Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Diva for rent - spektakl gościnny (7 opinii)

recital spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
Diva for rent
5.2 18 ocen 1 10
Diva for rent

Premiera 9 czerwca w Teatrze Polonia w Warszawie.

Opera? To brzmi... poważnie. Jednak Alicja Węgorzewska w swoim monodramie traktuje ją z lekkim przymrużeniem oka. W zabawny sposób udowadnia, że tego typu muzyka wcale nie musi być nudna.

"Diva for Rent" to zbiór kilkunastu monologów, będących swego rodzaju przewodnikiem po świecie opery. W trakcie ponad godzinnego przedstawienia Alicja Węgorzewska nie tylko w żartobliwy sposób tłumaczy reguły rządzące operą, ale przede wszystkim wykonuje najbardziej znane fragmenty arii. Wykonania pozbawione są patosu, towarzyszy im niezwykła scenografia (Rafał Olbiński), odważne kostiumy (Natalie Olbiński) a przede wszystkim zabawna choreografia(Emil Wesołowski) i gra bohaterów. Chociaż to One Woman Show, na scenie artystce towarzyszą muzycy oraz tancerz.

I tak wystarczy tylko posłuchać fragmentu "Strasznego Dworu" (Któraż to która,/Tej ziemi córa,/Nie drży z powicia/Życiem jej życia?) by zrozumieć, dlaczego nie ma sensu tłumaczyć libretta na rodzimy język. Śpiewaczka dodatkowo przeprowadza szybki kurs języka włoskiego, przedstawiając słowa, kluczowe w zrozumieniu tekstu. Kąśliwie i z dystansem wypowiada się o grze aktorskiej kolegów po fachu. Serwuje publiczności także "Carmen" w pigułce (trzeba przyznać, że w sposób zachęcający do obejrzenia całości). I tak by można wymieniać...

Przedstawienie chociaż głównie śmieszy, nie jest jednak pozbawione momentu refleksji. Dla wielu zawód operowej śpiewaczki wydaje się być wielobarwną przygodą, pozbawioną jakichkolwiek wad. A życie divy to przede wszystkim ciężka praca, każdy dzień jest pełen wyrzeczeń. Struny głosowe to najcenniejszy instrument, o który każda śpiewaczka musi z wielką starannością dbać. Ciągłe podróże, próby... Wcale nie tak łatwo pogodzić życie zawodowe z osobistym, być dobrą matką, żoną czy córką...

Pokazy "Diva for Rent", zarówno prywatne jak i publiczne, zostały dobrze przyjętego poprzez krytykę polską i zagraniczną. To pierwszy w historii polskiego teatru monodram operowy. Spektakl w ramach obchodów Polskiej Prezydencji został wystawiony w największych i najlepszych salach koncertowych, teatralnych i operowych Zatoki Perskiej. Przetłumaczona na język angielski ("Diva's secrets") produkcja "Divy for rent" została przyjęta z entuzjazmem zarówno w angielskojęzycznych jak i arabskich mediach.

Reżyseria: Jerzy Bończak
Choreografia: Emil Wesołowski
Scenografia, projekt graficzny: Rafał Olbiński
Kostiumy: Natalie Olbiński
Projekcje: Piotr Szabliński
Akompaniament: Maciej Tomaszewski/Piotr Matuszczyk

Obsada:
Diva - Alicja Węgorzewska
skrzypce - Bogdan Kierejsza
uwagi: Gościnny monodram Alicji Węgorzewskiej. producent Fundacja STARTSMART.

Recenzja Trojmiasto.pl

Diva do wynajęcia Diva do wynajęcia

Diva do wynajęcia (17 opinii)

Już sam pomysł zrobienia monodramu operowego wydaje się ryzykowny. Pewnie dlatego Alicja...

8 lutego 2012

Opinie (7) 1 zablokowana

 • Oczarowanie (opinia sprzed 9 lat)

  Miło spędzony wieczór,pani Alicja wspaniała,ma to coś kobieta,owacje na stojąco,pan Kierejsza mistrz skrzypiec.
  Brawo!!!

  • 0 4

 • (2) (opinia sprzed 9 lat)

  Byłem na tym czymś w Gdyni i muszę przyznać że to strata czasu. Cena biletu nie adekwatna do jakości. Przedstawienie dosłownie odrzuca od opery, w każdym wydaniu jest jej zaprzeczeniem. Wszystko jest sztuczne i kiczowate czyli takie jakie jest podstawowe wyobrażenie o operze i w żaden sposób nie jest się zafascynowanym tym światem. Wymuszone anegdoty które niby mają śmieszyć. Teksty hmmm takie same lub podobne jak w OPERA SI w operze Bałtyckiej a cena biletu to było tylko jakieś 10pln. Poza tym śpiew i wykonanie pozostawia wile do życzenia. fałsz na fałszu, błędy w tekstach wykonywanych utworów. Lepiej udać się do teatru lub opery na jakiś porządny spektakl a za te pieniądze nawet na dwa. Odradzam!

  • 6 0

  • potwierdzam: fałsz na fałszu... (1) (opinia sprzed 9 lat)

   ...i nie tylko wtedy w Gdyni ale zawsze. Ona po prostu nie ma warsztatu.

   • 3 0

   • warsztat to ma, ale napewno nie operowy (opinia sprzed 9 lat)

    typowa celebrytka

    • 2 0

 • Polecam (opinia sprzed 9 lat)

  divę staremu greckiemu rybakowi gościnnie i okaże się jaka to przyjemność!

  • 0 0

 • po jej występach (tekstach) jako jurorka "bitwy na ciosy" przekonała do siebie, na nie (opinia sprzed 9 lat)

  • 5 0

 • w każdym roku jest tylko jeden luty (opinia sprzed 10 lat)

  niezbyt dobrze wygląda błąd językowy na plakacie

  • 31 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery