Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Diva - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
533-793-100
wystawia:
Teatr w Oknie
Teatr Rondo w Słupsku
Diva
monodram Wiolety Komar na podstawie sztuki Magdaleny Gauer "Nora"

Premiera przedstawienia odbyła się pod koniec marca 2010 roku.

"Diva" to adaptacja debiutu dramaturgicznego Magdaleny Gauer pt. "Nora". Bohaterką sztuki jest Nora Sedler, primadonna światowych scen operowych - postać fikcyjna, ale, jak mówią twórcy, "wysoce prawdopodobna". Jesienią 1941 roku zostaje deportowana z Wiednia do Litzmannstadt Getto w Łodzi. Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Unika zagłady, gdyż jej śpiew urzekł gestapowców. Po wojnie, w garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała jej dziecko urodzone w getcie w Łodzi.

Magdalena Gauer pisząc, korzystała z autentycznych dokumentów oraz podobnych biografii artystów. "Diva" nie jest kolejną opowieścią o okropieństwach II wojny światowej. To raczej historia spustoszenia, jakie Holokaust wywołał w psychice osoby ocalonej. Wyśmienite aktorstwo, poruszający tekst i ciekawa, ascetyczna inscenizacja przyniosły spektaklowi, aktorce i reżyserowi wiele ważnych wyróżnień, m.in. główną nagrodę "Big Cherry Award" na Monomaffia Theatre Festival w Estonii, nagrodę na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu oraz nagrodę specjalną marszałka województwa pomorskiego. "Diva" prezentowana była na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. The 2nd United Solo Theatre Festival w Nowym Jorku.

Wioleta Komar jest wychowanką słupskiego niezależnego Teatru Rondo, od kilkudziesięciu lat stanowiącego prawdziwą kuźnię talentów teatru jednego aktora.

Reżyseria: Stanisław Miedzewski

Występuje: Wioleta Komar

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery