• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dawid Wojtalewicz - Nomad

Wystawa zatytułowana Nomad jest zbiorem obrazów stanowiących postmodernistyczny teatr. Postawa, którą reprezentuje młody Sopocianin to postawa współczesnego włóczęgi, nomada. Artysta bardzo dużo podróżował i jego wędrówka ze sztuką - jak sam twierdzi- stanowi alter-nowoczesny labirynt. Jest nowoczesną ścieżką w czasoprzestrzeni naznaczonej problemami współczesności. Obrazy łączą magię z naturą.

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
cze 4-5

sobota - niedziela, godz. 10:00 - 15:00

Wstęp wolny
W 2019 roku artysta wydał we współpracy z Galerią Paul Verbeeck i Anne van Dyck katalog zatytułowany Blask Oświecenia. Katalog prezentuje malarstwo Wojtalewicza i jego mistyczne spojrzenie na sztukę. Wystawa w Galerii Żak jest kolejną prezentacją sztuki młodego artysty w Polsce.

Zbiór obrazów zdominowany został przez mistyczną aurę ujętą za pomocą tradycyjnych technik olejnych, będącą pochodną wielu podróży artysty po Europie. Wystawa stanowi pomost pomiędzy działalnością artystyczną Wojtalewicza w Belgii a sztuką uprawianą tutaj.(Agata Nowosielska) Dawid Wojtalewicz - (89') studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki z najwyższym wyróżnieniem oraz nagrodę Hugo Roelandt'a. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout oraz w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, tworzy murale i freski, zwłaszcza o tematyce religijnej i historycznej, oraz współtworzy artystyczne grupy: Pink TV only good news oraz Polish Art Benelux. Wystawiał m. in.: w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA), w Paryżu w konkursie Artagon, w galerii Verbeeck-Van Dyck w Antwerpii, Art Gallery Mara w Turnhout, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz innych zbiorowych wystawach w Belgii, Grecji, Holandii oraz w Polsce. Jego murale można zobaczyć m.in. w Gąbinie i na terenie Pałacu w Słubicach. Wykonał freski w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Antwerpii i w Herentals, jest twórcą cyklu malowideł Uczynki Miłosierdzia oraz polichromii w kaplicy Miłosierdzia kościoła Świętego Antoniego w Antwerpii. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Społecznego Muzeum Ziemi Gąbińskiej im. Sławoja Felicjana Składkowskiego w Gąbinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz w prywatnych kolekcjach. Zdobył nagrodę w konkursie I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna w 2021 r.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?