Trójmiejscy artyści

Dorota Lulka

aktorstwo

www:
dorotalulka.pl/

Aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Urodziła się w Poznaniu. Na deskach Opery Poznańskiej, jako ośmioletnia dziewczynka, stawiała swe pierwsze zawodowe kroki. Śpiewała partie dziecięce w "Krwawych godach", "Tosce", "Cyganerii" i "Weselu Figara". Dopiero później była matura, w II LO im. H. Modrzejewskiej. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Debiutowała rolą Isi w "Weselu" Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego.

Występowała na scenach wielu wspaniałych teatrów. W latach 1979-82 była adeptem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w 1982-85 aktorką Teatru Wybrzeże, 1981-82 śpiewaczką, solistką w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 1985-87 aktorką Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym gościnnie występowała również w latach 1997-2000, 1987-94 aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, występowała też gościnnie na deskach Teatru Muzycznego i Teatru Wielkiego w Poznaniu, 1994- 99 była dziennikarką Poznańskiego Oddziału Telewizji Polskiej. Od 1995 roku występuje w Teatrze Miejskim w Gdyni a od 1999 roku jest z nim związana na stałe.

Wykreowała ponad 70 ról teatralnych i filmowych, wyreżyserowała kilkadziesiąt programów telewizyjnych, spektakli i słuchowisk radiowych.

Nagrody:
Sztorm Roku 2006 w plebiscycie czytelników Gazety Wyborczej, za rolę tytułową w spektaklu "Piaf", w Teatrze Miejskim w Gdyni; Teatralną Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2005, za rolę w przedstawieniu "Piaf" i rolę Krystyny w "Pannie Julii" w Teatrze Miejskim w Gdyni; Galion Gdyński - Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, za rolę tytułową w przedstawianiu "Piaf" ( 2006); tytuł najlepszej aktorki IX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, za rolę Jesiennej Dziewczyny i Biduli w spektaklu "Niespodziewany koniec lata" reż. W. Śmigasiewicz, Teatru Miejskiego w Gdyni (2003); Tytuł Najpopularniejszej Aktorki Sceny Letniej (2003); Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za piosenki z "Kabaretu Starszych Panów", przyznaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (2000); Nagrodę dla młodego twórcy radiowego, za słuchowisko "Fedrerico Garcia Lorca - kierunek śmierć", Festiwal Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie (1997); Nagrodę dla najpopularniejszej aktorki Poznania "Biały Bez" (1993); Nagrodę Główną, Nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów oraz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, PPA we Wrocławiu (1989); Nagrodę aktorską za rolę Doryny w spektaklu "Tartuffe" Moliera, Opolskie Konfrontacje Teatralne (1989); Medal Młodej Sztuki, za rolę Szansonistki w spektaklu "Decadance" Satanowskiego i Panny Młodej w "Weselu" Wyspiańskiego (1988). Najistotniejsze role teatralne w Teatrze Miejskim w Gdyni: Piaf - "Piaf", J. Szurmiej; Bidula - "Niespodziewany koniec lata", W. Śmigasiewicz; Trudi - "Kompozycja w słońcu", I. Villqist; Hortensja - "Zorba", J. Szurmiej; Krystyna - "Panna Julie", P. Łazarkiewicz; Hilda - "Sonata Belzebuba", J. Wernio.

Ważniejsze role filmowe i telewizyjne:
Natasza - "Fałszywa moneta", J. Gąsiorowski, Matka Ofelii - "Ofelia", "Ofelia na wakacjach", A. Maleszka, Echo - "Ram-dam gadające lustro", J. Moszkowicz, Dorota Lulka - "Uśmiech kota czyli 7 piosenek Doroty Lulki (recital)", J. Wernio, Dorota Lulka - "Słodkie lata 60-te (recital)", J. Wernio. Wyreżyserowane spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe, m.in.: "Ostatni husarz" - Miniatura TV, "Ostatni salut brygadiera Greena" - Miniatura TV, "Finał Biennale Sztuki dla dzieci i młodzieży" - koncert inscenizowany muzyki Augustyna Blocha, "Fedrerico Garcia Lorca - kierunek śmierć", "Śnić sen - rzecz o Calderone de la Barca", "Cervantes", "Don Juan po polsku", "Five O'Clock", "Kaczka".

Wywiad z artystą

Nikt nie wie o tym, że...

można się sprzeczać o to, co kto wie, a czego nie. Skoro jednak napisano.

Gdybym nie był tym, kim jestem...

byłabym fizykiem teoretycznym, co oczywiście wymagałoby znacznych nakładów pracy, ponieważ jestem, jaka jestem.

Inspiruje mnie...

istnienie wyjątków od ustalonych reguł.

Przełomowy moment w moim życiu ?

nastąpi, gdy zapomnę wszystko.

Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa...

agresywny indyk, gęś, koń i spiczaste insekty u babci na wsi.

Uwielbiam poświęcać czas na...

czytanie.

Moje największe marzenie, to...

będę się streszczać: podróżować po świecie, nauczyć się wreszcie hiszpańskiego, znać się na malarstwie, zrozumieć Teorię Strun, grać na fortepianie, pamiętać nazwiska wybitnych wokalistów, nie mylić dat historycznych.

Największa gafa...

brak zdolności zapamiętywania twarzy przepełnia mnie zrozumiałym niepokojem od dawna, dlatego z najwyższą trudnością przyszłoby mi określić, kogo Najznaczniejszego nie rozpoznałam, gdy zaszczycił mnie rozmową.

Żyję w Trójmieście gdyż...

bliskość Morza zaspokaja moje tęsknoty do nieskończoności.

Ulubione miejsce w Trójmieście...

to mój dom i gdyńska plaża w stronę Sopotu po sezonie.

Pozostali artyści z Trójmiasta

Jesteś utytułowanym lub młodym utalentowanym artystą?

Chcesz by o Tobie i Twojej działalności artystycznej dowiedział się świat? Wypełnij formularz.