Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Delia

teatr tańca
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Klub ŻAK
data premiery:
23 sierpnia 2009
ocena:
5.0 / 5 (4 głosy)
5.0
Good Girl Killer/Teatr Okazjonalny
Delia

Spektakl inspirowany działalnością studia muzyki eksperymentalnej BBC Radiophonic Workshops oraz twórczością Merce'a Cunninghama i Johna Cage'a.

Delia jest spektaklem, w którym podstawą pracy tancerzy jest ruch, przestrzeń i czas. To powrót do elementarnych ruchów, by w ich prostocie odkryć wielość znaczeń. Artyści zrezygnowali z narracji i uwodzenia widza. Przypominają sobie dokonania artystów z lat 50 i 60 którzy zrewolucjonizowali postrzeganie granic sztuki.
Ze skrawków czasoprzestrzeni, z przypadkowych dźwięków, precyzyjnych ruchów tworzą collage, który nie próbuje naśladować rzeczywistości lecz nią jest.

Koncept: Anna Steller
Choreografia i wykonanie: Jacek Krawczyk, Anna Steller
Muzyka: Rafał Dętkoś, Grzegorz Welizarowicz
Kostiumy: Julia Porańska
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej
Projekt graficzny: Maciej Salamon/ Krecha

Spektakl został sfinansowany ze stypendium kulturalnego Urzędu Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

o wykonawcach:
Good Girl Killer - został założony na początku 2005 roku przez trójmiejskich artystów: Magdę Jędrę, Zbigniewa Zibiego Bieńkowskiego, Annę Steller i Grzegorza Welizarowicza. Ich pierwszy projekt: taneczno-muzyczno-wizualny performance Good Girl Killer, który miał premierę w marcu 2005 roku w klubie ŻAK w Gdańsku, zapoczątkował działalność kolektywu, którego zakres obejmuje: teatr, warsztaty tańca i multimedialne, realizacje filmowe, teledyski, koncerty i happeningi. Podejmują działania artystyczne i nie tylko, które, formalnie i ideowo zacierają granice pomiędzy sztukami, nie czynią rozgraniczenia na kulturę "wysoką" i "popularną", korzystają z wynalazków technologii i z sentymentem odwołują się do przeszłości. Stylistyka, którą się posługują, określa ich samych, ich doświadczenia, przemyślenia; jest szczerym odbiciem fascynacji i różnorodnych eksperymentów, którym poddawali się i nadal poddają.

Jacek Krawczyk - choreograf, tancerz, pedagog tańca, członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zdobył dyplom artysty - tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek ZASP, a także FIA - The International Federation of Actors oraz EON - The European Network of Independent Theatre Makers. W latach 1987 - 97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu, aktor - tancerz Teatru Ekspresji. W roku 1998 podjął artystyczną współpracę z Joanna Czajkowską, co stało się początkiem istnienia Teatru Okazjonalnego. Twórca wielu autorskich spektakli teatru tańca. Jako tancerz i choreograf współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi: z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni (m.in. choreografia do spektaklu "Casanova"), Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku (ruch sceniczny do "Dziadów" A. Mickiewicza) oraz m.in. z Capellą Gedanensis, niemieckim teatrem Audio Gruppe, francuskim Teatrem Kartonik. W 2008 roku pracował jako choreograf dla niemieckiego Tanztheater Company Goerlitz. Biorąc udział w licznych festiwalach sztuki tanecznej oraz teatrów alternatywnych występował na scenach teatralnych w całej Polsce i za granicą (m.in.: Włochy, Turcja, Rosja, Czechy, Litwa, Estonia, Mołdawia, Luksemburg, Portugalia, Niemcy, Białoruś, Rumunia, Szwecja, Francja, Indonezja). Jako pedagog z zakresu teatru tańca pracował w Studium Animatorów Kultury, Alternatywnej Szkole Teatralnej Żak w Gdańsku i Sopockiej Scenie Off de Bicz. W 2004 i 2006 otrzymał stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 nominowany do nagrody "Artysta Roku 2005" w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005 za reżyserię i choreografię dwóch spektakli "Kwadrat. Wersja 6" i "Helikopter Tanz Streichquartett". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2006. W semestrze zimowym roku akademickiego 2006/2007 prowadził przedmiot "Taniec i systemy ruchowe w kulturze" na kierunku Kulturoznawstwo Uniwersytetu Gdańskiego. Odtwórca roli Don Jose we współczesnej wersji "Carmen" w choreografii Jarosława Stańka, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. W kwietniu 2007 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej".

Anna Steller - ur. w 1979 roku; tancerka, performerka i choreograf. Na scenie tanecznej od 1994 roku. Od 1994 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulöw. Od 2003 roku jest aktorką i tancerką w Teatrze Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże. W 2005 roku założyła zespół Good Girl Killer. Na swoim koncie grupa ma 2 premiery, które prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i za granicą m.in.: Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta", "Body-Mind" Warszawa, "Heineken Open'er" w Gdyni, "Four Days" w Pradze. W 2003 roku otrzymała prestiżowe stypendium Dance Web na festiwalu Tańca Impulstanz w Wiedniu. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl "Good Girl Killer". Od wielu lat bierze udział w tanecznych i teatralnych warsztatach oraz projektach międzynarodowych. Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), obecnie bierze udział w spektaklu Nigela Charnocka, współpracuje również z Jackiem Krawczykiem z Teatru Okazjonalnego. Od 2002 roku prowadzi warsztaty z zakresu tańca współczesnego i improwizacji.

Recenzja Trojmiasto.pl

Delia: Pewnym krokiem nad przepaścią Delia: Pewnym krokiem nad przepaścią

Delia: Pewnym krokiem nad przepaścią (6 opinii)

Jacek Krawczyk i Anna Steller tworzą spektakl "Delia" za pomocą zimnego, precyzyjnego ruchu....

25 sierpnia 2009

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Pod patronatem

Nadchodzące premiery