Spektakl

Dobroć nasza dobroć

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Gdynia Główna - Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1

adres:
Gdynia, Pl. konstytucji 1 pokaż na mapie
kasy:
58 351-15-12
data premiery:
2 lutego 2018
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.5 / 5 (4 głosy)

Spektakl tylko dla widzów dorosłych
Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne
Teatr Wiczy
Dobroć nasza dobroć

"Dobroć nasza dobroć" jest naszym sprzeciwem wobec nienawiści, która dewastuje zasady życia społecznego.

"Dobroć nasza dobroć" jest naszym sprzeciwem wobec nienawiści, która dewastuje zasady życia społecznego. Cynizmowi przeciwstawiamy - miłość, smutnym obliczom - śmiech. Akcja Dobroci... rozgrywa się na weselu, na ósmym piętrze wieżowca. Podczas uroczystości, jedna z ciotek zostaje wyrzucona przez okno, bo żydówka. Nim przyjedzie policja, biesiadnicy, których odwiedzają koledzy Pana Młodego, toczą dysputy o marzeniach i przywarach, śpiewają pieśni, recytują wieszczów, oglądają telewizję. Impreza, jak impreza, rozkręca się...

W listopadzie 2016 roku, z okazji 25-lecia Teatru Wiczy, odbył się przedpremierowy pokaz pracy nad spektaklem.


Fragment recenzji:
"(...) Pokojski pokazał polskość w stanie rozkładu: jako nieufną i niszczycielską wobec samej siebie. Jednocześnie zauważył, że cały czas Polacy deklarują się jako ci dobrzy, jako jedyni sprawiedliwy, jako naród chory na własną niewinność. Bohaterowie tej sztuki odmieniają dobroć przez wszystkie przypadki, napawają się myślą o swojej misji dziejowej i każdą najbłahszą sytuację czytają przez pryzmat wielkiej historii.", Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza


Tekst/reżyseria/scenografia: Romuald Wicza-Pokojski

Obsada: Radosław Garncarek, Zofia Nather, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński


-----

Teatr Wiczy to jeden z ważniejszych teatrów alternatywnych w Polsce określany Punk-teatrem. Założony w 1991 roku w Brodnicy. W latach 1998-2009 działał w Toruniu, prowadził stałą scenę prezentacji spektakli własnych, działań performatywnych, wystaw, debat, festiwali.
Teatr Wiczy realizuje widowiska sceniczne i plenerowe. W spektaklach wykorzystywane są elementy happeningu, improwizacji, art. performensu, avant-vaudeville.
Teatr Wiczy prezentuje spektakle dla kilkusetosobowej widowni pod gołym niebem, jak i kilkuosobowej zgromadzonej w samochodzie campingowym. We wszystkich sytuacjach najbardziej liczy się bezpośredni kontakt z widzem. Spektakle Teatru Wiczy mogli obejrzeć widzowie, m.in. Armenii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Irlandii, Grecji, Czarnogóry, Białorusi.

Romuald Wicza-Pokojski
Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, twórca i założyciel Teatru Wiczy, Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Reżyserował m.in. w Baju Pomorskim w Toruniu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Olsztyńskim Teatrze Lalek, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

Radosław Garncarek
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000-2012 aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Instruktor w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Był reżyserem międzynarodowego spektaklu Dictat zrealizowanego w ramach europejskiego projektu Kultura 2012-2013 przez artystów z Włoch, Hiszpanii i Polski.

Zofia Nather
Kształcenie rozpoczęła w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skończyła w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Członkini Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists. Od 2012 roku w Trójmieście, współpracuje m.in. z gdańskim Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO w Sopocie. 

Radosław Smużny
Absolwent Studium aktorskiego Lart Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 15 lat związany z Teatrem Wiczy. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Jaworski, Kujawsko Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Miejskim Teatrem Miniatura oraz Instytutem B61. Ma za sobą udział w dwóch hollywoodzkich produkcjach Petera Weira "Master & Commander: The Far Side of The World" oraz "The Way Back". Odtwórca głównej roli w filmie szwedzkiej produkcji "Blåbärskriget". Współtworzy grupę performerską SAMOTATA. Nagrodzony tytułami "Człowiek Roku", "Ośmiu Wspaniałych". otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest.

Krystian Wieczyński
Zdał egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich. Od 25 lat współtworzy Teatr Wiczy. Instruktor ds. teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, a obecnie z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Laureat m. in.: Nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu animacji kulturalnej, otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest, laureat Krawata Kultury portalu Kulturalny Toruń.

Recenzja Trojmiasto.pl

Jaki jesteś, Polaku? Recenzja spektaklu "Dobroć nasza dobroć"

Po 6,5 roku przerwy w Teatrze Gdynia Główna reaktywował się offowy Teatr Wiczy, prowadzony przez Romualda Wiczę-Pokojskiego. Spektakl...

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (38)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.