• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dwa światy - wystawa czasowa

6 grudnia 2019 roku w Spichlerzach na Ołowiance, siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, została otwarta wystawa "wa Światy". Wystawa, którą można zwiedzać do 15 września 2020 roku, jest prezentacją prac plastycznych podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej".

25 czerwca - 31 października 2022, godz. 10:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

2 - 30 lipca 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
To tradycja, że pod koniec roku w Muzeum prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych skupionych wokół Fundacji "Sprawni Inaczej", z którą NMM współpracuje od 15 lat. Charakter prac autorów jest niepowtarzalny: wszystkie są rękodziełem i we wszystkich zamknięte są emocje, talent i wrażliwość autorów.Wystawę otworzył zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, dr Marcin Westphal. Na wernisażu, wśród zaproszonych gości byli Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu oraz Apoloniusz Łysejko, zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół NMM.

- Osoby niepełnosprawne biorą udział w życiu społecznym, pracują zawodowo i tworzą dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że ta wystawa i jej niezwykłe eksponaty zainspirują do codziennego pokonywania barier, ale też uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. - mówi kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM.

Częścią wystawy jest film prezentujący historie podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej". Film prezentuje jak wielki potencjał tkwi w niepełnosprawnych artystach i jak ogromna jest ich wewnętrzna siła, która każe walczyć o własną godność, samodzielność oraz rozwój talentów.

Przed wernisażem w Spichlerzach na Ołowiance odbył się tradycyjny kiermasz, na którym można było kupić rękodzieła podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej". Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na funkcjonowanie Fundacji "Sprawni Inaczej", która w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności.

6 grudnia 2019 r. w Spichlerzach na Ołowiance odbyło się również seminarium "Niepełnosprawni wśród nas", podczas którego eksperci różnych dziedzin pracujący z osobami niepełnosprawnymi podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozmawiano o tym, na czym polega "dobra współpraca" z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych, na czym polega terapia zajęciowa, czego osoby "zdrowe" uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie "niepełnosprawności".

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?