Wiadomości

Dwa tygodnie z Gdańskim Festiwalem Tańca

Spektakl Compagnie Linga "no.thing" w choreografii Katarzyny Gdaniec w ciągu pół roku od swojej premiery zdążył już zachwycić widzów i fachowców w Europie Zachodniej. Jak zostanie przyjęty przez trójmiejską publiczność, dowiemy się 18 i 19 czerwca.
Spektakl Compagnie Linga "no.thing" w choreografii Katarzyny Gdaniec w ciągu pół roku od swojej premiery zdążył już zachwycić widzów i fachowców w Europie Zachodniej. Jak zostanie przyjęty przez trójmiejską publiczność, dowiemy się 18 i 19 czerwca. mat. prasowe

Od niedzieli 13 czerwca aż do niedzieli 27 czerwca będziemy świadkami największego wydarzenia tanecznego na Pomorzu. Tegoroczny Gdański Festiwal Tańca upłynie przede wszystkim pod znakiem spektakli polskich wykonawców, pracujących w Polsce i poza nią.


Organizatorzy GFT poszukiwali spektakli odważnych. Do takich z pewnością należy frywolne przedstawienie Giulii Mureddu "Amore e Merda", które zobaczymy 24 czerwca o godz. 19.
Organizatorzy GFT poszukiwali spektakli odważnych. Do takich z pewnością należy frywolne przedstawienie Giulii Mureddu "Amore e Merda", które zobaczymy 24 czerwca o godz. 19. fot. Konrad Szymański / mat. prasowe

Hasłem przewodnim drugiej edycji festiwalu pod nazwą Gdański Festiwal Tańca (wcześniej była to Gdańska Korporacja Tańca, a nieco później Trójmiejska Korporacja Tańca) jest "corragio", czyli po włosku "odwaga".

- Pojęcie to rozumiemy bardzo szeroko, nie tylko jako przejaw odwagi scenicznej, ale też śmiałości w tworzeniu nowej jakości teatralnej i budowaniu bliskiego kontaktu z publicznością - mówi Katarzyna Pastuszak, kurator festiwalu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, bardzo rozbudowany program festiwalu obejmuje kilka nurtów (w programie głównym znajdują się "projekty zagraniczne", "projekty z Polski", "Trójmiejska Korporacja Tańca" oraz pokazy spektakli, powstałych w dwóch teatralnych projektach Klubu Żak - "rezydencja / premiera 2010" oraz "rezydencja / work in progress 2010"). Wyodrębniono również otwarcie i zakończenie festiwalu.

Najciekawiej zapowiadają się występy dwóch największych gwiazd tegorocznej edycji. Gdańską imprezę otworzy występ belgijskiej formacji Enclave Dance Company, prowadzonej przez cenionego tancerza i choreografa, Roberto Olivana. Spektakl "Mermaid's call / Śpiew syren" zapowiadany jest jako poetycka opowieść o sile instynktu i emocji - łączyć ma elementy tańca, teatru i cyrku (niedziela 13 czerwca, godz. 19).

Taniec w moim życiu...?

nie istnieje 9%
to przeszłość - było, minęło 6%
czasem, na dyskotece... 9%
pojawia się i znika, w zależności od nastroju i samopoczucia 26%
jest bardzo ważny - nie wyobrażam sobie życia bez tańca 50%
zakończona Łącznie głosów: 54

Głównym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie spektakl "no.thing" Compagnie Linga, prowadzonej przez absolwentkę Gdańskiej Szkoły Baletowej, Katarzynę Gdaniec, od lat pracującą za granicą, m.in. przez kilka lat jako główna tancerka w legendarnym zespole Balet XX wieku wielkiego Maurice'a Béjarta.

Przedstawienie Katarzyny Gdaniec stanowić ma próbę odpowiedzi na pytanie o skuteczność ruchu - czy w dzisiejszych czasach proste gesty mogą wywoływać autentyczne emocje? Na tę kwestię tancerze Compagnie Linga jako jedyni goście festiwalu będą odpowiadać dwukrotnie (18 i 19 czerwca, godz. 19). - Spodziewamy się, że chętnych do obejrzenia spektaklu "no.thing" będzie więcej niż miejsc, które liczy widownia Sceny Teatralnej Klubu Żak. Postanowiliśmy dać szansę obejrzenia tego przedstawienia wszystkim zainteresowanym - wyjaśnia decyzję powtórzenia przedstawienia Katarzyna Pastuszak.

Tradycyjnie Gdański Festiwal Tańca to czas prezentacji dorobku trójmiejskiego środowiska tanecznego. Zaprezentowane zostaną najciekawsze taneczne spektakle minionego roku - "Transkrypcje" Sopockiego Teatru Tańca i "Caffè Latte" Teatru Dada von Bzdülöw (oba pokazy odbędą się w niedzielę 20 czerwca, odpowiednio o 19:30 i 21:30).

Inni trójmiejscy tancerze przygotowali na festiwal aż siedem premier. Zobaczymy m.in. spektakl "Ocaleni. Na skraju nieba" Teatru Amareya (23.06, godz.20:15), "Hungrie Herzen" Teatru Patrz Mi Na Usta (24.06, godz. 21) oraz dwie premiery obchodzącej 5-lecie istnienia formacji Good Girl Killer - "Konfetti" i "Konik morski wiedziony swym popędem..." (27.06, godz., 19 i 19:45).

A w programie jeszcze między innymi spektakle Śląskiego i Lubelskiego Teatru Tańca, druga edycja międzynarodowego konkursu Baltic Movement Contest oraz koncerty: muzyki flamenco pt. "Luna de lunares" z występem Inmy La Carbonery (podczas otwarcia festiwalu, 13.06, godz. 21) i alternatywnej, eksperymentującej formacji Mordy (zakończenie festiwalu, 27.06, godz. 20:15).

Wszystkie spektakle (i imprezy towarzyszące) Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędą się w Klubie Żak. Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 10 do 30 zł.

Opinie (16)

 • Nuda głupotki żenada to nie sztuka papapa szkoda czasu i pieniędzy nikt tego nie będzie oglądał za darmo! (1)

  No chyba że nasz zacny prezydent zamierza to sfinansować z naszych podatków

  • 4 14

  • Nie pasuje? To jedź do Gdyni na zlot "M jak miłość"

   jak w temacie.

   • 4 1

 • Taniec to sztuka,

  tak mówią homusie.

  • 2 9

 • wtancu widac prawdziwego artyste

  niestety jest ich niewielu

  • 5 1

 • (1)

  ojej nie wiem czy gdańska widownia to wytrzyma, tyle golizny, a fe, u nas jak się zobaczy kawałek bielizny to już skandal;p

  • 2 3

  • tak tak tak

   Fe fe fe
   Szkoda, że wrzucając taka fotkę, organizatoerzy przyklejają łatkę WSZYSTKIM spektaklom i tancerzom. Gupota? jo ...

   • 0 0

 • kolejna sztuczka i komercja nie sztuka (1)

  jak się ktoś nie rozkraczy na krześle czy nie pokaże conajmniej przysłowiowych "cycków" to przecież już nie sztuka?
  pojęcie wstydu i szacunku dla samego siebie i swojego ciała zniknęło u niektórych całkowicie
  przykre
  a że jak domniemuje za pieniądze publiczne czyli z kieszeni podatników to również obrzydliwe i skandaliczne

  • 0 4

  • jakiś problem z nagością, ciałem, seksualnością???

   • 1 0

 • a tam, skandal ...

  Bardzo by chcieli, poszło by parę biletów więcej.
  Po obejrzeniu kilkuset takich spektakli stwierdzam, że im więcej cycków tym mniej do powiedzenia. Żelazna zasada.
  A tak nuda, panie, nuuuuuda ...

  • 2 0

 • czepiacie się ....

  • 0 1

 • moze konkurs

  na najdluzszego p............sa

  • 0 0

 • nagrody juz

  dawno rozdane rodzinie wspanialych

  • 0 0

 • Widzę,że poziom wypowiedzi zdecydowanie w dół schodzi.Taniec jest SZTUKĄ i to co raz bardziej się rozwijającą!

  • 0 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kuligi dozwolone, choć z ograniczeniami. Ile kosztują, gdzie i jak są organizowane?
Kuligi dozwolone, choć z ograniczeniami
Śnieg pomógł odkryć dzieci w dorosłych
Śnieg pomógł odkryć dzieci w dorosłych

Kulinaria

Lokale otworzyły się pomimo obostrzeń
Lokale otworzyły się pomimo obostrzeń
Dokąd na pizzę neapolitańską w Trójmieście?
Pizza neapolitańska w Trójmieście

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?