• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drugie życie Teatru Proteus z Gdyni - Maria Janion, Bałtyk i najbiedniejsza dzielnica Gdańska

Łukasz Rudziński
4 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Spektakl o macierzyństwie pod tytułem "Być jak Maria Janion", produkcja poświęcona zanieczyszczeniom Bałtyku i kolejna o najuboższej dzielnicy Gdańska - tak kształtują się plany offowego Teatru Proteus na najbliższy rok. Jego twórca planuje stworzyć teatr zaangażowany społecznie i wsłuchany w historie swoich widzów.



Twórca gdyńskiego Teatru Proteus, Marcin Grota, swój teatr widzi ubogi scenograficznie, bogaty aktorsko i wrażliwy na potrzeby widza. Twórca gdyńskiego Teatru Proteus, Marcin Grota, swój teatr widzi ubogi scenograficznie, bogaty aktorsko i wrażliwy na potrzeby widza.
Agnieszka Skawińska dała się już poznać gdyńskiej publiczności podczas spektakli Centrum Kultury w Gdyni - "Romanca" (na zdjęciu) oraz "Balladyna". Agnieszka Skawińska dała się już poznać gdyńskiej publiczności podczas spektakli Centrum Kultury w Gdyni - "Romanca" (na zdjęciu) oraz "Balladyna".
Teatr Proteus powstał w 2009 roku. Jego założyciel i lider, Marcin Grota, nie mógł wtedy poświęcić się dostatecznie rozwijaniu swojej inicjatywy. Teraz w nowej formule i z nowym pomysłem na funkcjonowanie Teatr Proteus ma stać się ważnym punktem na offowej mapie Trójmiasta.

- Nie interesuje mnie robienie teatru tylko po to, żeby się bawić, chociaż wszystkie spektakle będą komediami. Wynika to z dwóch rzeczy: mojej filozofii świata, która zakłada, że lepiej śmiać się niż płakać, oraz z tego, że czuję się jako twórca zobowiązany dać widzowi coś od siebie. I tym czymś jest pozytywny stosunek do rzeczywistości - tłumaczy Marcin Grota.

W planach na najbliższy rok znalazły się trzy premiery. Pierwsza - "Być jak Maria Janion" przybliży los młodej intelektualistki, wzorującej się na słynnej badaczce polskiej kultury XIX i XX wieku prof. Marii Janion, która zmierzyć musi się z niespodziewanym i niechcianym macierzyństwem.

- Postanowiłem zrobić spektakl o macierzyństwie i o tym, jak pogodzić życie zawodowe z wychowywaniem dziecka, bo sam jestem ojcem trójki dzieci. Inspiracją stało się moje życie - przyznaje Grota, który jest reżyserem i autorem opracowania muzycznego spektaklu "Być jak Maria Janion".

Czy byłe(a)ś już w Centrum Kultury w Gdyni?

Premiera spektaklu już 7 września w Centrum Kultury w Gdyni. W tytułowej i jedynej roli wystąpi znana z występów na scenie w CK Gdynia w Małym Kacku Agnieszka Skawińska (grała w "Balladynie" i "Romancy" CK Gdynia). Grota chciałby stworzyć niewielki, ale stały zespół aktorski, bowiem w centrum zainteresowań Teatru Proteus ma być technika aktorska.

- Bliska jest mi idea Teatru Ubogiego Jerzego Grotowskiego, bazującego na relacji między aktorem a widzem - przyznaje twórca Teatru Proteus. - Nikt nie będzie nam robił wybujałych scenografii, przestrzeń będę aranżował sam, spektakle pomyślane zostaną na niewielkie obsady. Marzy mi się stały zestaw aktorów, w których zamierzam inwestować, organizując dla nich warsztaty z czołowymi polskimi twórcami, wywodzącymi się z tradycji teatru Grotowskiego czy Gardzienic.

Już na przełomie września i października rozpoczną się prace nad kolejną produkcją, poświęconą zanieczyszczeniom Morza Bałtyckiego (premiera planowana na styczeń). Przed wakacjami gotowe ma być kolejne przedstawienie, tym razem przybliżające najbiedniejszą dzielnicę Gdańska (prawdopodobnie zostanie nią wybrany Nowy Port).

- Teatr Proteus będzie teatrem zaangażowanym i dlatego będziemy podejmować tematy istotne dla mieszkańców Trójmiasta. Spektakl o Bałtyku planuję jako zabawę formą, bo jak pokazać zanieczyszczenie morza w teatrze? W kolejnym przedstawieniu będziemy chcieli pokazać ubóstwo i problemy dzielnicy przez pryzmat ludzi, którzy sobie z tym radzą. Chcę robić teatr, który jest blisko widza. Chętnie skorzystamy też z historii, z którymi widzowie sami się do nas zgłoszą - mówi Grota.

Przedstawienia nie mają gotowego scenariusza, mają być "pisane na scenie", przy aktywnym współudziale aktorów (z taką metodą pracy Marcin Grota zetknął się m.in. podczas pracy z Krystianem Lupą, u którego był asystentem przez dwa lata). Być może teatr będzie dysponować własną sceną i jednocześnie zapleczem na gdyńskiej Dąbrówce. Na razie gra gościnnie w Centrum Kultury w Gdyni.

Premiera "Być jak Maria Janion" odbędzie się 7 września o godz. 19. Kolejne pokazy w CK Gdynia 8 września (godz. 19) i 20 września (godz. 16). Bilety w cenie 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).

Spektakl

8.8
20 ocen

Być Jak Maria Janion

spektakl dramatyczny

Opinie (10)

  • Spektakl o macierzyństwie pod tytułem "Być jak Maria Janion" (4)

    - to zabawne zdanie, bo Maria Janion nie ma dzieci i wogole zdaje sie zrezygnowala z kobiecosci na rzecz genderowych oparow. No ale guru feministek to "sluszny" kierunek i dotacja z promocja spektaklu nie ominą.

    • 11 4

    • No skoro dla kogoś kobiecość = waginizm, to nic dziwnego, że odmawia jej tej czy innej feministce (3)

      Janion wychowała setki ludzi. Mało która kobieta (nawet wielodzietna) może to o sobie powiedzieć.
      Można się nie zgadzać z jej poglądami i tym, jak je głosi (mi np. zw współczesnym feminizmem bardzo nie po drodze; z przyczyn racjonalnych, a nie religijnych), ale wyśmiewanie jej ze względu na powiązanie z "macierzyństwem" to już przegięcie. Bardziej kuriozalne jest łączenie tematu macierzyństwa z kościołem i księżmi katolickimi, którzy kreują się na specjalistów o zabiegów in vitro, selekcji embrionów, różnych rodzajów małżeństw/związków i od aktów seksualnych (a w szczególności od "moralnych aspektów naciągania silikonu na penisa").

      • 3 4

      • Jasne, kobiecość nie ma nic wspólnego z macierzyństwem i piersiami (2)

        Gender studies ma stworzyć taką definicję kobiety, żeby pasował do niej Freddie Mercury.

        Słuchaj dalej tego postępowego bełkotu, a pewnego dnia wpadniesz pod tramwaj, bo będziesz myslał, ze to jamnik.

        Nikt nie wysmiewa Janion za droge jaką wybrała. Jej sprawa. Przeczytaj jeszcze raz - wyśmiane zostało zdanie z tekstu. Wyśmiany też został ogólny trend wedle któego popierane są wszelkie feministyczne, postępowe, gejowskie i tolerastyczne inicjatywy wbrew temu, co myśli większość zwykłych ludzi.

        • 2 1

        • Jak się rezygnuje z kobiecości? (1)

          Nie wiem, a chciałabym wiedzieć;)) Moim zdaniem feministki są mega kobiece.

          • 0 0

          • Obejrzyj sobie "Bunt Marii Janion"

            bedziesz wiedziala ;)

            p.s. ksywka "piotr odmieniec włast" wzieta od tragicznej postaci tez jest kluczowa.

            • 0 0

  • kolejny teatr offowy (2)

    Po co? tematy zaangażowane społecznie - pomysł fajny, ale przeważnie wychodzi z nich wielkie nic. Generalnie podchodzę do tej inicjatywy bardzo sceptycznie.

    • 3 5

    • Są artyści, którym CHCE się coś robić, a nie tylko liczyć na mannę z naszych podatków. (1)

      Wolę takie teatry, które uczciwie chcą zarabiać na robieniu tego, co uważają za potrzebne ludziom, niż teatry, które zżerają każdego roku wielomilionowe dotacje i są stałym źródłem olbrzymich wydatków z kasy państwa i miasta (czyli mojej, tego pana i tej pani).

      Kto twierdzi, że muszą Ci się podobać wszystkie sztuki jakiegoś teatru? Jeśli jest ktoś, kto na nie chodzi i je finansuje kupnem biletu, a teatr odpowiada na to zapotrzebowanie w dodatku niskim kosztem własnym, to jest to rozwiązanie idealne i mające więcej wspólnego z prawdziwą sztuką, niż robione na zasadzie "zastaw się, a postaw się" bizantyńskie superprodukcje dla lanserów i miejskiego pijaru.
      Popatrz sobie na ofertę małokackiego Centrum Kultury, a szczęka ci opadnie. To jeden z najprężniejszych ośrodków w Trójmieście i to przy tak niewielkich środkach (a częściowo także nie porywającym połączeniom komunikacji zbiorowej)...

      • 0 2

      • Centrum Kultury w Gdyni

        to prowincjonalny dom osiedlowy z ambicjami sceny zawodowej, tak naprawdę udają się im tylko zaproszeni goście jak dotąd. Dmuchanie w balon o nazwie CK Gdynia przez pracowników tego domu kultury nic nie zmieni.

        • 2 0

  • CK w Gdyni ma świetne spektakle!

    Polecam "Romanca", miłe zaskoczenie!

    • 3 0

  • Z tego co się oriętuję ,a widziałam 3 przedstawienia CK są lepsi niż niejeden "profesjonalny"teatr

    ....taki z "profesjonalnymi, " "aktorami " za profesjonalne ceny biletów i za bardzo duże rozgoryczenie po spektaklach kiedy chcesz zwrotu za te profesjonalne usługi. ps. CK, zawsze będzie lepszy właśnie z powodu tych zaproszonych gości, (ktoś bystry wpadł na to, że te same twarze w każdym przedstawieniu nie są dobrym pomysłem). I jeszcze coś- przez tego typu komentarze jakiegoś INNEGO WIDZA, nie widziałam wszystkich spektakli w CK i żałuję, bo człowiek myślał, że dom kultury to totalna amatorka,na szczęście tak nie jest.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2015 r. oficjalnie otwarto:

 

Najczęściej czytane