• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Do You know All Of Them - spektakl gościnny

monodram
kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
czas trwania:
60 min
w ramach wydarzenia:
27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Święto Snów / Polska
Do You know All Of Them
reż. Sławek Krawczyński


Solowy spektakl w choreografii i wykonaniu Anny Godowskiej oraz w reżyserii Sławka Krawczyńskiego to studium kobiecych postaci z dramatów "Burza", "Hamlet" oraz "Makbet" Williama Szekspira.

Istnieje niewidzialna nić łącząca Mirandę, Ofelię, Gertrudę i Lady Makbet, postaci, które - poza intencją autora - zdają się paradoksalnie tworzyć całość, jak gdyby jedną fantomową postać rozbitą na kilka figur.

Miranda z "Burzy" reprezentuje bezgraniczną ufność i wiarę, że świat jest dobry i zawsze taki będzie. Tak silne u Mirandy radość i wiara zostają u Ofelii wystawione na próbę i okrutnie złamane. Ofelia odradza się jako Gertruda - kobieta, która nie jest na tyle naiwna, by umrzeć, ale wystarczająco inteligentna, by się przystosować. Niestety, za to przystosowanie Gertruda płaci wysoką cenę, musi bowiem porzucić prawdę o sobie. Gertruda nigdy nie spełni swojego potencjału, ponieważ w świecie, w którym żyje, nie ma na to miejsca. Doskonałe przystosowanie oznacza akceptację dla powszechnego kłamstwa. Jedynym wyjściem z tej pułapki może być władza, a najlepszą jej formą jest władza absolutna, której pożąda Lady Makbet - to jej cień skrywa się w nieświadomości Gertrudy. Ostatecznie władza okazuje się śmiertelną halucynacją. Władza, która odurza i niszczy wszystko, co staje na jej drodze, jest również siłą autodestrukcyjną.

Ważnym motywem spektaklu jest próba zgłębienia tajemnicy tych postaci. W tym celu artyści wykorzystują swoją metodę pracy ze snami i nieświadomością, którą rozwijają od 20 lat. Dzięki tej metodzie często dochodzi do odkryć zupełnie nieoczywistych. Rzeczy z pozoru jasne odsłaniają swój ukryty, niejednoznaczny wymiar.

Partnerzy projektu:
Kieleckie Centrum Kultury
Teatr w Blokowisku GAK Plama i Gdański Archipelag Kultury

Twórcy
Scenariusz - Sławek Krawczyński, Anna Godowska
Choreografia - Anna Godowska
Reżyseria - Sławek Krawczyński
Muzyka - SUEXO
Kostiumy, przestrzeń - Anna Godowska, Sławek Krawczyński

Obsada
Anna Godowska

Premiera - 2 sierpnia 2023
Język - polski z napisami w j. angielskim

Spektakl powstaje na rezydencji artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach grantu The European Festivals Fund for Emerging Artists - EFFEA.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery