Wiadomości

stat

Dramat namiętności na Scenie Kameralnej - o "Płatonowie" Teatru Wybrzeże

Płatonow to rosyjski Don Juan - bohater młodzieńczego dramatu Antona Czechowa bawi się kobietami, uzależniając od siebie i samemu uzależniając się od ich towarzystwa. Spektakl na podstawie tekstu Czechowa wystawia Teatr Wybrzeże. Premiera 26 października na Scenie Kameralnej w Sopocie.Relacje Płatonowa (Michał Jaros) z kobietami to mieszanka potrzeb, tęsknot, pragnień, oczekiwań i namiętności. Premiera spektaklu "Płatonow" Teatru Wybrzeże w sobotę 26 października na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie o godz. 19.
Relacje Płatonowa (Michał Jaros) z kobietami to mieszanka potrzeb, tęsknot, pragnień, oczekiwań i namiętności. Premiera spektaklu "Płatonow" Teatru Wybrzeże w sobotę 26 października na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie o godz. 19. fot. Tomek Kamiński
Czechow pisząc "Płatonowa" miał zaledwie 21 lat. Płatonow to lowelas, zblazowany podrywacz pewien swojego magicznego wpływu na kobiety. Natura uwodziciela prowadzi do wielu komplikacji i ludzkich dramatów, związanych z  namiętnością. Ale sprowadzenie wielowymiarowego tekstu Czechowa do gier damsko-męskich to zbyt duże uproszczenie. Czechow opisywał desperackie poszukiwania kogokolwiek, nadawanie sensu własnej egzystencji, nawet jeśli efektem ma być tylko fikcyjna namiastka czegoś prawdziwego.

- Od początku czytając Płatonowa miałem problem, bo nie zgadzałem się z nim w wielu punktach. Nie chcemy, by wyszło na to, że Płatonow się kobietami bawi. Bardziej chodzi o to, że on chce zdrapać z siebie te formy i nieszczerości, które inni sobie nabudowali. Rezygnujemy z kontekstów generalsko-arystokratycznych. Staramy się mówić o problemach, które dla nas są najważniejsze - mówi Michał Jaros, teatralny Płatonow w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego.

Spektakl pierwotnie miał zamykać poprzedni sezon, jednak ostatecznie premierę przeniesiono z sierpnia na październik bieżącego roku. To pierwszy ze spektakli Wybrzeża, który stanowić będą wspólnie rosyjski akcent w repertuarze Wybrzeża na ten sezon (razem z "Martwymi duszami" Gogola czy premierą "Statku głupców" Nikołaja Kolady).

- Dawno już nie mieliśmy Czechowa w Gdańsku. W naszym spektaklu młodzi ludzie przeciwstawiani są starszemu pokoleniu, a jego przedstawiciel - Głagoliew - jest syntezą kilku dojrzałych postaci z "Płatonowa" i innych tekstów Czechowa. Nie ma tu starców i całej rodzajowości świata Czechowa, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Wszystkie główne wątki potraktowano bardzo syntetycznie, ale wszystkie problemy, które się w tym dramacie pojawiają są wyeksplikowane - przyznaje Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże. - Teksty Czechowa są znakomitym zapisem zmiany - stary świat się kończy, nowy się pojawia. Chyba dlatego "Płatonow" tak nas fascynuje i pewnie jeszcze długo będzie fascynował.

Premiera "Płatonowa" w sobotę 26 października na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie o godz. 19. Spektakl zobaczyć będzie można także w niedziele 27 października oraz wtorek i środę (29-30.10), również o godz. 19. Kolejne pokazy od 8 do 10 listopada. Bilety na spektakl kosztują 45 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy).

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

marca

Dobrze się kłamie Gdynia, Teatr Muzyczny

Rozrywka

2 mln zł na modernizację 10-letniej Ergo Areny
2 mln zł na modernizację Ergo Areny
Juwenalia Gdańskie 2020: dwa dni, dziesięć scen, ponad trzydziestu artystów
Juwenalia w Gdańsku: 2 dni, 10 scen

Kulinaria

Okiem dietetyka: żelazo w diecie dzieci i dorosłych
Okiem dietetyka: żelazo w diecie

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?