• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

David Greig - Wydarzenia

W poniedziałek, 19 lutego, zapraszamy na czternastą odsłonę projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony jest dramaturgii europejskiej. Sztukę szkockiego dramatopisarza Davida Greiga pt. "Wydarzenia", w przekładzie Małgorzaty Semil, przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże.

kwi 15

poniedziałek, godz. 18:30

Sopot,
Wstęp wolny
maj 10-11

piątek - sobota, godz. 19:00

Gdynia,
bilety 80 zł
ulgowy 70 zł
Kup bilet
Aktorzy:
Katarzyna Kaźmierczak
Marzena Nieczuja Urbańska
Piotr Biedroń
Maciej Szemiel

Opieka artystyczna: Michał Kurkowski

Wygłoszeniem słowa wstępnego oraz poprowadzenie dyskusji po czytaniu zajmą się studentki Teatrologii z Uniwersytetu Gdańskiego: Balbina Hoppe oraz Sara Gosk.

Sztuka "Wydarzenia" została napisana w 2013 roku na zamówienie  Actors Tutoring Company (objazdowej grupy teatralnej z siedzibą w Londynie). Premiera spektaklu przygotowanego w koprodukcji z brytyjskim teatrem Young Vic, austriackim Schauspielhaus i norweskim Brageteatret odbyła się podczas Festiwalu w Edynburgu w sierpniu 2013 roku i spotkała się z nader pozytywnym odbiorem krytyki i publiczności teatralnej. Inspiracją dla powstania utworu były zbrodnie dokonane w 2011 roku przez Andersa Behringa Breivika w Oslo oraz na norweskiej wyspie Utøya, w wyniku których zginęło 77 osób. Pomimo, że autor dramatu przygotowując się do napisania sztuki podjął terenowe badania, w ramach których między innymi przeprowadził rozmowy z członkami rodzin ofiar, to jednak zrezygnował z napisania dramatu dokumentalnego - nazwisko zabójcy nie pojawia się w tekście (choć Breivik był pierwowzorem postaci Chłopca). Brak też w sztuce bezpośrednich nawiązań do masakry w Norwegii. "Wydarzenia" zyskują dzięki temu uniwersalny wymiar.

Tekst dotyka problemów związanych z kryzysem modelu społeczeństwa wielokulturowego, porusza zagadnienia ksenofobii, rasizmu, odradzających się współcześnie (także przecież u nas) ekstremizmów. Nie nienawidzę cudzoziemców. Nienawidzę ich tutaj - mówi Chłopiec. Protagonistka dramatu, Claire, stara się odnaleźć motywacje kierujące bohaterem, a tym samym - dociec źródeł zła.

David Greig to szkocki dramatopisarz i reżyser teatralny, określony przez "The Daily Telegraph" mianem jednego z najbardziej interesujących i najodważniejszych dramatopisarzy swojego pokolenia. Urodził się w 1969 roku w Edynburgu, ale wychowywał się w Nigerii. Jego teksty wystawiano m. in. w londyńskich Royal Court Theatre, National Theatre i Royal Shakespeare Company. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Royal Lyceum Theatre w Edynburgu. W dorobku posiada kilkadziesiąt sztuk teatralnych, w tym także dramaty historyczne, dramaty dla dzieci, adaptacje i przekłady. Często sięga po tematy o zasięgu globalnym. Za najlepsze utwory Greiga uznaje się Europę (1994) i Pireneje (2005, publikacja w "Dialogu" nr 6/2012 w przekładzie Małgorzaty Semil).

Choć jego teksty cieszą się niemałą popularnością na świecie, w Polsce pozostaje autorem stosunkowo mało znanym. Jak dotąd wystawiono u nas sztuki Kosmonauty wiadomość do kobiety, którą kochał w byłym Związku Radzieckim (Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów 2014) oraz Szaleństwa nocy (współautor: Gordon McIntyre, wystawione w 2015 roku w Teatrze Bagatela w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie).

Opinie

Sprawdź się

Najwięcej scen teatralnych w Trójmieście posiada...