stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dialog 9 - Strumień Świadomości - wernisaż

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na wernisaż wystawy "Dialog 9 - "Strumień Świadomości", która w październiku odbędzie się w głównej siedzibie GMM.

20 sierpnia - 2 września 2021, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
DIALOG 9 "Strumień Świadomości"
Dorota Walentynowicz, Herwig Weiser

Wystawa potrwa od 8 października do 11 listopada.

Dialog9 - "Strumień Świadomości" podejmuje problem złożonej i wielowymiarowej relacji fotografii i filmu, a dokładnie ich technik - przestrzennej dynamiki i subiektywnych możliwości edytowania, porządkowania i szeregowania czasu, przestrzeni oraz ruchu.

Dialog9- "Strumień Świadomości" to wspólna wystawa gdańskiej artystki Doroty Walentynowicz oraz austriackiego artysty Herwiga Weisera, prezentująca zestawienie ich nowych prac. W ostatnich latach w twórczości obojga artystów dominują prace powstałe w oparciu o założenia sztuki kinetycznej i elektronicznej (Weiser: instalacje "Zgodlocator", "Death Before Disco", "Ambiguous Cut Into Space of Conjecture"; Walentynowicz: instalacje "Plato Machine", "Subwersywny Blask Materii", "In Fear of Dead Enigmas").

Natomiast na wystawie w Gdańskiej Galerii Miejskiej zobaczymy prace w pełni analogowe, sięgające do korzeni, jakie dla obojga artystów stanowią fotograficzne i filmowe techniki manualne. Jednak mimo tej klasycznej na pozór formy, pokazane tu prace są na wskroś złożone. Bezpośrednio odnoszą się do performatywnego procesu zmiany formy i ich wewnętrznych i zewnętrznych zależności, a poprzez fragmentaryczną, często zakłóconą narrację, eksplorują rozwarstwienie ruchu, a także wielowymiarowość czasu i przestrzeni zdominowaną przez monumentalne bryły.

Kuratorka: Patrycja Ryłko

WSTĘP WOLNY
-----
Dorota Walentynowicz - urodziła się w 1977r. w Gdańsku. Artystka wizualna - zajmuje się fotografią, sztuką dźwięku, performance, sztuką wideo oraz tworzy instalacje, obiekty kinetyczne i projekcje świetlne. Dorota Walentynowicz jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego (2001), Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2005) i Królewskiej Akademii Sztuk w Hadze , 2007). Jej instalacje i fotografie pokazywane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Dorota Walentynowicz jest laureatką licznych stypendiów: Stypendium Holenderskiego Ministerstwa Kultury i Nauki (2006), Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2007), Stypendium Miasta Brema (2008), Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej (2010), Stypendium MuseumsQuartier w Wiedniu (2010)

Herwig Weiser - urodził się w 1969 r. w Insbruku. Studiował na Technicznym Uniwersytecie w Insbruku, Akademii Gerrit Rietveld w Amsterdamie, oraz na Akademii Sztuk Pięknych i Mediów w Kolonii z Siegfriedem Zielinskim i Jürgenem Klauke. Jego prace pokazywane były na wielu wystawach w Europie, Ameryce Północnej, Azji, min. w Lentos Kunstmuseum w Linzu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Taipei, Narodowym Chińskim Muzeum Sztuki, Centrum Nam June Paik Art w Południowej Korei, Centrum Le Fresnoy Tourcoing we Francji, Kölnischer Kunstverein, Kunsthaus w Graz oraz Art Basel Miami Beach. Weiser otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
www.zgodlocator.org

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszym gdyńskim kinem, otwartym w 1926 roku, było: