• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

Demonologia ludowa i średniowieczne iluminacje

Strategiczna gra online Inkulianti (Yaza Games), w której można wcielić się w zwierzęta ze średniowiecznych iluminacji (książkowych zdobień), Projekt "Upiór", w którym ożywają strzygonie, wieszcze i wąpierze realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, czy "Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania" będący zbiorem ilustracji Marii Apoleiki z komentarzem prof. Edmunda Kizika opracowany na podstawie rozmówek łacińsko-polsko-niemieckich Nicolausa Volckmara z 1612r. wydany przez IKM. To tylko kilka przykładów na to, jak twórczo wykorzystać utwory znajdujące się w domenie publicznej. W Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się dwa dni tematycznych spotkań: 17 i 18 stycznia.

kwi 28

niedziela, godz. 11:00 - 14:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Demonologia ludowa i średniowieczne iluminacje | Czwartek, 17 stycznia

Godz. 17.00 spotkanie z twórcami gry Inkulinati (Yaza Games) o pomyśle na grę i jej tworzeniu. Prowadzenie: Marta Tymińska, doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się grami elektronicznymi, hobbystycznie - komiksem, kulturą Japonii i mangą, zawodowo - animacją społeczno-kulturalną i warsztatami psychologicznymi.

Inkulinati jest pełną ekscentrycznego humoru strategiczną grą turową online o bitwach zwierząt ze średniowiecznych iluminacji. Gracz wciela się w średniowiecznego iluminatora, i za pomocą Żywego Inkaustu rysuje armię kreatur, którą dowodzi, by pokonać kolejnych przeciwników i zostać Mistrzem Iluminacji. Yaza Games to studio gier indie z Polski. Tworzy gry osadzone w niezwykłych światach, w których gracze mogą oderwać się od rzeczywistości. Poznali się w Warszawie na kursie tworzenia gier Game Dev School. Szczegóły: https://www.yazagames.com/

Godz. 18.30 Spotkanie z autorem Projektu "Upiór" - Łukaszem Kozakiem. Prowadzenie: prof. Andrzej Kowalski z Zakładu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Dodatkowo: premiera animacji "Strzygoń i jak sobie z nim radzić" zrealizowanej dla Instytutu Adama Mickiewicza przez Kajetana Obarskiego z Adamem Strugiem w roli lektora.

Strzygonie grasowały zwłaszcza w Małopolsce i na Śląsku, były przy tym najbardziej zsocjalizowane z upiorzego gatunku: nie gardziły wódką i kiełbasą, a strzygoń-gospodarz odwiedzał swoją rodzinę... "Strzygoń i jak sobie z nim radzić" to krótkometrażowa animacja zrealizowana przez Kajetana Obarskiego (Facebook: Obarski, Kiszkiloszki) przy współpracy z Łukaszem Kozakiem (Facebook: Stare obrazki ze zwierzętami, Discarding Images). Animacja jest w całości oparta o polską ludową demonologię opisaną przez klasyków etnografii: Oskara Kolberga i Stanisława Ciszewskiego. Powstała w ramach Projektu "Upiór" realizowanego dla Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera publikacji "Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania". Premiera | 18 stycznia, godz. 18.00

Korzystając z popularnego nurtu kolorowanek dla osób dorosłych Instytut Kultury Miejskiej wydał, inspirowaną rozmówkami łacińsko-niemiecko-polskim Nicolausa Volckmara z 1612r, publikację "Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania". Ilustracje do codziennych dialogów ówczesnych gdańszczan zaprojektowała Maria Apoleika, znana rysowniczka prowadząca na Facebooku stronę Psie Sucharki, a historycznym komentarzem opatrzył je prof. Edmund Kizik z Uniwersytetu Gdańskiego. 18 stycznia o godz. 18.00 w IKM, w ramach Dni Domeny Publicznej, odbędzie się premiera kolorowanki i rozmowa z autorami, którą poprowadzi Łukasz Kozak. Kolorowanki będą w sprzedaży w IKM w cenie 35 zł.

- W roku 1612 w Gdańsku wydano rozmówki łacińsko-niemiecko-polskie Nicolausa Volckmara. Są to rozmowy, jakie ówcześni mieszczanie zwykli odbywać na rynku, w drodze do kościoła, szykując się, a potem bawiąc na weselu, odwiedzając łaźnię miejską lub krawca, borykając się z chorobami, spędzając czas na grach i zabawach towarzyskich czy spotykając się przy rodzinnym obiedzie. Śmieją się, plotkują, stroją i oburzają, kłócą, denerwują, chorują i martwią. Ludzie jak my - tylko w XVII wieku - mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Oglądając kolorowanki można poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska. Ten podręcznik staje się źródłem wiedzy o mieście, zwyczajach, języku, a nawet o trzech językach jednocześnie. Do niedawna tego typu starodruki dostępne były w czytelniach bibliotek naukowych i to nielicznych. Teraz możemy je przeczytać na ekranach naszych komputerów czy smartfonów.

- Szeroki dostęp do zdigitalizowanych zbiorów zwiększa potencjał ich ponownego wykorzystania. My postanowiliśmy wybrać najciekawsze rozmówki Volckmara i zilustrować je w formie kolorowanek. Tym samym, po pierwsze, pokazać Gdańsk w XVII wieku, tę perłę w koronie, z trochę innej strony - nie z perspektywy wysoko urodzonych mieszczan goszczących królów w swoich progach, ale drobnych kupców, mieszczan, służących, gospodyń czy flisaków handlujących zbożem. Po drugie pokazać niepowtarzalne i kompletne źródło historyczne dostępne dla każdego z poziomu ekranu komputera dzięki najlepszej polskiej bibliotece cyfrowej polona.pl - opowiada Rojek.

W 2019 roku do domeny publicznej przechodzą m.in. prace: Ruth Benedict - amerykańskiej antropolożki. Jej badania miały wielkie znaczenie dla rozwoju antropologii kulturowej i folklorystyki, Władysława Witwickiego - jednego z twórców polskiej psychologii i autor pierwszych podręczników do psychologii, tłumacz m.in. dzieł Platona, czy Maximiliana Lenza - austriacki malarz symbolista i naturalista, grafik i rzeźbiarz, jeden z prekursorów secesji wiedeńskiej. Więcej na: https://domenapubliczna.org/2019/01/02/tworcy-w-domenie-publicznej-w-2019/#more-1145.

Dni Domeny Publicznej 2019 w Instytucie Kultury Miejskiej

17 stycznia, Demonologia ludowa i średniowieczne iluminacje

godz. 17.00 Spotkanie z twórcami gry Inkulinati (Yaza Games) o pomyśle na grę i jej tworzeniu. Prowadzenie: Marta Tymińska.

godz. 18.30 Spotkanie z autorem Projektu "Upiór" - Łukaszem Kozakiem. Rozmawia: prof. Andrzej Kowalski. Dodatkowo: przedpremierowy pokaz animacji autorstwa Kajetana Obarskiego.

18 stycznia, premiera publikacji "Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania"

godz. 18.00 Spotkanie z Marią Apoleiką i prof. Edmundem Kizikiem. Prowadzenie: Łukasz Kozak

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?