Wiadomości

stat

Są wiaty PKM, będą kolejne dzieła sztuki w przestrzeni Dolnego Miasta

Projekt "Zapach koloru" autorstwa Carmen Einfinger zrealizowany ma zostać w 2019 roku na skwerze przy ul. Dolnej.
Projekt "Zapach koloru" autorstwa Carmen Einfinger zrealizowany ma zostać w 2019 roku na skwerze przy ul. Dolnej. mat. prasowe

Mało kto wie, że charakterystyczne wiaty osłonowe na przystankach PKM są częścią projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, realizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Jego celem jest między innymi stworzenie kolekcji dzieł sztuki w przestrzeni publicznej, głównie w obszarze Dolnego Miasta. W najbliższych latach na jego terenie zrealizowane zostaną dwie kolejne prace: "Wódz huśtawka" i "Zapach koloru".Efemeryczne grafiki z elementami przyrody wykonane na czerwonej, perforowanej stali to praca artystyczna Anny Waligórskiej, trójmiejskiej artystki, nagrodzona w ostatnim konkursie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Dzięki współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Pomorską Koleją Metropolitalną powstałe prace mogą oglądać mieszkańcy całego Trójmiasta. To jednak wyjątek wśród działań realizowanych w ramach projektu, bo wszystkie pozostałe prace zlokalizowane są na Dolnym Mieście.

Zobacz projekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska na mapie centrum Gdańska (numery od 1 do 10).
Zobacz projekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska na mapie centrum Gdańska (numery od 1 do 10). mat. prasowe
Sięganie po sztukę, jako jednego z elementów rewitalizacji, jest praktyką powszechnie znaną i stosowaną na świecie. Słynne dzielnice miast europejskich, takie jak paryska Beaubourg, gdzie znajduje się obecnie słynne Centrum Pompidou czy Muzeum Guggenheima w Bilbao, borykały się niegdyś z problemem marginalizacji i zaniedbania. Obecność instytucji kultury i dzieł sztuki w przestrzeni publicznej w dużej mierze przyczyniły się do ich rozwoju. Podobny kierunek działania podjęło Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, które w Gdańsku ma swoje dwa oddziały: na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie. Centrum usytuowane jest w budynkach spełniających niegdyś funkcję łaźni miejskich. Dziś organizowane są tam przede wszystkim wystawy, ale również wykłady, warsztaty, koncerty i projekcje filmowe.

Jednym z projektów realizowanych przez Łaźnię jest Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, poświęcona między innymi tworzeniu dzieł sztuki wkomponowanych w tkankę miejską. W drodze międzynarodowego konkursu jury ekspertów ze świata sztuki wybiera najlepsze projekty, z których część przeznaczona jest do realizacji. Jak dotąd rozstrzygnięto pięć edycji konkursu, sześć prac powstało już w przestrzeni miasta, a cztery kolejne czekają na realizację.

Wcześniej - w 2018 roku - na rogu ulic Śluzy i Wróblej stanie rzeźba "Wódz-huśtawka", która z pewnością ucieszy najmłodszych mieszkańców dzielnicy.
Wcześniej - w 2018 roku - na rogu ulic Śluzy i Wróblej stanie rzeźba "Wódz-huśtawka", która z pewnością ucieszy najmłodszych mieszkańców dzielnicy. fot. A. Szynwelska
- Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska jest jednym z elementów rewitalizacji Dolnego Miasta. To właśnie na terenie tej dzielnicy powstało pięć z sześciu zrealizowanych już prac pokonkursowych, a w najbliższych latach powstaną tu kolejne. Chodzi przede wszystkim o wyjście ze sztuką do mieszkańców, ale również podniesienie atrakcyjności okolicy oraz zachęcenie turystów do odwiedzenia dzielnicy, która jest piękna dzięki historycznej zabudowie architektonicznej z przełomu XIX i XX wieku. Ważnym elementem działań jest "LKW Gallery", czyli ciężarówka zakleszczona pod wiaduktem przy ulicy Szopy. Odbywają się tam warsztaty artystyczne dla dzieci z Dolnego Miasta i innych okolic, spełniające funkcję edukacyjną i integracyjną. Jest to miejsce, w którym uczestnicy poznają się wzajemnie i rozwijają swoje zainteresowania - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i pomysłodawczyni projektu.
Niedługo na terenie Dolnego Miasta pojawią się dwie kolejne prace. To "Zapach koloru" autorstwa nowojorskiej artystki Carmen Einfinger oraz "Wódz-huśtawka" autorstwa Fernando Sancheza Castillo. Szczegółowe informacje na temat wszystkich realizacji znajdują się na stronie www.outdoorgallerygdansk.eu.

- W tym roku wykonaliśmy dokumentacje techniczne obu prac. Czekamy na ich zatwierdzenie. Zgodnie z przewidywaniami "Wódz-huśtawka" zostanie zrealizowany w 2018 roku, zaś "Zapach koloru" powstanie na Dolnym Mieście w 2019 roku - dodaje Jadwiga Charzyńska.
Rzeźba "Wódz-huśtawka" opiera się na idei zmiany pomnika nieznanego bohatera w dziecięcą huśtawkę. Posługując się humorem i ironią, artysta wypowiada się zarówno na temat heroizacji i niszczenia symboli przeszłości (tak jak dzieje się to zwykle podczas przewrotów politycznych). Praca w przewrotny sposób podchodzi do zagadnienia pomnika, zmieniając jego funkcję z monumentu w obiekt przyjazny i użyteczny. Rzeźba pojawi się na rogu ulic Śluzy i Wróblej zobacz na mapie Gdańska, w sąsiedztwie CSW Łaźnia.

Z kolei "Zapach koloru" przeistoczy skwer przy ul. Dolnej zobacz na mapie Gdańska w oazę zabawy. Zmieni wygląd znajdującego się tam kiosku i przystanku autobusowego, a centralną część przemieni w magiczny ogród z ławkami, domkami dla ptaków i fontanną. Propozycja Carmen Einfinger stanowi wyrazisty i niepowtarzalny komunikat artystyczny, który zmieni przestrzeń skweru w przyjazne dla otoczenia miejsce spotkań rodzin, zachęcające do odpoczynku i integracji. Zastosowane przez artystkę środki wyrazu odnoszą się do popkultury. Inną inspiracją Einfinger były intensywne kolory i wystrój wnętrza nieistniejącej już restauracji "Kameralnej" znajdującej się niegdyś przy ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście. Miejsce to było wyrazem tęsknoty gdańszczan za wyrafinowanymi, estetycznie bogatymi formami w ich otoczeniu. Einfinger świadomie nawiązuje też do znanych kompozycji w przestrzeniach parkowych, takich jak Tarot Garden w Toskanii projektu Niki de Saint Phalle i Güell Park Gaudiego w Barcelonie.

Jak dotąd powstało sześć realizacji artystycznych w przestrzeni miasta. Oprócz wspomnianych wiat przystankowych PKM, są to: "LKW Gallery" autorstwa Daniela Milohnica i Lexa Rijkersa, "Niewidzialna Brama" przygotowana przez Front Studio oraz "Krople bursztynu" Freda Hatta i Daniela Schlaepfera - wszystkie trzy zlokalizowane pod wiaduktem przy ulicy Szopy. Dwie pozostałe znajdują się w okolicy przejścia pod tunelem przy skrzyżowaniu ulic Podwale Przedmiejskie i Łąkowej. To "Undercover" Esther Stocker i "Staging Anonymous", zaprojektowany przez Dominika Lejmana. Wciąż na realizację czekają prace nagrodzone w 2011 roku - "Ślepi" Berta Theisa oraz "Zjawisko" Thorstena Goldberga. Wszystkie prace zrealizowane na Dolnym Mieście odnoszą się do kontekstu, poprzez który przez wiele lat postrzegana była dzielnica Dolnego Miasta.

- Poprzez sztukę chcieliśmy zintegrować obszar Dolnego Miasta z położonym nieopodal Śródmieściem, stawić czoła takim problemom jak: marginalizacja i zaniedbanie - zauważa Jadwiga Charzyńska.
Oprócz stałych prac z kolekcji Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, prowadzone są też działania w przestrzeni miejskiej. Letni cykl koncertów "Miasto na żywo" oraz spotkania i warsztaty artystyczne odbywają się w nietypowych lokalizacjach w przestrzeni dzielnicy poza murami galerii. Kontynuacji doczeka się cykl wędrówek po zabytkowych częściach miasta z przewodnikiem. Wszystkie te działania w przyszłym roku zostaną zrealizowane pod hasłem "Tkanka Miejska RE:integracja".

- Jednym z nich będą organizowane przez CSW Łaźnia spacery szlakiem zrealizowanych już obiektów sztuki na terenie Dolnego Miasta. Odbędą się też działania artystyczne i warsztaty dla mieszkańców dzielnicy, ale nie tylko dla nich, bo jednym z naszych założeń jest integracja mieszkańców różnych rejonów Gdańska - kończy Jadwiga Charzyńska.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

22

października

22

października

22

października

Otwarcie Galerii Gdańsk itd. Gdańsk, CSW Łaźnia

Rozrywka

Dwie imprezy dla komputerowców z przeszłości
Dwie imprezy dla komputerowców
Zobacz egzotyczne motyle w Galerii Metropolia
Zobacz egzotyczne motyle we Wrzeszczu

Kulinaria

Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Gdyński szef kuchni w finale międzynarodowego konkursu
Sukces gdyńskiego szefa kuchni

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: koncerty i moc kulinarnych wrażeń
Planuj tydzień: koncerty i kulinaria