• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czytanie Pomorza. Audioprzewodnik literacki. Odc. 5: Szwecja pachnie morzem. Katarzyna Tubylewicz

Od kilku lat Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do zwiedzania regionu szlakiem literatury pomorskiej. W roli kompasu występują teksty, a dokładną marszrutę każdej wycieczki wyznaczają zaproszeni do współpracy pisarze. Efektem podróży jest seria książek oraz cykl audioprzewodników Czytanie Pomorza.

W tym roku zapraszamy do wspólnej przygody poza nasz region, do naszych nadbałtyckich sąsiadów. U progu lata premierę ma kolejny odcinek audioprzewodnika tym razem pod opieką Katarzyny Tubylewicz odwiedzimy nadmorskie rejony Szwecji.

Jak mówi nasza przewodniczka: Szwecja pachnie morzem, ale to inny zapach od tego, który znamy z polskiego wybrzeża. Zupełnie inny. Inne są też plaże, najczęściej kamieniste lub skaliste, inna jest wszechobecność morza. Właściwie położone jest nad nim każde większe szwedzkie miasto. Dlatego moja opowieść o tym, gdzie i kiedy poczuć w Szwecji bliskość Bałtyku jest tylko skromnym początkiem jakiejś wielkiej księgi, którą dałoby się o tym wszystkim napisać. I może dlatego, że morskich historii jest w Szwecji tak wiele, bliskość wody naprawdę często czuć w szwedzkiej literaturze.

Katarzyna Tubylewicz: pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka głośnych książek reporterskich: Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie, Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą a także Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Współpracuje z  Gazetą Wyborczą, Polityką i szwedzkim pismem Kvartal. Razem z Urszulą Chowaniec prowadzi podcast SNACK. Sztokholmskie konwersacje Kasi i Uli. Jej najnowsza książka to reporterska Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy.

Więcej na https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5941/czytanie-pomorza-audioprzewodnik-literacki-odc-5-szwecja-pachnie-morzem-katarzyna

Opinie

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?