• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

De-konstrukcje TwO - Cykl spotkań ze sztuką współczesną

Zapraszamy 30 stycznia do Teatru w Oknie na performance zespołu SUKA OFF "Die Puppe" w ramach nowego cyklu De-konstrukcje TwO.

Formuła De-konstrukcji TwO obejmuje prezentacje na żywo performance'u i dyskusję po spektaklu z artystami przy udziale widowni i krytyków artystycznych. Dyskusje będzie prowadził dr Hubert Bilewicz i Kordian Lewandowski. Dwóch prowadzących i dwa odmienne spojrzenia na sztukę.

"Die Puppe" to cykl akcji na żywo i do kamery, inspirowanych twórczością Hansa Bellmera, zainicjowany przez grupę SUKA OFF w 2010 roku. Głównym założeniem projektu "Die Puppe" jest ukazanie przy pomocy współczesnych środków wyrazu i mediów, procesu transformowania ludzkiej postaci i płci w oparciu o obrazy i koncepcje artysty.

SUKA OFF - to formacja artystyczna istniejąca od 1995 roku. Ma ona na swoim koncie liczne realizacje z pogranicza różnych dziedzin sztuki: performance, akcje teatralne i klubowe, instalacje, fotografie, video art oraz wizualizacje muzyki, prezentowane w różnych przestrzeniach na terenie kraju i za granicą. Do tej pory prace grupy pokazywane były w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Chile, Meksyku i Japonii. Członkami grupy są Piotr Węgrzyński (założyciel, artysta wizualny, performer) i Sylvia Lajbig (filolog klasyczny, performerka). Z grupą stale współpracuje Maciej Dziaczko. Działania grupy SUKA OFF koncentrują się na kilku powracających motywach:
- ludzka cielesność we wszystkich jej biologicznych i fizjologicznych aspektach
- próba zredefiniowania pojęcia płci poprzez zatarcie indywidualnych cech / kodu seksualnego przypisanego kulturowo kobiecie i mężczyźnie
- reinterpretacja klasycznych mitów i idei filozoficznych w oparciu o współczesny wizualny język
- poszukiwanie alternatywnych i radykalnych form komunikacji, opartych na połączeniu żywej materii ciała z urządzeniami elektronicznymi.

-----
Hubert Bilewicz - adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Skończył muzealnictwo (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i historię sztuki (Uniwersytet Warszawski), gdzie obronił doktorat w zakresie problematyki polskiej sztuki użytkowej i dizajnu w 20. wieku. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies. Bada środowisko tzw. szkoły sopockiej, której zamierza poświęcić rozprawę habilitacyjną. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współpracuje z ogólnopolską inicjatywą środowisk kulturotwórczych na rzecz wolności twórczej i swobodnego dostępu do dóbr kultury Indeks 73. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum. Był współkuratorem trzeciej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Kordian Lewandowski
- artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się grafiką komputerową, rzeźbą digitalną i analogową, malarstwem oraz rysunkiem digitalnym i analogowym, video - artem, animacją, video - performensem i muzyką. Urodzony w 1983 w Gdańsku.Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z zakresu intermediów i rzeźby obronił w 2008 roku. Tytuł pracy magisterskiej "Estetyka Gier Elektronicznych".

Wystawy:
2013: Mum, I just really need to focus on my art right now, galeria Arsenał, Poznań.
2013: Art Line. Art & new technologies, galeria EL w Elblągu
2013: In/Out Festival, CSW Łaźnia Gdańsk.
2012: O.M.G - Galeria miejska, Wrocław
2012: Art & Apparatus - meeting between art and technology, Ronneby, Szwecja
2012: Anarachia, Galleria Od Nowa, Toruń.
2011: 6th Trienniale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko.
2011: Eternal Bug, Galleria G23, Wrocław.
2010: Sztuka do Gdańska przychodzi umierać Galleria Jesionowa Gdańsk.
2010: Zmierzch Epigonów, Galleria Żak, Gdańsk.
2009: FFikcja i Fikcja, ISW Gdańsk.
2009: 9 konkurs im. Eugeniusza Gepperta, BWA Wrocław.
2008: Majoffka, Modelarnia Gdańsk.
2006: Zimno 4 You Tu, Modelarnia, Gdańsk.

Przed spotkaniem rekomendujemy zapoznanie się z następującymi tekstami:

 Łukasz Guzek, Przez performance do Sztuki:
www.didaskalia.pl/69_guzek.htm

 Aleksandra Jach, Performance:
www.nina.gov.pl/ninateka/kolekcje/kolekcja-sztuki-wsp%C3%B3%C5%82czesnej/s%C5%82owa/artyku%C5%82/2012/11/14/performance

BILETY: 12/18zł
Dla studentów kierunków artystycznych możliwość uczestnictwa w całym cyklu (wszystkie spotkania od stycznia do czerwca 2014 roku) na odrębnych zasadach. Zainteresowanych prosimy o kontakt: teatrwoknie@teatrszekspirowski.pl , tel. (58)3220414 kom. 783969353

Wstęp od 18 lat. Zakaz fotografowania.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?