stat
Wydarzenie już się odbyło

Dorota Karaś, Marek Sterlingow - spotkanie autorskie online

Zapraszamy na spotkanie on-line z twórcami: Dorotą Karaś, Markiem Sterlingowem wokół książki Walentynowicz. Anna szuka raju. Transmisja dostępna na FB Biblioteki Gdynia.

w każdą sobotę (do 12.12), godz. 10:00

Online
Wstęp wolny
Na żywo

Zobacz transmisję live


Walentynowicz. Anna szuka raju. to najnowsza, poprawiona biografia Anny Walentynowicz, ikony Solidarności, która nie podołała własnej legendzie.

Tak o książce pisze wydawca:
Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. Przodująca spawaczka, Bohaterka Sierpnia 80, Symbol Solidarności.
Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.
Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.

Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.
Życie prywatne Anny skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.
Dorota Karaś polonistka po Uniwersytecie Gdańskim, od 1997 roku reporterka Gazety Wyborczej w Trójmieście. Autorka m.in. książki Cybulski. Podwójne salto.

Marek Sterlingow reportażysta, związany z Gazetą Wyborczą i Radiem Gdańsk.

Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Cykl edukacyjnych spektakli oraz spotkań autorskich dla mieszkańców Obłuża.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co to są rzygacze?