Wydarzenie

Dobranocka. Historia animacji

data:
21 lipca - 31 grudnia 2017
miejsce:

Spichlerz Opacki  mapa

adres:
Gdańsk, Cystersów 19
bilety:
8 zł , ulgowy 4 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT

Zapraszamy na wystawę "Dobranocka. Historia animacji" do Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddziału Etnografii.Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
Wernisaż: 20 lipca 2017 r. o godz. 19.00
Czynna: 21 lipca - 31 grudnia 2017 r.
Kurator: Waldemar Elwart

Godziny otwarcia:
od 1 czerwca do 31 sierpnia:
wtorek - środa, piątek - niedziela: 10.00 - 17.00, czwartek: 12.00 - 19.00
od 1 września do 30 września:
wtorek - niedziela: 10.00 - 17.00
od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek - piątek: 9.00 - 16.00, sobota - niedziela: 10.00 - 17.00

Głównym bohaterem wystawy jest dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej - fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie mamy szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dzięki niej poznamy najważniejszych twórców animacji (także tych mniej znanych lub nawet zapomnianych) i ich osiągnięcia. Dowiemy się, czym się różni Fenakistiskop od flipbooka oraz jak zrobić film poklatkowy. Posłuchamy najpopularniejszych melodii z seriali animowanych i obejrzymy odcinki najsłynniejszych wieczorynek. Zajrzymy za kulisy produkcji popularnych seriali. Znajdzie się także coś dla dorosłych: zarówno tych, którzy myślą z nostalgią o czasach swojego dzieciństwa, jak i tych, którzy interesują się techniczną stroną kina lub cenią sobie filmy animowane dla widzów o wyrafinowanym guście.

Ta wystawa to wademecum animacji: od Starewicza przez Disneya po Rybczyńskiego, od filmu rysunkowego przez lalkowy po non-camerowy, od Bielska-Białej przez Łódź po Hollywood, od scenariusza przez plan filmowy po ekran. A wszystko po to, by młodym pokoleniom przybliżyć fenomen animacji, a tym starszym - pozwolić znów poczuć się dzieckiem. Eksponaty, które zostały zaprezentowane na wystawie zostały użyczone przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Informacja o biletach:
Ceny biletów:
bilet normalny – 8 zł
bilet ulgowy – 4 zł
bilet dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij