• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dramat namiętności na Scenie Kameralnej - o "Płatonowie" Teatru Wybrzeże

Łukasz Rudziński
25 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Płatonow to rosyjski Don Juan - bohater młodzieńczego dramatu Antona Czechowa bawi się kobietami, uzależniając od siebie i samemu uzależniając się od ich towarzystwa. Spektakl na podstawie tekstu Czechowa wystawia Teatr Wybrzeże. Premiera 26 października na Scenie Kameralnej w Sopocie.Relacje Płatonowa (Michał Jaros) z kobietami to mieszanka potrzeb, tęsknot, pragnień, oczekiwań i namiętności. Premiera spektaklu "Płatonow" Teatru Wybrzeże w sobotę 26 października na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie o godz. 19. Relacje Płatonowa (Michał Jaros) z kobietami to mieszanka potrzeb, tęsknot, pragnień, oczekiwań i namiętności. Premiera spektaklu "Płatonow" Teatru Wybrzeże w sobotę 26 października na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie o godz. 19.
Czechow pisząc "Płatonowa" miał zaledwie 21 lat. Płatonow to lowelas, zblazowany podrywacz pewien swojego magicznego wpływu na kobiety. Natura uwodziciela prowadzi do wielu komplikacji i ludzkich dramatów, związanych z  namiętnością. Ale sprowadzenie wielowymiarowego tekstu Czechowa do gier damsko-męskich to zbyt duże uproszczenie. Czechow opisywał desperackie poszukiwania kogokolwiek, nadawanie sensu własnej egzystencji, nawet jeśli efektem ma być tylko fikcyjna namiastka czegoś prawdziwego.

- Od początku czytając Płatonowa miałem problem, bo nie zgadzałem się z nim w wielu punktach. Nie chcemy, by wyszło na to, że Płatonow się kobietami bawi. Bardziej chodzi o to, że on chce zdrapać z siebie te formy i nieszczerości, które inni sobie nabudowali. Rezygnujemy z kontekstów generalsko-arystokratycznych. Staramy się mówić o problemach, które dla nas są najważniejsze - mówi Michał Jaros, teatralny Płatonow w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego.

Spektakl pierwotnie miał zamykać poprzedni sezon, jednak ostatecznie premierę przeniesiono z sierpnia na październik bieżącego roku. To pierwszy ze spektakli Wybrzeża, który stanowić będą wspólnie rosyjski akcent w repertuarze Wybrzeża na ten sezon (razem z "Martwymi duszami" Gogola czy premierą "Statku głupców" Nikołaja Kolady).

- Dawno już nie mieliśmy Czechowa w Gdańsku. W naszym spektaklu młodzi ludzie przeciwstawiani są starszemu pokoleniu, a jego przedstawiciel - Głagoliew - jest syntezą kilku dojrzałych postaci z "Płatonowa" i innych tekstów Czechowa. Nie ma tu starców i całej rodzajowości świata Czechowa, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Wszystkie główne wątki potraktowano bardzo syntetycznie, ale wszystkie problemy, które się w tym dramacie pojawiają są wyeksplikowane - przyznaje Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże. - Teksty Czechowa są znakomitym zapisem zmiany - stary świat się kończy, nowy się pojawia. Chyba dlatego "Płatonow" tak nas fascynuje i pewnie jeszcze długo będzie fascynował.

Premiera "Płatonowa" w sobotę 26 października na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie o godz. 19. Spektakl zobaczyć będzie można także w niedziele 27 października oraz wtorek i środę (29-30.10), również o godz. 19. Kolejne pokazy od 8 do 10 listopada. Bilety na spektakl kosztują 45 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy).

Spektakl

8.1
69 ocen

Płatonow

spektakl dramatyczny

Miejsca

Spektakle

Opinie (4)

 • Super, ze Misiek Jaros i Piotr Chys grają. Misiek w każdym spektaklu pokazuje talent. To świetny nabytek TW. Boski w Fazie i Arabelli. Trochę mało Chysa w repertuarze.

  • 10 1

 • ha

  Kiedyś były didaskalia dzisiaj eksplikacja,a jak to się ma do prawdziwej zawartości sztuki p.reżyserze ?
  Sprawdzę!

  • 0 0

 • teraz to tylko miłość homoseksualna się liczy ...

  a reszta jest już niemodna

  • 1 3

 • Bilety na spektakl kosztują 45 zł (normalny) i 30 zł

  A może by tak bilecik.....Nienormalny za 10 zł :)

  • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile teatrów znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?

 

Najczęściej czytane