• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dom w lesie. Kaszubskie schronienie | Wystawa Agnieszki Kurkowskiej

Galeria Na Piętrze w Stacji Orunia Gdański Archipelag Kultury zaprasza na wystawę Agnieszki Kurkowskiej pt. Dom w lesie. Kaszubskie schronienie.

11 kwietnia - 31 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

26 października 2023 - 1 września 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Dom w lesie. Kaszubskie schronienie Agnieszki Kurkowskiej to wystawa będąca materiałem badawczym autorki poszukującej potencjalnej przestrzeni zamieszkiwania. Na ekspozycji prezentowane są obrazy, szkice oraz modele wizji domów schronień, inspirowanych lasem.

Obiekt architektoniczny wyrasta i wrasta. To kolejno po sobie następujące etapy naturalnego rozwoju procesu zamieszkiwania. Poszukiwanie schronienia wynika z potrzeby i konieczności zapewnienia sobie bezpiecznej kryjówki. Nie tylko człowiek jej szuka. Metaforyczne wyobrażenia archetypicznej formy schronienia pokazują jej adaptowalność do różnorodnych uwarunkowań. Kontekst stanowi zadanie problemowe, na które odpowiedzią jest konkretna forma schronienia, dopasowana do otoczenia i odpowiadająca zastanej sytuacji przestrzennej.

Las to nieodłączna część Gdańska: otaczające go wzgórza, pas wybrzeża, Kaszuby. Mieszkańcy zwykli szukać tu wytchnienia od życia w mieście. Lubią tu przebywać w czasie wolnym, regenerować się. Las ma w sobie energię pierwotnej kryjówki, naturalnego środowiska życia żywych organizmów. Cechująca go koegzystencja gatunków wnosi w życie budzącą nadzieję harmonię. Doświadczana tam przestrzeń daje poczucie wolności. Czym jest lub powinien być Dom? Czy tylko schronieniem? W nim żyjemy, śmiejemy, płaczemy, wspominamy. Tu wracamy. Czasem jest tylko w nas, czasem jest budynkiem wypełnionym naszą obecnością. Warto o tym pomyśleć i dzielić się domem, z tymi którzy są w drodze.

Agnieszka Kurkowska - Adiunkt w Katedrze Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, absolwentka tego wydziału. Jest czynnym zawodowo projektantem oraz uczestniczką projektów artystycznych. Autorka i współautorka obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz małych form użytkowych (wielokrotnie nagradzany udział w konkursach architektonicznych). Zajmuje się teorią architektury i jej pograniczem ze sztuką. Głównym polem badawczym jest przestrzeń zamieszkiwania. Autorka monografii Przestrzenie architektury w kontekście zamieszkiwania (2017) oraz Urzeczywistnianie treści w obiekcie architektonicznym (2016). Współkuratorka międzynarodowej wystawy Design a sztuka (2015), Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Beneficjentka Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2016, 2018) oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury (2019).

W obszarze działań artystycznych zajmuje się fotografią, rzeźbą, instalacją, grafiką i malarstwem (wielokrotnie nagradzany udział w konkursach fotograficznych i plastycznych, wystawy indywidualne i zbiorowe). Tematycznie porusza się w przestrzeni zamieszkiwania, zarówno stanowiącego ludzkie schronienie, jak i dziedzictwo regionalnej kultury. Celem działań, poza autoekspresją twórczą, jest wzmocnienie świadomości odbiorcy oraz działania rewaloryzacyjne. Działania twórcze to także pole badawcze stanowiące zarazem element procesu twórczego poszukiwania docelowych obiektów architektonicznych.

Wybrane wystawy:
Dom jako znak tożsamości (2015) [w:] Design a sztuka - Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
Dom jako znak tożsamości (2015) [w:] Kalisz - II Międzynarodowa Wystawa Artystów Pedagogów
Design i Sztuka w Kulturze (2015) [w:] Iwano-Frankowsk / Ukraina, Muzeum Krajoznawcze
The furniture as an integral part of the architecture (2016) Wismar/ Germany, wystawa indywidualna, Hochschule Wismar University
Kaszuby: wzór/ forma/ układ (2016) Rumia, wystawa indywidualna, Stacja Kultura
Kaszuby: zamieszkiwanie (2018) Straszyn, wystawa indywidualna, Mediateka
Unierzeczywistnienie (2015), Schronienie (2016), Ogień jako istota domu (2017), Domy w chmurach (2018), Domem w chmury? (2019) Gdańsk, OOM, Plama GAK
Sen o kaszubskim zamieszkiwaniu (2019) Koszalin, [w:] Przestrzeń Otwarta, Politechnika Koszalińska
Istota zamieszkiwania (2020) Rumia wystawa indywidualna, Stacja Kultura
Kaszubskie zamieszkiwanie. Studium (2020) Gdańsk, wystawa indywidualna, PLAMA GAK
Przestrzenie nieoczywiste (2021) Rumia, wyst. ind., Stacja Kultura

Opinie

Sprawdź się

Twórcą Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji jest: