• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobrze zaplanuj Noc Muzeów

Daga Ochendowska
13 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
W czasie Nocy Muzeum odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń dla dużych i małych. Impreza startuje o godz. 19 w sobotę. W czasie Nocy Muzeum odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń dla dużych i małych. Impreza startuje o godz. 19 w sobotę.

Ponieważ program tegorocznej edycji jest tak obszerny, że przypomina ten kilkudniowego festiwalu, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle wybieramy się na Noc Muzeów. Podpowiadamy, co warto w sobotę, 16 maja zobaczyć podczas jubileuszowej, 10. edycji tej imprezy w Trójmieście.



W tym roku większość instytucji kultury niemal stanęła na głowie tworząc plan wydarzeń Nocy Muzeów. Jak co roku, w wielu miejscach odbędzie się szereg ciekawych działań kulturalnych, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Podpowiadamy, gdzie naprawdę warto się wybrać i jak mądrze zaplanować ten wieczór, aby zaoszczędzić sobie konieczności długiego oczekiwania w kolejce i przeciskania przez tłumy.

Gdynia

W Gdyni główną atrakcją będzie otwarcie Muzeum Emigracji. W odrestaurowanym budynku Dworca Morskiego zaprezentowana zostanie po raz pierwszy stała wystawa poświęcona emigracji z ziem polskich od XIX wieku po czasy współczesne. W ramach wydarzenia odbędzie się także koncert Hatti Vatti z Misią Furtak oraz pokazy audiowizualne 3D na fasadzie budynku.

Muzeum Miasta Gdyni zachęca do odwiedzania wystaw "Narodziny Miasta" oraz "Wojna i Pokój". Natomiast Muzeum Marynarki Wojennej oprócz zwiedzania stałej wystawy zaprasza na koncert Orkiestry Reprezentacji Marynarki Wojennej, spotkanie z pielęgniarkami i sanitariuszkami wojennymi, a także projekcję filmu "Zew Morza".



Gdańsk

W Akademii Sztuk Pięknych, oprócz kilku wystaw studentów, zobaczyć będzie można instalację świetlną, pokazy filmowe grupy Smacznego oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a także działania teatralne i performatywne, w ramach których odbędą się dwa spektakle "Uśmiech Grejpruta" (godz. 19:30) oraz "Wenus i Adonis" (godz. 21:30).

Muzeum Narodowe w Gdańsku odwiedzić nocą można w każdej z lokalizacji, a dodatkowo w ramach Nocy Muzeów przed Zieloną Bramą odbędzie się kolejna odsłona projektu "Muzeum Utracone". Na specjalnie przygotowanym ekranie zaprezentowany zostanie film ukazujący dzieła sztuki, które zaginęły z Polski podczas II wojny światowej. Dla wzmocnienia efektu Zielona Brama zostanie podświetlona i stanie się naturalnym tłem dla pokazu filmu.

Dla rodziców z dziećmi świetną propozycję przygotowało Centrum Hewelianum, gdzie nie tylko zwiedzać można interaktywne wystawy, ale także odbędzie się szereg wydarzeń z pogranicza nauki i sztuki, m.in.: pokaz naukowy "Właśnie, że to możliwe", warsztaty "Łamanie szyfru Enigmy", a także pokaz "Pod napięciem", prezentujący eksperymenty z użyciem generatora Van de Graffa.

Wstęp do Gdańskiej Galerii Miejskiej na co dzień jest bezpłatny, jednak będąc w okolicach Głównego Miasta, zdecydowanie warto odwiedzić ją na szlaku nocnych spacerów muzealnych, gdyż w każdej z trzech lokalizacji odbywa się warta uwagi wystawa. W galerii przy ul. Szerokiej zobaczyć można największą w Polsce i jedną z największych na świecie kolekcji prac plastycznych zmarłego niedawno Guntera Grassa, w oddziale przy ul. Piwnej wystawę fotograficzną Dominiki Krechowicz "Błękit Szadółek", natomiast w galerii przy ul. Powroźniczej grupową wystawę "All we are", prezentującą prace sześciu międzynarodowych artystek współczesnych.

Po raz pierwszy do obchodów Nocy Muzeów dołączy Europejskie Centrum Solidarności, które zaprasza na kuratorskie oprowadzenie po wystawie stałej, a także na zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień, takich jak projektornia w audytorium, garderoby czy biura z widokiem na stocznię. O pełnych godzinach wjechać będzie można na dach budynku, by za pomocą lornetek i noktowizorów obserwować budynki stoczni w towarzystwie dawnego pracownika zakładu przybliżającego ich historię. ECS przygotowało także wydarzenia towarzyszące: pokaz filmu "Hydrozagadka" wyświetlanego na fasadzie budynku (godz. 21), a także koncert duetu Skalpel (godz. 22). Natomiast naprzeciwko ECS, na konstrukcji powstającego właśnie budynku Tryton, zobaczymy wielkoformatową prezentację o industrializmie stoczniowym i historii Pomnika Poległych Stoczniowców. Prezentacja zdjęć będzie przeplatana pokazem laserowym, który skalą obejmie całą konstrukcję obiektu.

Na terenie stoczni warto odwiedzić Instytut Sztuki Wyspa, gdzie aktualnie odbywa się wystawa "Absolwent", prezentująca prace wybranych studentów gdańskiej ASP ostatniej dekady. Podczas Nocy Muzeów wystawę uświetni specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna niepokazywanego dotąd dyplomu Kazimierza Kowalczyka, współzałożyciela Wyspy.

Ciekawie zapowiada się plan Instytutu Kultury Miejskiej, który zaprasza na szereg nocnych spacerów. Zarówno w Śródmieściu, jak na Zaspie, gdzie w specjalnej oprawie świetlnej zaprezentowana zostanie część Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, któremu towarzyszyć będą mroczne historie opowiadane przez lokalnych przewodników.

Nieco dalej, w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie, na gości czeka rozpoczęta niedawno wystawa "Nearly Human", odbywająca się w ramach cyklu Art+Science. Zaplanowano warsztaty z Robertem Turło i Yachem Paszkiewiczem (godz. 17), pod okiem których za pomocą techniki retroskopii rysunkowej zrealizowany zostanie teledysk. Z kolei Ania Meronk zaprosi do wspólnego szycia sukni ślubnej, która następnie stanie się instalacją w przestrzeni publicznej na festiwalu "Cud nad Martwą Wisłą" (godz. 18). O tej samej godzinie spod budynku Łaźni wyruszy spacer po Nowym Porcie z Karoliną Pochwatką, która opowie o historii tej dzielnicy oraz przybliży jej nieoczywisty wizerunek. Wieczór w Łaźni 2 zamknie koncert T'ien Lai - zespołu Kuby Ziółka i Łukasza Jędrzejczaka (godz. 20).

Na oddalonym od centrum Westerplatte Muzeum II wojny światowej przygotowało spektakl filmowo-multimedialny z wykorzystaniem animacji komputerowej i videomappingu wg. pomysłu Andrzeja Wajdy pt. "Wybuch", ukazujący historię od przejęcia władzy w Niemczech przez Hitlera aż po wybuch II wojny światowej. Organizatorzy zapraszają także na przygotowaną przez nich wystawę "45. Koniec wojny w 45 eksponatach" znajdującą się w Europejskim Centrum Solidarności.

Sopot

Państwowa Galeria Sztuki - oprócz wystaw czasowych, a wśród nich między innymi wystawy Katarzyny Kozyry - przygotowała warsztaty skierowane do najmłodszych. Dzieci odwiedzające PGS będą miały okazję dowiedzieć się, co to jest martwa natura i dlaczego artyści na obrazach ukazują owoce, warzywa czy kwiaty.

W Sopocie odwiedzić można również Muzeum Sopotu, a także Skansen Archeologiczny Grodzisko, gdzie odbędzie się pokaz rzemiosł pt. "Ogień - żywioł ujarzmiony".

Dodatkowo w ramach Nocy Muzeów uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych linii autobusowych NM, kursujących co 20-25 min w godzinach 19-01 na trasie Wały Jagiellońskie - Brama Żuławska - Westerplatte oraz bezpłatnych połączeń tramwajowych dojeżdżających do Nowego Portu (NM Tram 1) i Oliwy (NM Tram 2).

Wydarzenia

Europejska Noc Muzeów 2015 (23 opinie)

(23 opinie)
spotkanie, wystawa

Opinie (40) 4 zablokowane

  • W Europie sprawy rozwiązują jakoś mądrzej!?

    Pół wieku temu (za czasów "komuny", wymknąłem się PRL'u do Brugii, takie miasteczko bardzo podobne do Gdańska (podobny zestaw architektów, tych samych budowniczych, chyba w wielu przypadkach nawet tych samych i co tam zobaczyłem - muzea, galerie obrazów i sklepy meblowe - otwarte do północy, ot tak dla śmiechu, podobno te sprawy (zwiedzanie i kupowanie w tych branżach) odbywa się rodzinnie, po pracy, po jedzeniu, bezkoniecznośc zwalniania się z pracy!? Trudne do wymyślenia? Trudne do zrealizowania? Mam nadzieję, że nie zarazili się od nas i trwają w swojej głupocie do dziś!
    Korki na ulicach i parkingach też mniejsze!

    • 5 0

  • braki

    brakuje tu szkoły rysunku DOMIN gdańsk!

    • 0 3

  • lubię noc muzeów

    są dodatkowe atrakcje których normalnie niema, atmosfera ludzi którzy coś wypatrzą i zarażają entuzjazmem a w normalny dzień przeszło by się koło tego i nic...
    a kolejki no coś za coś.

    • 11 2

  • wybrałem opowiadania dawnego pracownika z jego pokazywaniem palcem co i gdzie

    robili oraz wyjaśnienia dotyczące rzekomo nieoczywistego charakteru dzielnicy NP...

    • 3 1

  • rotospokii, a nie retroskopii :)

    • 2 0

  • Zupełnie inny klimat - zwiedzanie muzeum nocą.

    W tamtym roku byłam pierwszy raz pozwiedzać muzea nocą i jest super. Wytwarza się swoista atmosfera tajemniczości. A fakt, iż tej nocy jest wejście za free lub za zł jest dodatkowym atutem. Polecam...

    • 4 2

  • Muzeum Elektroniki i Techniki w ZSŁ

    NOC MUZEÓW 2015
    Wielkimi krokami zbliża się "Noc Muzeów", więc czas szepnąć coś na temat atrakcji, które dla Was przygotowaliśmy .
    W tym roku po raz pierwszy postawiliśmy na wystawę czasową złożoną w dużej mierze z depozytów od naszych przyjaciół. Tak właściwie - czekają na Was dwie jednorazowe wystawy, które będzie można zobaczyć tylko w czasie "Nocy Muzeów". Pierwsza z nich związana będzie z trójmiejskimi firmami z branży elektronicznej. Zaprezentowane zostaną urządzenia produkcji firm: Radmor, Unimor... no i może coś jeszcze . Wystawa ta ulokowana będzie w tzw. "sali radiowej". Oczywiście nasze klasyczne radioodbiorniki także będą tej nocy dostępne dla zwiedzających (w tej dziedzinie też przygotowaliśmy pewną niespodziankę). Drugą wystawę ulokowaliśmy w "sali komputerowej" - będzie ona dotyczyła polskich komputerów. Ta część z Was, która zdążyła już wstąpić w nasze skromne progi z pewnością kojarzy, iż już od dłuższego czasu dużą część naszej "komputerowej dziupli" zajmują komputery produkcji polskiej. Tym razem prezentacja ta zostanie dość konkretnie poszerzona w oparciu o eksponaty wypożyczone od naszego zaprzyjaźnionego kolekcjonera... dodam tylko, iż ciężar i gabaryty jednego z nich wymusiły zaangażowanie czterech osób do operacji związanej z jego załadunkiem i rozładunkiem.
    Mamy więc nadzieję, że w tą wyjątkową noc zajrzycie do nas chociaż na chwilę - zapraszamy od 19:00 !
    Oprócz ekspozycji w Zespole Szkół Łączności - polecamy także wystawę w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, której tematyka związana jest z historią wagonów pocztowych na ziemiach polskich. Warto nadmienić, iż jest ona owocem współpracy Muzeum Poczty, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych oraz... Muzeum Elektroniki i Techniki przy ZSŁ

    • 3 0

  • Czy autorce tekstu naprawdę nie jest wstyd?

    Szanowna Pani następnym razem zanim napisze Pani,że któraś z atrakcji jest absurdalna proszę się zastanowić dwa razy. Jeżeli coś nie trafia w Pani gusta nie oznacza,że nie spodoba się innym! Uznaje Pani za absurd pokaz psich zaprzegów, a może warto się zagłebić , trochę zasięgnąć wiedzy w temacie? Pokaz psich zaprzęgów prowadzi Igor Tracz- Mistrz Świata i Europy w psich zaprzegach w warunkach śnieżnych i bezśnieżnych. Co prawda jest to sport niszowy, ale poza granicami naszego kraju bardzo znany i uznawany. Taki sportowiec mieszka niedaleko Gdańska a Pani tak słabo podsumowała jego pokaz-wstyd i brak wiedzy.

    • 24 3

  • wypociny (1)

    omijać szerokim łukiem to nalezy te nędzne wypociny na trojmiasto.pl

    poziom publikowanych tekstów jest coraz bardziej żenujący!

    • 11 1

    • max dresy wisza na scianie

      • 0 0

  • Pani Olgo ...

    a ja uważam, że pokaz psich zaprzęgów to właśnie to, co chciałabym wraz z dziećmi obejrzeć. Pani zdanie "należy uważać i omijać szerokim łukiem te najbardziej absurdalne jak: prezentacja psich zaprzęgów, paintball, jazda gokartami" jest krótko mówiąc nieprzemyślane.

    • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z wybitnych zespołów i artystów nie wystąpił podczas Heineken Open'er Festival w 2011 roku?

 

Najczęściej czytane