tegoroczny Gdański Festiwal Tańca upłynie przede wszystkim pod znakiem spektakli polskich wykonawców, pracujących w Polsce i poza nią.


Organizatorzy GFT poszukiwali spektakli odważnych. Do takich z pewnością należy frywolne przedstawienie Giulii Mureddu "Amore e Merda", które zobaczymy 24 czerwca o godz. 19. Organizatorzy GFT poszukiwali spektakli odważnych. Do takich z pewnością należy frywolne przedstawienie Giulii Mureddu "Amore e Merda", które zobaczymy 24 czerwca o godz. 19.

Hasłem przewodnim drugiej edycji festiwalu pod nazwą Gdański Festiwal Tańca (wcześniej była to Gdańska Korporacja Tańca, a nieco później Trójmiejska Korporacja Tańca) jest "corragio", czyli po włosku "odwaga".

- Pojęcie to rozumiemy bardzo szeroko, nie tylko jako przejaw odwagi scenicznej, ale też śmiałości w tworzeniu nowej jakości teatralnej i budowaniu bliskiego kontaktu z publicznością - mówi Katarzyna Pastuszak, kurator festiwalu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, bardzo rozbudowany program festiwalu obejmuje kilka nurtów (w programie głównym znajdują się "projekty zagraniczne", "projekty z Polski", "Trójmiejska Korporacja Tańca" oraz pokazy spektakli, powstałych w dwóch teatralnych projektach Klubu Żak - "rezydencja / premiera 2010" oraz "rezydencja / work in progress 2010"). Wyodrębniono również otwarcie i zakończenie festiwalu.

Najciekawiej zapowiadają się występy dwóch największych gwiazd tegorocznej edycji. Gdańską imprezę otworzy występ belgijskiej formacji Enclave Dance Company, prowadzonej przez cenionego tancerza i choreografa, Roberto Olivana. Spektakl "Mermaid's call / Śpiew syren" zapowiadany jest jako poetycka opowieść o sile instynktu i emocji - łączyć ma elementy tańca, teatru i cyrku (niedziela 13 czerwca, godz. 19).

Taniec w moim życiu...?


Głównym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie spektakl "no.thing" Compagnie Linga, prowadzonej przez absolwentkę Gdańskiej Szkoły Baletowej, Katarzynę Gdaniec, od lat pracującą za granicą, m.in. przez kilka lat jako główna tancerka w legendarnym zespole Balet XX wieku wielkiego Maurice'a Béjarta.

Przedstawienie Katarzyny Gdaniec stanowić ma próbę odpowiedzi na pytanie o skuteczność ruchu - czy w dzisiejszych czasach proste gesty mogą wywoływać autentyczne emocje? Na tę kwestię tancerze Compagnie Linga jako jedyni goście festiwalu będą odpowiadać dwukrotnie (18 i 19 czerwca, godz. 19). - Spodziewamy się, że chętnych do obejrzenia spektaklu "no.thing" będzie więcej niż miejsc, które liczy widownia Sceny Teatralnej Klubu Żak. Postanowiliśmy dać szansę obejrzenia tego przedstawienia wszystkim zainteresowanym - wyjaśnia decyzję powtórzenia przedstawienia Katarzyna Pastuszak.

Tradycyjnie Gdański Festiwal Tańca to czas prezentacji dorobku trójmiejskiego środowiska tanecznego. Zaprezentowane zostaną najciekawsze taneczne spektakle minionego roku - "Transkrypcje" Sopockiego Teatru Tańca i "Caffè Latte" Teatru Dada von Bzdülöw (oba pokazy odbędą się w niedzielę 20 czerwca, odpowiednio o 19:30 i 21:30).

Inni trójmiejscy tancerze przygotowali na festiwal aż siedem premier. Zobaczymy m.in. spektakl "Ocaleni. Na skraju nieba" Teatru Amareya (23.06, godz.20:15), "Hungrie Herzen" Teatru Patrz Mi Na Usta (24.06, godz. 21) oraz dwie premiery obchodzącej 5-lecie istnienia formacji Good Girl Killer - "Konfetti" i "Konik morski wiedziony swym popędem..." (27.06, godz., 19 i 19:45).

A w programie jeszcze między innymi spektakle Śląskiego i Lubelskiego Teatru Tańca, druga edycja międzynarodowego konkursu Baltic Movement Contest oraz koncerty: muzyki flamenco pt. "Luna de lunares" z występem Inmy La Carbonery (podczas otwarcia festiwalu, 13.06, godz. 21) i alternatywnej, eksperymentującej formacji Mordy (zakończenie festiwalu, 27.06, godz. 20:15).

Wszystkie spektakle (i imprezy towarzyszące) Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędą się w Klubie Żak. Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 10 do 30 zł.

Wydarzenia

Gdański Festiwal Tańca 2010

teatr tańca

Miejsca

Zobacz także

Opinie (16)

 • Nuda głupotki żenada to nie sztuka papapa szkoda czasu i pieniędzy nikt tego nie będzie oglądał za darmo!

  No chyba że nasz zacny prezydent zamierza to sfinansować z naszych podatków

  • 4 14

 • Taniec to sztuka,

  tak mówią homusie.

  • 2 9

 • wtancu widac prawdziwego artyste

  niestety jest ich niewielu

  • 5 1

 • ojej nie wiem czy gdańska widownia to wytrzyma, tyle golizny, a fe, u nas jak się zobaczy kawałek bielizny to już skandal;p

  • 2 3

 • Nie pasuje? To jedź do Gdyni na zlot "M jak miłość"

  jak w temacie.

  • 4 1

 • kolejna sztuczka i komercja nie sztuka

  jak się ktoś nie rozkraczy na krześle czy nie pokaże conajmniej przysłowiowych "cycków" to przecież już nie sztuka?
  pojęcie wstydu i szacunku dla samego siebie i swojego ciała zniknęło u niektórych całkowicie
  przykre
  a że jak domniemuje za pieniądze publiczne czyli z kieszeni podatników to również obrzydliwe i skandaliczne

  • 0 4

 • a tam, skandal ...

  Bardzo by chcieli, poszło by parę biletów więcej.
  Po obejrzeniu kilkuset takich spektakli stwierdzam, że im więcej cycków tym mniej do powiedzenia. Żelazna zasada.
  A tak nuda, panie, nuuuuuda ...

  • 2 0

 • tak tak tak

  Fe fe fe
  Szkoda, że wrzucając taka fotkę, organizatoerzy przyklejają łatkę WSZYSTKIM spektaklom i tancerzom. Gupota? jo ...

  • 0 0

 • czepiacie się ....

  • 0 1

 • moze konkurs

  na najdluzszego p............sa

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Książki Psychologicznej

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?