Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Droga śliska od traw - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. 55 min. (bez przerw)
10.0 1 ocena 1 10
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Droga śliska od traw
Paweł Wolak i Katarzyna Dworak

Balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których budzi się zło - i którzy stają się jego ofiarami.

Mroczna, gęsta emocjonalnie opowieść, dziejąca się na wsi, gdzie wszyscy mają dwie twarze. Dawne zaszłości splatają się z nowymi antagonizmami: miłość zderza się z nienawiścią, przebaczenie ze zbrodnią, strach z euforią. Nikt nie wyjdzie stąd bez szwanku.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia we wsi pojawia się Bogdan, któremu właśnie skończyła się odsiadka za znęcanie się nad rodziną. Jasiek, litując się nad jego żoną, przytłoczoną powrotem prześladowcy, i obawiając o spokój wśród mieszkańców, proponuje mu gościnę. Chce mieć na niego oko, ale nie uda mu się powstrzymać tego, co musi nadejść. Powrót Bogdana uruchamia bowiem lawinę niecodziennych zdarzeń i długo skrywanych uczuć...

-----

"Droga śliska od traw" ma formę mrocznego thrillera. Jednocześnie przypomina grecką tragedię z bohaterami ściśniętymi jak ryby w sieci, szamocącymi się wściekle w przypisanych im rolach, ale nie potrafiącymi ujść przeznaczeniu. [...] Od początku do końca jest w tej wsi Diabeł [..]. Przechadza się. Patrzy. Słucha. Czai się za plecami bohaterów. [...]. Ale to nie on podkłada ogień pod stodołę Jehowych, nie on zabija i nie on nawołuje do linczu. Nie da się na niego zrzucić całej odpowiedzialności za zło, którego jesteśmy świadkami.", Piotr Kanikowski, 24legnica.pl.


"Baśń zdumiewająco nowoczesną, ważną społecznie [...]. I przejmującą, bo to dzieło sztuki wysokiej próby [...]. Wrzącą od namiętności, skrzącą się - tak, tak! - dowcipem, lecz zaciskającą na gardle człowieka czarne łapy lęku.

Teatr reżysersko-aktorsko-autorskiego duetu Dworak / Wolak zachwyca od pierwszej minuty i od
pierwszej minuty budzi wątpliwości. Nic tu nie jest pewne. Powaga moralitetu czy diabelska igraszka? Brudna, kulawa od przekleństw polszczyzna ludzi małych czy wieloznaczny język mrocznego thrillera? Skromna scenografia czy medialna zabawka - bo w końcu z wyświetlanych obrazów składa się materialny świat bohaterów.", Leszek Pułka, teatralny.pl.

Reżyseria: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Ruch sceniczny: Leszek Bzdyl
Muzyka: Kormorany w składzie: Jacek Tuńczyk Fedorowicz, Piotr Blusmen Jankowski, Krzysztof Konik Konieczny, Artur Gaja Krawczyk
Grafika: Małgorzata Nowak

Obsada:
Sabinka - Magda Biegańska
Marysia - Katarzyna Dworak
Matka/Mega Baba - Joanna Gonschorek
Ola - Zuza Motorniuk
Jehowa/Mega Baba - Anita Poddębniak
Mega Baba - Magda Skiba
Damianek - Bartosz Bulanda
Bogdan - Rafał Cieluch
Ksiądz - Robert Gulaczyk
Pawełek - Albert Pyśk
Diabeł - Grzegorz Wojdon
Jasiek - Paweł Wolak
Ojciec/Sołtys Lech - Wołczyk
Emilka - Majana Wolak

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery