• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Darkroom | Tania Bakum, Dmytro Krasnyi

Tania Bakum i Dmytro Krasnyi stworzą ciemnię w galerii ESKAEM.

13 - 28 lipca 2024, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

5 lipca - 8 sierpnia 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny
(wernisaż - piątek, 17 marca, 19:00
udostępnianie wystawy: środa - niedziela, 18:00 - 20:00)
Naświetleń, które powstaną w świetle czerwonym, nie uda się udokumentować. Ciemnia fotograficzna rządzi się swoimi prawami, a najważniejszym z nich jest zakaz jakiegokolwiek światła białego. W związku z tym na wystawie nie będzie sesji zdjęciowych ani relacji wideo. Wystawę można zobaczyć tylko na własne oczy, o wystawie będzie można opowiedzieć tylko słowami.

To właśnie tam, w miejscu wypełnionym czerwonym światłem, dokonuje się swoista magia przemiana białego czystego papieru w fotografię. 

Wszystko, co tam zobaczysz, pozostanie tam i w Twojej głowie.
 
Dmytro Krasnyi, ur. 1985, obwód Kijowski, UA. Ukończył Narodowy Uniwersytet Transportu w Kijowie, a następnie studiował sztukę w pracowni grafiki na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. W swojej praktyce artystycznej pracuje z takimi mediami jak grafika, fotografia, ceramika, instalacja, kolaż. W 2017 roku był finalistą wystawy młodych artystów MUKHI. W 2019 roku otrzymał stypendium Gaude Polonia, w ramach tego programu studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2022 uczestnik Vienna Contemporary 2022.

Tania Bakum, ur. 1989, Pereyaslaw, UA. W 2008 ukończyła Kijowską Szkołę Fotografii i to właśnie fotografia jest głównym medium, w którym pracuje. Oprócz działań artystycznych, pracuje przy projektach komercyjnych. W swojej twórczości wykorzystuje również haft i performance. Obecnie odkrywa tajniki fotografii analogowej. Artystka przyjechała do Gdańska ze względu na wojnę w Ukrainie.

Tania Bakum i Dmytro Krasnyi od lipca 2022 są artystami Portowej Rezydencji Artystycznej w Fundacji MEWKA założonej przez Bartosha Zimniaka w Gdańsku-Nowym Porcie, gdzie otworzyli ciemnię do rozwijania umiejętności fotografii alternatywnej.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy powstało Akwarium Gdyńskie?