Impreza już się odbyła

Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni

  • Kalendarz
    1 - 31 grudnia 2016
  • Lokalizacja
    Gdańsk Gdynia, Europejskie Centrum Solidarności, WL4, Sztuka Wyboru, Galeria ZPAP, Muzeum Miasta Gdyni
  • Bilety
    wstęp wolny

Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku zaprasza na cykl wydarzeń w ramach Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016. Główna część wydarzeń odbędzie się w dniach 1 - 5 grudnia 2016 r., jednakże większość wystaw w ramach Dni Austrii 2016 będzie do dyspozycji zwiedzających przez dłuższy czas. Projekt obejmuje wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki i edukacji. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z austriacką fotografią, grafiką, malarstwem oraz biznesem.

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny
Po Nowym Jorku, Wiedniu i Krakowie w gdańskiej Sztuce Wyboru zaprezentowana zostanie głośna wystawa jednego z trójki (obok Inge Morath i Ernsta Haasa) najważniejszych Austriaków w historii światowej fotografii XX wieku - Ericha Lessinga, członka prestiżowej agencji Magnum Photos. Hannah Lessing, córka artysty oraz Danielle Spera, dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru zdjęć.  Tak powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nie pokazywane, takie jak cykl Girls of the Sixties prezentujący wybory Miss Polski w Sopocie w latach 60. ubiegłego wieku, czy zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech.

Z kolei, w Europejskim Centrum Solidarności będzie można zobaczyć wystawę malarstwa trójki artystów z Austrii, Polski i USA: Bergler-Fruczek-Smyth pt. The Edge of Time, zaś w Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP odbędzie się wystawa fotografii i kolaży: Eva Petrič meets Jan Misiek. Ponadto, w Muzeum Miasta Gdyni zostanie zaprezentowana wystawa malarstwa Joachima Lothara Gartnera i Sergiusza Powałki pt. Przestrzenie. W Sztuce Wyboru oraz w galerii WL4 swoje fotografie pokaże również Regina Maria Anzenberger - artystka, fotografka oraz organizatorka Vienna Photo Book Festival.

Jednym z głównych punktów programu Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016 będzie ponadto konferencja pt. Biznes i Sztuka z udziałem panelistów z Austrii, która odbędzie się w Sztuce Wyboru w dniu 3 grudnia 2016 r.

Pomysłodawcą projektu Dni Austrii 2016 oraz organizatorem tegorocznej edycji jest Konsulat Republiki Austrii w Gdańsku, ARTONTOUR, Sztuka Wyboru oraz Art in Architecture.

Patronat honorowy nad Dniami Austrii 2016 objął Ambasador Republiki Austrii w Polsce, dr Thomas M. Buchsbaum, Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku, Marek Kacprzak.


Biografie artystów:

JOACHIM LOTHAR GARTNER
Artysta austriacki. Zajmuje się malarstwem, sztuką graficzną i rzeźbą. Urodził się w 1945 r. w Steinschönau (obecnie Kamenický Šenov w Czechach), skąd uciekł wraz z matką i bratem bliźniakiem do Wiednia w 1949 r. W Wiedniu podjął studia z wzornictwa tekstyliów, z których dyplom otrzymał w 1963 r. Następnie przeniósł się do Augsburga, gdzie studiował edukację artystyczną, również w Monachium. Dyplom zdobył w 1974 r. W roku 1989 przeniósł się z powrotem do Wiednia.

SERGIUSZ POWAŁKA
Artysta polski. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem (pisanie ikon), grafiką (wklęsłodruk). Urodzony w 1986 r. w Lublinie. W 2006 r. ukończył Liceum Plastyczne w Lublinie, a następnie podjął studia na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2011 r. zdobył dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego oraz na Wydziale Grafiki u prof. Aliny Jackiewicz - Kaczmarek.

FRITZ BERGLER
Artysta austriacki. Zajmuje się malarstwem i instalacją. Urodzony w 1955 r. w St. Lorenzen w Mürztal w austriackiej Styrii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, na Wydziale Malarstwa w atelier prof. Maxa Weilera. Dyplom uzyskał w 1978 r. W 1982 r. artysta-rezydent w Rzymie. W 1983 r. był współzałożycielem galerii REM, inicjatywy wiedeńskiej grupy artystów, działającej w latach 1983-1990. Mieszka w Wiedniu.

ŁUKASZ FRUCZEK
Artysta polski. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Urodzony w 1975 r. w Gdyni. Studiował malarstwo na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w 2001 r. po studiach w pracowni prof. Hugona Laseckiego na Wydziale Malarstwa oraz w pracowni prof. Romana Gajewskiego na Wydziale Grafiki.

DAVID SMYTH
Artysta amerykański. Zajmuje się malarstwem i instalacją. Urodzony w 1943 r. w Washington D.C. Studiował w Corcoran School of Art w Waszyngtonie, Skowhegan School of Painting and Sculpture (Szkoła Malarstwa i Rzeźby) w Maine oraz School of Art Institute of Chicago, gdzie w 1969 r. zdobył Master of Fine Arts. Od 15 lat żyje i pracuje w Wiedniu i w Nowym Jorku.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: