stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Drzewa pamięci: korzenie i rozłogi. Konwersacja

Rozmowa odbędzie się pomiędzy artystką Olgą Kisselevą a prof. Ryszradem W. Kluszczyńskim w ramach projektu Drzewa pamięci: korzenie i rozłogi.

Projekt zorganizowany przez platformę kulturalną Past / Future / Art we współpracy Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA i Instytutem Ukraińskim.

Olga Kisseleva - zajmuje się nauką i sztuką mediów. Jest zaangażowana w długofalowy projekt Eden, którego celem jest znalezienie sposobów komunikacji z roślinami i pomiędzy roślinami. W projekcie Drzewa pamięci: korzenie i rozłogi artystka uzupełnia swoje doświadczenie wsłuchiwania się w głosy drzew o znaczenia upamiętniające. Wystawa przedstawia wizualizację głosów drzew z Babiego Jaru jednego z najbardziej znanych miejsc egzekucji przez rozstrzelanie w czasie holokaustu na Ukrainie. Rozmowa skupi się wokół pytań o możliwości połącznia sztuki i nauki. Olga Kisseleva jest jedną z kluczowych postaci międzynarodowego nurtu art & science oraz profesorką na Sorbonie. W 1995 roku została członkinią Wyższego Instytutu Sztuk Wizualnych w Centrum Pompidou, gdzie zapoczatkowała teoretyczno-artystyczny program badawczy. Pierwsz prezentacja instalacji obrazującej głosy drzew Babiego Jaru miała miesjce w 2019 roku w ramach projektu Ogrody pamięci w galerii IZOLYATSIA (Kijów, Ukraina).
Prace Olgi Kisselevej znajdują się w wielu muzeach na całym świecie m.in. w Paryskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Pompidou (Paryż), Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma (Helsinki), MoMA (Nowy Jork), Muzeum Guggenheima (Bilbao).

Ryszard W. Kluszczyński profesor dr hab.nauk humanistycznych, na Uniwersytecie Łódzkim kieruje Katedrą Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się problematyką sztuki nowych mediów, awangardą artystyczną, teorią sztuki i jej najnowszymi tendencjami, ze zwróceniem szczególnej uwagi na relacje między sztuką, nauką, technologią, humanistyką i polityką. Od 2011 roku dyrektor artystyczny projektu Art & Science Meeting w CSW ŁAŹNIA oraz kurator licznych wystaw przedstawianych w ramach projektu.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Teatr zlokalizowany w podziemiach głównego dworca kolejowego w Gdyni nosi nazwę:

 

Najczęściej czytane