• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Debaty przed wieczerzą: Akt pierwszy - jak urządzić świat po kryzysie??

Zapraszamy na cykl debat zainspirowany ideą spotkania przy stole przyjaciół, którzy przed kilkunastu laty pozowali do obrazu prof. Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza". Wizja ta zainicjowała serię działań twórczych w postaci dwóch książek (Paweł Huelle "Ostatnia Wieczerza", Krzysztof Niedałtowski "Zawsze Ostatnia Wieczerza"), filmu ( reż. Sylwester Latkowski) i wystawy w Królewskim Muzeum Historii i Sztuki w Brukseli (Polska Prezydencja w UE).

sie 23-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
sie 31

sobota, godz. 14:00

Gdańsk,
bilety 329,00 zł
Żeby zrozumieć ideę przewodnią DEBAT PRZED WIECZERZĄ, warto postawić sobie kilka prostych pytań związanych z głównym, symbolicznym obiektem malowidła - stołem. Dlaczego siadamy do stołu? Przede wszystkim po to, aby się posilić. Ale również dlatego, że przy stole można spotkać innych i podjąć dialog. Jeśli siadamy przy jednym stole, to albo ufamy sobie, albo przynajmniej jesteśmy gotowi do negocjacji. Stół to nie jest pole bitwy.

Solidarność w Gdańsku zmieniła oblicze Europy przy stole pokojowego dialogu, który dotąd wydawał się niemożliwy. W Stoczni noszącej imię Lenina robotnicy gromadzili się też przy stole chrześcijańskiej liturgii.

Polska rewolucja odbyła się nie na ulicach, płynących krwią, ale przy "okrągłym stole". Siła dialogu a nie brutalna walka zdecydowały o najważniejszych przemianach społecznych Europy w ostatnim stuleciu. Polski kształt dialogu można rozumieć jako odniesienie raczej do etosu rycerskiego z kręgu podań o królu Arturze niż nawiązanie do okrutnych rewolucji. Może genezy tego fenomenu trzeba szukać aż w Jerozolimie przy stole najważniejszej kolacji w dziejach świata czyli Ostatniej Wieczerzy?

Obraz Macieja Świeszewskiego jest próbą przetłumaczenia polskich doświadczeń przy stołach dialogu na język uniwersalnego symbolu spotkania wokół spraw najważniejszych. Ta Wieczerza nie jest zamknięta w żadnych murach - dzieje się zawsze i wszędzie, między niebem a bezkresem morza - dla wszystkich.

W pierwszej odsłonie cyklu DEBATY PRZED WIECZERZĄ chcielibyśmy sprowokować kilku uczestników "Gdańskiej Wieczerzy" do refleksji o kształcie naszej cywilizacji w wymiarach społecznych i kulturowych. Zależy nam na otwartej wymianie myśli dotyczących wizji świata, w którym żyjemy i jego przyszłości.

Kryzys pokazał nam słabości systemów i trendów obecnych w naszej rzeczywistości. Poszukiwanie rozwiązań lepszych i bardziej twórczych dla życia społecznego, artystycznego i duchowego wydaje się być powinnością intelektualistów, polityków i tych wszystkich, którzy kształtują opinię publiczną. Kryzys jest okazją do przemyślenia a także przewartościowania niektórych modeli kultury, organizacji społeczeństwa, rozumienia świata. Dlatego intencją organizatorów DEBAT PRZED WIECZERZĄ jest postawienie pytań podstawowych, fundamentalnych dla naszej cywilizacji. W obliczu monumentalnego malowidła, które jest wizją chcemy rozmawiać nie tyle o doraźnej sytuacji relacjonowanej przez media, co o wizjach i ideach dotyczących przyszłości.

PYTANIA DO GOŚCI PRZY STOLE

PAWEŁ HUELLE
Czy kultura Zachodu jest w stanie kryzysu?
Jeśli tak, to gdzie należy szukać jego źródeł?
W czym przejawia się kryzys i jakie są mechanizmy jego powstania?
Jak można przezwyciężyć słabości obecnego systemu zarządzania kulturą?

JAN KOZŁOWSKI
Dlaczego Europa walczy z kryzysem?
Czy politycy wolą być celebrytami czy mężami stanu?
Skąd się bierze społeczna negacja świata polityków?
Jak uzdrowić mechanizmy demokracji?

JANUSZ LIMON
Czy naukowcy mają swój środowiskowy kodeks etyczny?
Jaka jest przyszłość produkcji żywności na naszym globie?
Kto powinien regulować sferę etyczną w eksperymentach genetycznych?
Czy uda się nam ocalić środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń?

MACIEJ ŚWIESZEWSKI
Jaka jest kondycja sztuki współczesnej?
Dlaczego estetyka codzienności jest tak przypadkowa?
Czy sztuka i piękno nie mają już nic wspólnego?
Co może uratować sztukę od marginalizacji społecznej?

KRZYSZTOF NIEDAŁTOWSKI
Czy istnieje kryzys duchowości w Europie?
Jaka jest rola Kościoła w przezwyciężaniu zapaści duchowej Starego Kontynentu?
Czy nowy papież ma szansę zreformować struktury wiary?
Religijność tradycji czy religijność wyboru - którą drogą pójdzie polski Kościół?

Opinie

Sprawdź się

Gdzie mieszka Magdalena Grzebałkowska?