• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Dolne Miasto ''Ludzie i dusza'' - wystawa fotografii

Zapraszamy na wystawę zdjęć pt. "Dolne Miasto. Ludzie i dusza". Wernisaż odbędzie się 2 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury. Prace będzie można oglądać do 31 sierpnia.

"W fotografii liczy się chwila. Część fotografowania to czekanie na moment, w którym światło zamieni zwyczajność w niezwykłość; kiedy przed kamerą przystanie płochliwe zwierzę, kiedy na ulicy rozegra się scena mówiąca o ludziach więcej niż długi esej. Nieraz fotograf czeka parę lat na swoją jedną dwusetną sekundy. Bywa też inaczej. Są chwile rozciągnięte. Taki moment trwa długo, bo jedna rzeczywistość zastępuje inną; powoli, lecz nieodwracalnie. Coś takiego przytrafia się właśnie gdańskiemu Dolnemu Miastu. Dzielnica wzgardzona, biedna, peryferyjna, ocalała podczas wojny, zamienia się teraz we własne przeciwieństwo. Przesiąknięta wiekiem XIX, przeskakuje wprost w wiek XXI, ponad cierpkim dlań wiekiem XX. Wtrąca się do tego działalność entuzjastów, zauroczonych klimatem osobnym, mimo to nadal gdańskim. Trwa chwila, w której na Dolnym Mieście wciąż czai się za rogiem niespodzianka. Bywa, że coś pięknego. Zdjęcia pochodzą z czterolecia 2018-2021". Wojsław Brydak

Wojsław Brydak - były redaktor muzyczny Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia; kierownik literacki i reżyser teatrów w Gdyni i Koszalinie. Wieloletni redaktor naczelny Rocznika Sopockiego, gdańskiego Autografu i wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 70. XX wieku sztuki teatralne Brydaka wystawiły teatry w Gdańsku, Toruniu i Warszawie. W 2016 roku wydał album fotograficzno-literacki Za siódmym jeziorem. Kaszuby. Dwa lata później powieść Poste restante. W latach 19922012 przełożył blisko 20 powieści i zbiorów opowiadań, m.in. Woodyego  Allena, Francisa S. Fitzgeralda, Kena Keseya, Salmana Rush­diego, Johna Updikea. Autor fotograficznych wystaw indywidualnych począwszy od roku 2012, a w latach  60. i 70.  ubiegłego wie­ku uczestnik licznych polskich i zagranicznych wystaw zbiorowych, w większości organizowanych przez Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne. Zdjęcia ukazujące przemianę gdańskiego Dolnego Miasta wystawił w Galerii Refektarz w Kartuzach latem 2021 w ramach obszernej wystawy Coś pięknego. W bieżącym roku zdjęcia z tej serii znalazły się na wystawach indywidualnych w Wągrowcu i Świdnicy.

Na wystawie "Dolne miasto. Ludzie i dusza" zobaczymy również fotografie mieszkańców okolic Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia sprzed 100 lat. Zdjęcia wykonano w lokalnych zakładach fotograficznych, m.in.: Atelier Firitza Krausego z ul. Weidengasse 4, Waltera Weyla z ul. Milchkannengasse 26, Emila Boehma z ul. Poggenpfuhl 80 oraz Otto Schroedera z ul. Fleischergasse 87. 

Zdjęcia pochodzą z archiwum stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, które działa jako grupa nieformalna 11 lat, a jako stowarzyszenie od 8 lat. Skupia w swoich szeregach mieszkańców, pasjonatów i miłośników tej dzielnicy. Opowiadacze organizują spacery, wykłady i wystawy przybliżające zainteresowanym tę część śródmieścia Gdańska.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: