• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Demonologia ludowa i średniowieczne iluminacje

Strategiczna gra online Inkulianti (Yaza Games), w której można wcielić się w zwierzęta ze średniowiecznych iluminacji (książkowych zdobień), Projekt "Upiór", w którym ożywają strzygonie, wieszcze i wąpierze realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza.

6 maja - 26 listopada 2024, godz. 10:00 - 18:30

Wstęp wolny
Godz. 17.00 spotkanie z twórcami gry Inkulinati (Yaza Games) o pomyśle na grę i jej tworzeniu. Prowadzenie: Marta Tymińska.

Inkulinati jest pełną ekscentrycznego humoru strategiczną grą turową online o bitwach zwierząt ze średniowiecznych iluminacji. Gracz wciela się w średniowiecznego iluminatora, i za pomocą Żywego Inkaustu rysuje armię kreatur, którą dowodzi, by pokonać kolejnych przeciwników i zostać Mistrzem Iluminacji. Yaza Games to studio gier indie z Polski. Tworzy gry osadzone w niezwykłych światach, w których gracze mogą oderwać się od rzeczywistości. Poznali się w Warszawie na kursie tworzenia gier Game Dev School. Obecnie pracują nad. Szczegóły: https://www.yazagames.com/

Godz. 18.30 Spotkanie z autorem Projektu "Upiór" - Łukaszem Kozakiem. Prowadzenie: prof. Andrzej Kowalski. Dodatkowo: premiera animacji "Strzygoń i jak sobie z nim radzić" zrealizowanej dla Instytutu Adama Mickiewicza przez Kajetana Obarskiego z Adamem Strugiem w roli lektora.

Strzygonie grasowały zwłaszcza w Małopolsce i na Śląsku, były przy tym najbardziej zsocjalizowane z upiorzego gatunku: nie gardziły wódką i kiełbasą, a strzygoń-gospodarz odwiedzał swoją rodzinę. "Strzygoń i jak sobie z nim radzić" to krótkometrażowa animacja zrealizowana przez Kajetana Obarskiego (Facebook: Obarski, Kiszkiloszki) przy współpracy z Łukaszem Kozakiem (Facebook: Stare obrazki ze zwierzętami, Discarding Images). Animacja jest w całości oparta o polską ludową demonologię opisaną przez klasyków etnografii: Oskara Kolberga i Stanisława Ciszewskiego. Powstała w ramach Projektu "Upiór" realizowanego dla Instytut Adama Mickiewicza.

W 2019 roku do domeny publicznej przechodzą m.in. prace: Ruth Benedict - amerykańskiej antropolożki. Jej badania miały wielkie znaczenie dla rozwoju antropologii kulturowej i folklorystyki, Władysława Witwickiego - jednego z twórców polskiej psychologii i autor pierwszych podręczników do psychologii, tłumacz m.in. dzieł Platona, czy Maximiliana Lenza - austriacki malarz symbolista i naturalista, grafik i rzeźbiarz, jeden z prekursorów secesji wiedeńskiej. Więcej na: https://domenapubliczna.org/2019/01/02/tworcy-w-domenie-publicznej-w-2019/#more-1145.

Opinie

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się: