• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Delia

teatr tańca
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Klub ŻAK
data premiery:
23 sierpnia 2009
10
4 oceny
Good Girl Killer/Teatr Okazjonalny
Delia

Spektakl inspirowany działalnością studia muzyki eksperymentalnej BBC Radiophonic Workshops oraz twórczością Merce'a Cunninghama i Johna Cage'a.

Delia jest spektaklem, w którym podstawą pracy tancerzy jest ruch, przestrzeń i czas. To powrót do elementarnych ruchów, by w ich prostocie odkryć wielość znaczeń. Artyści zrezygnowali z narracji i uwodzenia widza. Przypominają sobie dokonania artystów z lat 50 i 60 którzy zrewolucjonizowali postrzeganie granic sztuki.
Ze skrawków czasoprzestrzeni, z przypadkowych dźwięków, precyzyjnych ruchów tworzą collage, który nie próbuje naśladować rzeczywistości lecz nią jest.

Koncept: Anna Steller
Choreografia i wykonanie: Jacek Krawczyk, Anna Steller
Muzyka: Rafał Dętkoś, Grzegorz Welizarowicz
Kostiumy: Julia Porańska
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej
Projekt graficzny: Maciej Salamon/ Krecha

Spektakl został sfinansowany ze stypendium kulturalnego Urzędu Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

o wykonawcach:
Good Girl Killer - został założony na początku 2005 roku przez trójmiejskich artystów: Magdę Jędrę, Zbigniewa Zibiego Bieńkowskiego, Annę Steller i Grzegorza Welizarowicza. Ich pierwszy projekt: taneczno-muzyczno-wizualny performance Good Girl Killer, który miał premierę w marcu 2005 roku w klubie ŻAK w Gdańsku, zapoczątkował działalność kolektywu, którego zakres obejmuje: teatr, warsztaty tańca i multimedialne, realizacje filmowe, teledyski, koncerty i happeningi. Podejmują działania artystyczne i nie tylko, które, formalnie i ideowo zacierają granice pomiędzy sztukami, nie czynią rozgraniczenia na kulturę "wysoką" i "popularną", korzystają z wynalazków technologii i z sentymentem odwołują się do przeszłości. Stylistyka, którą się posługują, określa ich samych, ich doświadczenia, przemyślenia; jest szczerym odbiciem fascynacji i różnorodnych eksperymentów, którym poddawali się i nadal poddają.

Jacek Krawczyk - choreograf, tancerz, pedagog tańca, członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty - tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek ZASP, a także FIA - The International Federation of Actors oraz EON - The European Network of Independent Theatre Makers. W latach 1987 - 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor - tancerz Teatru Ekspresji. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanna Czajkowską, co stało się początkiem istnienia Teatru Okazjonalnego. Twórca wielu autorskich spektakli teatru tańca. Jako tancerz i choreograf współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi: z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni (m.in. choreografia do spektaklu "Casanova"), Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku (ruch sceniczny do "Dziadów" A. Mickiewicza) oraz m.in. z Capellą Gedanensis, niemieckim teatrem Audio Gruppe, francuskim Teatrem Kartonik. W 2008 roku pracował jako choreograf dla niemieckiego Tanztheater Company Goerlitz. Biorąc udział w licznych festiwalach sztuki tanecznej oraz teatrów alternatywnych występował na scenach teatralnych w całej Polsce i za granicą (m.in.: Włochy, Turcja, Rosja, Czechy, Litwa, Estonia, Mołdawia, Luksemburg, Portugalia, Niemcy, Białoruś, Rumunia, Szwecja, Francja, Indonezja). Jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej Żak w Gdańsku i Sopockiej Scenie Off de Bicz. W 2004 i 2006 otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 nominowany do nagrody "Artysta Roku 2005" w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005 za reżyserię i choreografię dwóch spektakli "Kwadrat. Wersja 6" i "Helikopter Tanz Streichquartett". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2006. W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził przedmiot "Taniec i systemy ruchowe w kulturze" na kierunku Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego. Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji "Carmen" w choreografii Jarosława Stańka, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. W kwietniu 2007 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej".

Anna Steller - ur. w 1979 roku; tancerka, performerka i choreograf. Na scenie tanecznej od 1994 roku. Od 1994 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulöw. Od 2003 roku jest aktorką i tancerką w Teatrze Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże. W 2005 roku założyła zespół Good Girl Killer. Na swoim koncie grupa ma 2 premiery, które prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i za granicą m.in.: Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta", "Body-Mind" Warszawa, "Heineken Open'er" w Gdyni, "Four Days" w Pradze. W 2003 roku otrzymała prestiżowe stypendium Dance Web na festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl "Good Girl Killer". Od wielu lat bierze udział w tanecznych i teatralnych warsztatach oraz projektach międzynarodowych. Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), obecnie bierze udział w spektaklu Nigela Charnocka, współpracuje również z Jackiem Krawczykiem z Teatru Okazjonalnego. Od 2002 roku prowadzi warsztaty z zakresu tańca współczesnego i improwizacji.

Recenzja Trojmiasto.pl

Delia: Pewnym krokiem nad przepaścią Delia: Pewnym krokiem nad przepaścią

Delia: Pewnym krokiem nad przepaścią (6 opinii)

Jacek Krawczyk i Anna Steller tworzą spektakl "Delia" za pomocą zimnego, precyzyjnego ruchu....

25 sierpnia 2009

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery