Wiadomości

stat

Dlaczego nie będzie tańczącej fontanny w parku Oliwskim?

W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Mozartiana zabraknie popularnych pokazów tańczącej fontanny w parku Oliwskim. Zobacz jak wyglądał pokaz trzy lata temu.

Co roku jedną z atrakcji sierpniowego Festiwalu Mozartiana w parku Oliwskim była tańcząca do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta fontanna przy południowej fasadzie Pałacu Opatów. W tym roku popularnych wieczornych pokazów zabraknie. Dlaczego?Czy brak tańczącej fontanny wpłynie na atrakcyjność Festiwalu Mozartiana?

nie, to tak wartościowa impreza, że nawet bez pokazów fontanny będą tłumy 19%
raczej nie, bo najważniejsza jest muzyka i rodzinny charakter Mozartiany 23%
tak, bez tej atrakcji Mozartiana nie będzie tak ciekawa 58%
zakończona Łącznie głosów: 632
- Niestety nie otrzymaliśmy zgody z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na organizację pokazów fontanny w parku Oliwskim. Odmówiono nam jej, ponieważ odpowiedzialny za to miejsce GZDiZ zrealizował inwestycję w postaci wymiany trawników i remontu sieci irygacyjnej, które ucierpiały w trakcie oglądania świątecznych iluminacji. Dostaliśmy propozycję organizacji pokazu fontanny w innej lokalizacji, poza parkiem Oliwskim, na co nie chcieliśmy się zgodzić, bo to właśnie miejsce jest sercem naszej imprezy i opuszczanie go mijałoby się z celem - mówi Łukasz Zdancewicz z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, organizatora międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

>>>Przeczytaj o nowej trawie w parku Oliwskim<<<

Jak udało nam się ustalić, GZDiZ przedstawił alternatywne lokalizacje pokazów. Jedną z nich był Folwark Saltzmanna na terenie firmy Doraco zobacz na mapie Gdańska, kolejną staw za budynkami ul. Stary Rynek Oliwski zobacz na mapie Gdańska. Zaproponowano też lokalizację na granicy Żabianki i Przymorza - staw retencyjny między ul. Pomorską a Piastowską zobacz na mapie Gdańska.

Ogromna popularność świątecznych iluminacji w parku Oliwskim doprowadziły do zniszczenia trawy, co stało się dla GZDiZ argumentem do zablokowania organizacji pokazów tańczącej fontanny w tej lokalizacji.- Po burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy, że z wielu względów nie będziemy opuszczać parku Oliwskiego. W każdym przypadku byłoby to zerwanie z ideą imprezy, rozgrywającej się w przestrzeni parku i pozbawienie festiwalu jego klimatu. Równie dobrze można by go organizować na przykład na placu Zebrań Ludowych. To nie miałoby sensu. Ważne są także względy bezpieczeństwa - każda z lokalizacji wymagałaby przemieszczania się tłumu przez ulicę i związany z tym dyskomfort dla mieszkańców Oliwy lub Przymorza - dodaje Łukasz Zdancewicz.
Na szczęście wiele wskazuje na to, że to sytuacja jednorazowa i pokazy tańczącej fontanny wrócą do parku Oliwskiego w przyszłym roku.

- W tym roku trawa musi się dobrze ukorzenić. To podstawowy argument GZDiZ. Mamy sygnały, że nikt we władzach miasta naszej atrakcji nie traktuje wrogo i obecna sytuacja ma charakter przejściowy. Liczymy więc na to, że za rok pokaz tańczącej fontanny wróci na swoje miejsce - kończy Łukasz Zdancewicz.
Festiwal Mozartiana istnieje od 2006 roku. Powołano go z okazji obchodzonego wtedy Roku Mozartowskiego. Od samego początku miejscem jego organizacji jest zabytkowy park Oliwski, charakterem nawiązujący do czasów Mozarta. Od pierwszej edycji imprezy jedną z atrakcji festiwalu były pokazy tańczącej fontanny. Festiwal odbędzie się w dniach 20-26 sierpnia.

Opinie (47) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Przekorny los, pokorny film. Recenzja filmu "Zenek"
Recenzja filmu "Zenek"

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Jemy na mieście: Ducha 66 dobre na śniadanie
Jemy na mieście: Ducha 66 w Gdańsku

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?