• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Divertimento

W osiemnastowiecznej Europie muzyczne mody dyktowali Włosi. Kompozytor, który - jak Mozart - miał tego "pecha", że urodził się po północnej stronie Alp, musiał więc nie tylko nauczyć się "komponować po włosku", ale także zdobyć uznanie Włochów. Wiedząc o tym, Leopold Mozart zabrał 13-letniego syna do Italii w pierwszą podróż "edukacyjno-promocyjną", a w następnych latach odbyli jeszcze dwie.

kwi 7

niedziela, godz. 12:00

Wstęp wolny
kwi 14

niedziela, godz. 17:00

bilety 130 - 170 zł
Kup bilet
Wykonawcy:
Małgorzata Zalewska - harfa
Daniel Rybicki - flet
Capella Bydgostiensis
José Maria Florencio (Brazylia) - dyrygent


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
W. A. Mozart - Divertimento B-dur KV 137
W. A. Mozart - Koncert fletowy G-dur nr 1 KV 313/285c
W. A. Mozart - Koncert na flet, harfę i orkiestrę C-dur KV 299
W. A. Mozart - Divertimento D-dur KV 136

Znawcy nazywają te dzieła "sinfoniami salzburskimi", lecz w życiu koncertowym spopularyzowały się pod nazwą divertiment. U słuchaczy obeznanych z klasycznym repertuarem budzi to oczekiwanie wielu części, w tym ze dwóch menuetów, a tymczasem nie będzie żadnego, bo przecież we Włoszech nikt ich w takim utworze nie oczekiwał. Inne jeszcze zaskoczenie czeka kogoś, kto przeczytawszy tytuł "divertimento" oczekiwać będzie muzyki wyłącznie pogodnej i radosnej (z wł. i franc. słowo to oznacza zabawę). Tymczasem bowiem pierwsza część Divertimenta B-dur raczej chyba ma poruszyć niż rozbawić. Po chwili jednak wyczuwamy teatralny patos muzyki i sprawa jest jasna: przecież ta muzyka miała porwać Włochów, dla których nic nie mogło równać się z operą.

José Maria Florencio sprawuje obecnie funkcje głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej "Capella Bydgostiensis", zespołu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Z orkiestrą tą odnosi na co dzień wiele sukcesów, m.in. po raz trzeci został zaproszony na tournée do najważniejszych sal i festiwali w Brazylii.

Małgorzata Zalewska. Jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia). Koncertuje w kraju oraz na całym świecie. Występowała jako solistka z takimi artystami, jak m.in.: Francisco Araisa, Brigitte Balleys, Massimiliano Cialdi, Chikara Imamura, Agnieszka Duczmal, Adrew M.Kurtz, Jerzy Maksymiuk, Daniel Stabrawa, Tadeusz Wojciechowski oraz z zespołami: Graz Trio, Warszawska Simfonietta, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, MACV, a także wieloma orkiestrami filharmonicznymi.

Daniel Rybicki Jest absolwentem klasy fletu Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2010). Równocześnie w tym samym roku ukończył studia magisterskie w klasie fletu Bertena D'Hollandera w Lemmensinstituut - Hogeschool voor Wetenschap & Kunst w Leuven (Belgia), uzyskując tytuł Master of Art. Od lutego 2012 Daniel Rybicki jest pierwszym flecistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie schował się Czart z legendy gdańskiej?