stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dongowie: siła jest we wspólnocie - podróż do Chin

  • czwartek, 17 maja,
    godz. 18.00
  • Plama
    Gdańsk, Pilotów 11  mapa
  • wstęp wolny

Miliard Chińczyków, podróbki, Wielki Mur - z tym kojarzą się nam Chiny. Tymczasem z dala od wielkich, nowoczesnych miast odnaleźć można Chiny, które wymykają się stereotypom: niezwykłe, tajemnicze i egzotyczne. Tych miejsc nie ma w przewodnikach i mało kto tam dociera, dlatego wyprawa do takich zakątków jest jak odkrywanie nowego świata.

Spotkania w Śródmieściu z...

lis 15

czwartek, godz. 17:00 - 18:30

Gdynia,
Wstęp wolny
bilety 5 zł


[foto1]
Na południu Chin, w dolinach rzek otoczonych gęstymi lasami mieszka lud Dongów - jedna z 55 mniejszości narodowych Państwa Środka. Do wiosek Dongów jeszcze nie dotarła modernizacja. Ludzie żyją tu powoli, zgodnie z rytmem natury, szanują więzi społeczne, trzymają się tradycji, są uśmiechnięci i życzliwi. Czas płynie tu inaczej.

[foto2]
Po co Dongom drewniane wieże, dlaczego ich kobiety tańczą wieczorem, skąd biorą ryby na grilla i dlaczego Dongowie to najbardziej tajemnicza mniejszość etniczna w Chinach - o tym wszystkim (i nie tylko) opowie podczas spotkania podróżniczego Małgorzata Zimnoch. Opowieści poprzedzi projekcja reportażu "Sekrety Dongów" zrealizowanego podczas jej pobytu wśród tego niezwykłego ludu.

[foto3]
Małgorzata Zimnoch - podróżuje, obserwuje i dokumentuje. Lubi wędrować tam, gdzie nie potrafi się dogadać i nikogo nie zna, bo wtedy najlepiej odkrywa ludzi i świat. W podróży jest ciekawska, a najwięcej przyjemności daje jej poznawanie miejsc poprzez smaki i zapachy - dlatego nigdy nie odmawia, gdy tubylcy częstują ją jedzeniem, nawet jeśli jest to kura ofiarna z nabożeństwa żałobnego w świątyni taoistów. Motto, które pozwala jej spoglądać na siebie i na świat z odpowiedniej perspektywy: "Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy z wioski"; stypendystka rządu francuskiego (dziennikarstwo), współpracowała z TVP, autorka filmów dokumentalnych i reportaży, m.in. La Marche Turque (o mniejszości tureckiej w Brukseli), Larry.pl, Piękna i Bestia (relacja z wyprawy na Islandię).

https://malgorzatazimnoch.wixsite.com/madeinchina
https://www.instagram.com/goshka.m/
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij