Dlaczego nie będzie tańczącej fontanny w parku Oliwskim?

W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Mozartiana zabraknie popularnych pokazów tańczącej fontanny w parku Oliwskim. Zobacz jak wyglądał pokaz trzy lata temu.

Co roku jedną z atrakcji sierpniowego Festiwalu Mozartiana w parku Oliwskim była tańcząca do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta fontanna przy południowej fasadzie Pałacu Opatów. W tym roku popularnych wieczornych pokazów zabraknie. Dlaczego?Czy brak tańczącej fontanny wpłynie na atrakcyjność Festiwalu Mozartiana?

Zobacz wyniki (632)
- Niestety nie otrzymaliśmy zgody z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na organizację pokazów fontanny w parku Oliwskim. Odmówiono nam jej, ponieważ odpowiedzialny za to miejsce GZDiZ zrealizował inwestycję w postaci wymiany trawników i remontu sieci irygacyjnej, które ucierpiały w trakcie oglądania świątecznych iluminacji. Dostaliśmy propozycję organizacji pokazu fontanny w innej lokalizacji, poza parkiem Oliwskim, na co nie chcieliśmy się zgodzić, bo to właśnie miejsce jest sercem naszej imprezy i opuszczanie go mijałoby się z celem - mówi Łukasz Zdancewicz z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, organizatora międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

>>>Przeczytaj o nowej trawie w parku Oliwskim<<<

Jak udało nam się ustalić, GZDiZ przedstawił alternatywne lokalizacje pokazów. Jedną z nich był Folwark Saltzmanna na terenie firmy Doraco zobacz na mapie Gdańska, kolejną staw za budynkami ul. Stary Rynek Oliwski zobacz na mapie Gdańska. Zaproponowano też lokalizację na granicy Żabianki i Przymorza - staw retencyjny między ul. Pomorską a Piastowską zobacz na mapie Gdańska.

Ogromna popularność świątecznych iluminacji w parku Oliwskim doprowadziły do zniszczenia trawy, co stało się dla GZDiZ argumentem do zablokowania organizacji pokazów tańczącej fontanny w tej lokalizacji.- Po burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy, że z wielu względów nie będziemy opuszczać parku Oliwskiego. W każdym przypadku byłoby to zerwanie z ideą imprezy, rozgrywającej się w przestrzeni parku i pozbawienie festiwalu jego klimatu. Równie dobrze można by go organizować na przykład na placu Zebrań Ludowych. To nie miałoby sensu. Ważne są także względy bezpieczeństwa - każda z lokalizacji wymagałaby przemieszczania się tłumu przez ulicę i związany z tym dyskomfort dla mieszkańców Oliwy lub Przymorza - dodaje Łukasz Zdancewicz.
Na szczęście wiele wskazuje na to, że to sytuacja jednorazowa i pokazy tańczącej fontanny wrócą do parku Oliwskiego w przyszłym roku.

- W tym roku trawa musi się dobrze ukorzenić. To podstawowy argument GZDiZ. Mamy sygnały, że nikt we władzach miasta naszej atrakcji nie traktuje wrogo i obecna sytuacja ma charakter przejściowy. Liczymy więc na to, że za rok pokaz tańczącej fontanny wróci na swoje miejsce - kończy Łukasz Zdancewicz.
Festiwal Mozartiana istnieje od 2006 roku. Powołano go z okazji obchodzonego wtedy Roku Mozartowskiego. Od samego początku miejscem jego organizacji jest zabytkowy park Oliwski, charakterem nawiązujący do czasów Mozarta. Od pierwszej edycji imprezy jedną z atrakcji festiwalu były pokazy tańczącej fontanny. Festiwal odbędzie się w dniach 20-26 sierpnia.

Opinie (47) 5 zablokowanych

 • Do Pana Łukasza

  Faktycznie szkoda, ale jeśli pokazy wrócą, to na litość boską, gaście światła w Pałacu Opatów! Pokaz tańczących fontann na tle oświetlonego budynku mija się z celem, a niestety bywało tak wielokrotnie. Kwestia ruszenia głową

  • 60 1

 • I prawidłowo. Są odpowiednie miejsca na takie pomysły.

  Trzeba być nietrzeźwym na umyśle żeby nie umieć przewidzieć jak zachowują się "ludzie".

  • 58 16

 • Jak dla mnie te tańczące fontanny to trochę badziewne były. I raczej nie były kluczem tej imprezy. Dobrze, że Strug nie zablokował całej imprezy!Bawmy się dobrze a malkontenci niech zostaną w domu :)

  • 39 11

 • Trzeba było nie zadeptywać trawników.

  • 68 5

 • Niektórzy nie rozumieją co to jest zakaz. Jak nie ma drutów kolczastych pod napięciem i fosy z krokodylami tylko szlaban to lezą przed siebie a potem jest płacz że znów tragedia bo ktoś wlazl na kierownicę wisly i się utopił itp..

  • 19 0

 • Mam nadzieję, że w tym roku nie będzie tych światełek i znowu zadeptanego całego parku.

  • 44 8

 • Pokaz fontanny (światło i dźwięk w ładnej scenerii) był ważnym elementem całej imprezy. Wydarzenie straci na atrakcyjności, choć to nie znaczy, że nie będzie już dla wielu ciekawe.

  • 21 19

 • dlaczego nie będzie??? cała nasza rodzina z Gdyni i Kartuz jeździła tam co niedzielę!!!!

  • 18 24

 • Bo zapomniałam kupić moje kochane...

  Baletki :(

  • 1 5

 • PiS walczy na wszelkie sposoby z Prezydentem z PO na szkode mieszkancow i turystow

  • 14 42

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Którą z powieści Pawła Huellego wyreżyserował Wojciech Marczewski?