• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czytanie performatywne "Garland"

PC Drama / 25.03.2024 / g. 19.00 / Klub Żak
GARLAND

autorka: Svenja Viola Bungarten | przekład: Iwona Nowacka | reżyseria: Dorota Androsz | obsada: Jerzy Gorzko, Maciej Konopiński, Karolina Kowalska, Maja Miro, Marzena Nieczuja-Urbańska, Magdalena Smuk, Marek Tynda

maj 27

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Czytanie performatywne współczesnego dramatu niemieckiego oraz spotkanie z jego autorką Svenją Violą Bungarten. "Garland" to szalone i dowcipne połączenie czarnej komedii, dramatu o kryzysie klimatycznym, filmu drogi i wariacji na temat "Czarnoksiężnika z Oz". Akcja sztuki toczy się w niedalekiej przyszłości; w efekcie zmian klimatycznych Europę ogarnia fala suszy i towarzyszących jej pożarów. Nastoletnia sierota Dorota Sturm chce zostać aktywistką, aby zawalczyć o przyszłość coraz bardziej niepewnego świata. Ciocia Em i Wujek Henry podpalają własną farmę, bo już tylko dzięki pieniądzom z ubezpieczenia mogą uniknąć bankructwa. Prezenterka radiowa Lorna Luft po paru dobach za mikrofonem marzy wyłącznie o odpoczynku. Reżyser filmów katastroficznych Salvatore Brandt aby się utrzymać musi dorabiać jako kierowca tira. Jego brat Gus - policjant - usiłuje odnaleźć Dorotę, podejrzaną o podpalenia. I wreszcie pojawia się podstarzała... Judy Garland, która prowadzi stację benzynową.

"Garland"
z 2021 roku to błyskotliwa komedia, bogato czerpiąca z popkultury. Bohaterowie sztuki to albo osoby z życia Judy Garland, albo postacie z klasycznego filmu "Czarnoksiężnik z Oz". Jednak daleko tej opowieści od eskapizmu: toczy się ona w rzeczywistości, w której katastrofa jest nie pojedynczym zdarzeniem, ale stanem permanentnym, a losy bohaterów determinowane są przez dwa - zagrażające i nam -kryzysy: klimatyczny i ekonomiczny. Czy mamy jakąkolwiek przyszłość świecie bez przyszłości?

W czytaniu i rozmowie po nim weźmie udział Svenja Viola Bungarten. Jest ona jedną z najważniejszych niemieckich dramatopisarek młodego pokolenia. W 2016 za libretto "Post Nuclear Love" otrzymała nagrodę Berliner Opernpreis. Feministyczny horror "Maria Magda" (czytany w ramach PC Dramy w listopadzie 2021 roku, w reż. Doroty Androsz) otrzymała główną nagrodę prestiżowego Heidelberger Stückemarkt. "Garland" swoją prapremierę miał w teatrze w austriackim Grazu; obecnie z powodzeniem jest grany w wielu teatrach w Niemczech, m. in. w Dreźnie i Hanowerze.
Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Goethe-Institut.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  30 zł
 • Bilet ulgowy
  20 - 25 zł
30 zł - bez zniżek
25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury
20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?